Jump to content

Λειτουργια Ph Controller


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω μερικες ερωτησεις σχετικά με την λειτουργια του ph controller, για να μου λυθουν κάποιες απορίες.

Αυτην την στιγμή το ενυδρίο μου τρέχει περίπου δύο μήνες. Ειναι φυτεμένο 240 λιτρα με καμια 10ρια guppys. Το νερό είναι από την βρύση και έχω και μία μπουκάλα co2 με 60 φυσαλίδες περιπου το λεπτό. Μέτρηση ph δεν έχω κανει ακόμα. Θέλω να αγορασω ενα ph controller και εδω ξεκινάνε οι ερωτήσεις μου:

1. Ο controller συνδεεται με την μπουκαλα και αναλογα την τιμη ph που του έχω ορίσει ανοιγοκλεινει η ηλεκτροβανα αφηνωντας ή σταματόντας(τελείως) το co2?

2. Αν θελήσω να φτάσω το ph στο 7 (και κατα συνεπεια να μαλακωσω και το νερό) θα τα καταφέρω έυκολα με τον controller + ίσως τύρφη στο φίλτρο?

3. Δεν έχω Α/Ο και ούτε εχω σκοπο να πάρω. Θα έιναι υπερβολή η αγορά του ph controller?

Στο ενυδρείο έχω σκοπο να βάλω σκαλάρια η ένα κοπαδι neon...

=

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω μερικες ερωτησεις σχετικά με την λειτουργια του ph controller, για να μου λυθουν κάποιες απορίες.

Αυτην την στιγμή το ενυδρίο μου τρέχει περίπου δύο μήνες. Ειναι φυτεμένο 240 λιτρα με καμια 10ρια guppys. Το νερό είναι από την βρύση και έχω και μία μπουκάλα co2 με 60 φυσαλίδες περιπου το λεπτό. Μέτρηση ph δεν έχω κανει ακόμα. Θέλω να αγορασω ενα ph controller και εδω ξεκινάνε οι ερωτήσεις μου:

1. Ο controller συνδεεται με την μπουκαλα και αναλογα την τιμη ph που του έχω ορίσει ανοιγοκλεινει η ηλεκτροβανα αφηνωντας ή σταματόντας(τελείως) το co2?ναι,καπως ετσι.

2. Αν θελήσω να φτάσω το ph στο 7 (και κατα συνεπεια να μαλακωσω και το νερό) θα τα καταφέρω έυκολα με τον controller + ίσως τύρφη στο φίλτρο?αν ασχοληθεις σωστα ναι.

3. Δεν έχω Α/Ο και ούτε εχω σκοπο να πάρω. Θα έιναι υπερβολή η αγορά του ph controller?αυτο ειναι εξαρτηση του νερου της βρυσης που βαζεις καθως και της φυτομαζας στο ενυδρειο και της ιχθυοφορτισης.ολα επηρεαζουν ειτε πολυ ειτε λιγο.

Στο ενυδρείο έχω σκοπο να βάλω σκαλάρια η ένα κοπαδι neon...με αυτα που εχεις δεν ταιριαζουν στις συνθηκες νερου.ψαξτο λιγο καλυτερα....

=

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου εξηγησεις με λίγα και απλα λόγια το '' κάπως ετσι '' στην ερωτηση 1?

επίσης δεν σκοπο να βάλω τώρα τα σκαλαρια.... αλλά αφου πάρω τον κοντολερ και καταφερω τις επιθυμιτες τιμες...

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο είναι αν πάρω τον κοντρολερ, μετά θα είναι φυσικο επακολουθο η αγορα της Α/Ο ή μπορω να ζήσω και χωρίς αυτη?

φιλικα...

Έγινε επεξεργασία - tsagod
Link to comment
Share on other sites

θα κοβει και θα δινει.ολα ομως ειναι και παλι σχετικα.αν δηλ εσυ εχεις μονιμα νερο βρυσης στο 7,5 και ζητας 6,5 πεχα δεν νομιζω πως θα σταματησει ποτε ο κοντρολλερ να δινει.....οπως σου προειπα ολα ειναι σχετικα.η οσμωση θα βοηθησειιδιαιτερα να εχεις μαλακο νερο αρα και το πεχα ειναι πολυ πιο ευκολο να το φερεις χωρις να ξοδευεις πολυ αεριο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ...

καταλαβα...

η τυρφη κατά ποσο θα βοηθήσει?

δεν εχω απαιτηση να πέσει πολυ , όριακό ph για σκαλαρια θελω...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά από την στιγμή που έχεις μπουκάλα διοξειδίου το ph σου έχει πέσει, αυτό βέβαια θα το δεις με τεστ η με όργανο!

Ο controller θα σε βοηθήσει στο να το κρατάς σταθερό!

Η τύρφη δεν σου χρειάζεται καθόλου σε αυτή την περίπτωση αλλά ούτε και η Α/Ο από την στιγμή που το μόνο που θέλεις είναι μια μικρή και σταθερή μύωση στο ph!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...