Jump to content

Nudi Σε Ζoa Και Κλειστο Zoa.


Recommended Posts

Καλημερα παιδιά, θα χρειαστω τη βοηθεια σας σχετικα με δυο zoa που μου παρουσιαζουν προβλημα. Συνολικα εχω τεσσερα frags. Τα δύο από αυτά εδω και λίγο καιρο δεν ανοίγουν

(όλες οι μετρήσεις εντός ορίων εκτός από νιτρικά 20 .... για τις αλλαγές χρησιμοποιώ νερό βρύσης με αντιχλώριο):

Το 1ο ζοάνθους : Αρχικά έμενε κλειστό κατα το ήμισι (πριν δυο εβδομαδες) και ακολούθως την δευτερη (και τελευταία εβδομάδα) μένει τελείως κλειστό. Εχθές παρατήρησα να κόβει βόλτες παμω του ενα nudi, ακριβώς όπως αυτό στις πρώτες φωτογραφίες του θέματος http://www.aquazone....showtopic=34561 .

Το αφαίρεσα αμέσως μαζί με δύο "κουλούρια" αυγών όπως αυτά που φαίνονται στην τρίτη φωτογραφία του παραπάνω θέματος.

Ωστόσω σήμερα εξακολουθεί να μένει κλειστο. Ίσως είνια νωρίς ακομα απο το στρεσάρισμα ή ισως να υπάρχουν και άλλα nudis που δεν φαίνονται. Τι κάνω όμως; Δεδομένου του ότι χρησιμοποιώ νερό βρύσης, είναι ασφαλές για το ζοανθους να ντιπαριστεί σε αυτό;

Το 2ο ζοάνθους : Εδώ και μια εβδομαδα, κατα τον τελευταίο καθαρισμό του ενυδρειου, έπεσε αναποδα πάνω στον αραγωνήτη σε ένα σημείο όπου είχαν αναπτυχθεί διατομα και κυανο. Αμέσως το σήκωσα αλλα απο τότε δεν έχει ξαναανοίξει και επιπλέον επάνω του παρατήρησα μια διαφανής κολλώδης ουσία την οποία μερικές φορές "φυσάω" κοντά στον κυκλοφορητή για να φύγει, ενώ το χρώμα του δέιχνει να ασπρίζει. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει βακτηριακή μόλυνση ή zoa pox; Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η βλεννη που αναφερεις στο δευτερο φραγκ σημαινει βακτηριακη μολυνση κατα τη γνωμη μου.Μπορεις να το κανεις μπανακι σε furan 2.

Οσο για τα νουντι,προμηθευσου ενα καλο σκευασμα για ντιπ.και ακολουθα τη διαδικασια.Εγω χρησιμοποιω το coral Rx Pro.

http://www.youtube.com/watch?v=FEfUBtJuWj8

Link to comment
Share on other sites

madsk1lizz η αγορά αντίστροφης όσμωσης θα σου λύσει τα χέρια για τη συνέχεια.Επίσης πέρα απο τα υγρά για dip που πρέπει να προμηθευτείς να ξέρεις οτι όλα τα zoanthus δεν είναι ίδια.Άλλα θέλουν πολύ φώς άλλα προτιμούν πιο σκιερά μέρη,άλλα θέλουν μέτρια και άλλα λίγη κυκλοφορία. Οι σταθερές συνθήκες ο σωστός φωτισμός και το τάισμα(άν τρώνε φυσικά γιατί υπάρχουν είδη που ανταποκρίνονται και άλλα που μένουν αδιάφορα) επιταχύνουν την ανάπτυξη και την αναπαραγωγή τους.Θα πρέπει να στοχεύσεις σε πιο χαμηλά νιτρικά περίπου 5-10.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Αλεξ η αντιστροφη οσμωση ειναι στο προγραμμα ως επομενη αγορα και λογω λιτρων (180) πιστευω οτι το μικρο μοντελο cardinal απο waterwaves θα μου ταιριαζε.

Vales απο χομπιστες ηταν.

Λοιπον στο θεμα μας: Τα δυο σκευασματα που μου προτεινατε τα ειχα και εγω στα υποψιν απο μια αναζητηση που ειχα κανει αλλα ηθελα και τη συμβουλη των εμπειροτερων. (παρενθεση: η αληθεια ειναι οτι προσπαθουσα να αποφυγω την αγορα πολλων σκευασματων γιατι το να φτιαξω ντουλαπα φαρμακειου προκειμενου να συντηρησω ενα ενυδρειο, δεν ειναι αυτο που ειχα στο μυαλο μου για το χομπυ).

Σημερα πηγα για αγορες, ομως το farun 2 δεν το βρηκα, οποτε πηρα μονο το coral rx.

Ακολουθησε ντιπαρισμα 15 λεπτων στα δυο ζοανθους που ανεφερα παραπανω και σε ενα τριτο που συνηθως μενει κλειστο κατα ενα 20%.

Το 1ο ζοανθους (αυτο επανω στο οποιο ειχα βρει το nudi και παραμενει κλειστο για 8-9 μερες τωρα): Απο το ντιπαρισμα δεν βγηκε αλλο nudi, βγηκε ομως κατι σαν μικρος αστεριας, οχι η γνωστη αστερινα ομως αφου τα ποδια του ηταν πολυ λεπτα και κινουνταν σαν πλοκαμια. Επισης βγηκε ενα μικρο κοκκινο σκουληκι σαν bristleworm.

To 2o ζοανθους (αυτο που εδω και δεκα ημερες που επεσε αναποδα πανω στον αραγωνιτη σε σημειο με καφε αλγη και κυανο, μενει κλειστο και βγαζει διαφανη βλεννη πανω του-που τωρα που το σκεφτομαι ισως ειναι και ιστος που αποσυντιθεται): ντιπαριστικε και αυτο με το coral rx και το μνο υποπτο που βγηκε ηταν εν μικρο σκουληκι σαν το προηγουμενο.

Το 3ο ζοανθους (που μενει κλειστο κατα 20%): ντιπαριστικε και βγηκαν: 2 nudis και 6 σκουληκια σαν τα προηγουμενα.

Πως προχωραμε λοιπον απο εδω; Ποτε να γινει το επομενο dip; Τι ελπιδες υπαρχουν;

Υ.Γ.: Ηξερα οτι ειχα bristleworms, καθως πριν κανα μηνα μεφακο ειχα συναντησει ενα 4 εκατοστων περιπου, αλλα δεν περιμενα οτι σε τρια μικρα φραγκακια υπαρχουν τοσα. Επισης δεν ξερω αν κανουν επιθεση στα ζοανθους στα οποια βρεθηκαν ή αν απλως κατοικουν εκει. Οπως και να εχει ο αριθμος που ειδα στα ντιπαρισματα σημερα με ανησυχησε και σκεφτομαι να προσθεσω αμεσα μια six line wrasse (που ετσι και αλλιως θα εβαζα οταν ωριμαζε και αλλο το ενυδρειο μιας και μ αρεσει σαν ψαρι), γιατι εχω διαβασει οτι ειναι θηρευτης τους. Εκτος και αν δεν εχω λογω να ανησυχω....(τα σκουληκια ηταν κοκκινωπα και σε καποια σημεια πιο σκουρα και ειχαν κατι σαν τριχες ή αγκαθια).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Αλεξ η αντιστροφη οσμωση ειναι στο προγραμμα ως επομενη αγορα και λογω λιτρων (180) πιστευω οτι το μικρο μοντελο cardinal απο waterwaves θα μου ταιριαζε.

Vales απο χομπιστες ηταν.

Λοιπον στο θεμα μας: Τα δυο σκευασματα που μου προτεινατε τα ειχα και εγω στα υποψιν απο μια αναζητηση που ειχα κανει αλλα ηθελα και τη συμβουλη των εμπειροτερων. (παρενθεση: η αληθεια ειναι οτι προσπαθουσα να αποφυγω την αγορα πολλων σκευασματων γιατι το να φτιαξω ντουλαπα φαρμακειου προκειμενου να συντηρησω ενα ενυδρειο, δεν ειναι αυτο που ειχα στο μυαλο μου για το χομπυ).

Σημερα πηγα για αγορες, ομως το farun 2 δεν το βρηκα, οποτε πηρα μονο το coral rx.

Ακολουθησε ντιπαρισμα 15 λεπτων στα δυο ζοανθους που ανεφερα παραπανω και σε ενα τριτο που συνηθως μενει κλειστο κατα ενα 20%.

Το 1ο ζοανθους (αυτο επανω στο οποιο ειχα βρει το nudi και παραμενει κλειστο για 8-9 μερες τωρα): Απο το ντιπαρισμα δεν βγηκε αλλο nudi, βγηκε ομως κατι σαν μικρος αστεριας, οχι η γνωστη αστερινα ομως αφου τα ποδια του ηταν πολυ λεπτα και κινουνταν σαν πλοκαμια. Επισης βγηκε ενα μικρο κοκκινο σκουληκι σαν bristleworm.

To 2o ζοανθους (αυτο που εδω και δεκα ημερες που επεσε αναποδα πανω στον αραγωνιτη σε σημειο με καφε αλγη και κυανο, μενει κλειστο και βγαζει διαφανη βλεννη πανω του-που τωρα που το σκεφτομαι ισως ειναι και ιστος που αποσυντιθεται): ντιπαριστικε και αυτο με το coral rx και το μνο υποπτο που βγηκε ηταν εν μικρο σκουληκι σαν το προηγουμενο.

Το 3ο ζοανθους (που μενει κλειστο κατα 20%): ντιπαριστικε και βγηκαν: 2 nudis και 6 σκουληκια σαν τα προηγουμενα.

Πως προχωραμε λοιπον απο εδω; Ποτε να γινει το επομενο dip; Τι ελπιδες υπαρχουν;

Υ.Γ.: Ηξερα οτι ειχα bristleworms, καθως πριν κανα μηνα μεφακο ειχα συναντησει ενα 4 εκατοστων περιπου, αλλα δεν περιμενα οτι σε τρια μικρα φραγκακια υπαρχουν τοσα. Επισης δεν ξερω αν κανουν επιθεση στα ζοανθους στα οποια βρεθηκαν ή αν απλως κατοικουν εκει. Οπως και να εχει ο αριθμος που ειδα στα ντιπαρισματα σημερα με ανησυχησε και σκεφτομαι να προσθεσω αμεσα μια six line wrasse (που ετσι και αλλιως θα εβαζα οταν ωριμαζε και αλλο το ενυδρειο μιας και μ αρεσει σαν ψαρι), γιατι εχω διαβασει οτι ειναι θηρευτης τους. Εκτος και αν δεν εχω λογω να ανησυχω....(τα σκουληκια ηταν κοκκινωπα και σε καποια σημεια πιο σκουρα και ειχαν κατι σαν τριχες ή αγκαθια).

Καλυτερα ψαξε για ενα τετοιο.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1378+1152&pcatid=1152

Θα σου κανει καλυτερη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο την απαντηση σου να θεωρησω τα σκουληκια ανησυχητικα;

Link to comment
Share on other sites

Οκ..Ευθυνονται ομως για τα ζοανθους; Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Καποιο wrasse λοιπον οντως θα βοηθουσε στον ελεγχο του πληθσμου σωστα; Ο μονος ενδοιασμος που εχω για αυτο το ψαρι ειναι οι στοματελες που εχω και οι γαριδες peppermint που θα παρω (καθως φυσικα εχουμε και αλλα pest), γιατι φοβαμαι οτι θα τα ξεπαστρεψει. Ισχυει κατι τετοιο;

Αναφορικα με τον "αστερια" και τα nudis που βρεθηκαν τι κανω; Συνεχιζω τα ντιπαρισματα και καθε ποτε;

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

Update.. Τα ζοανθους στα οποια ειχαν βρεθει τα nudis ξαναντιπαριστικαν και αυτο που ηταν κλειστο για 10 και βαλε μερες ανοιξε σιγα σιγα καποια κεφαλια (5-6 απο τα 30). Το ζοανθους που ανοιγε κατα 80& και στο οποιο επισης ειχαν βρεθει nudis πλεον ανοιγει πλήρως. Το προβλημα ομως για το ζοανθους με τη διαφανη βλεννη συνεχιζεται (άλλωστε σε αυτο δεν ειχε βρεθει κατι ιδιαιτερο απο pests και μαλλον μπανιο σε farun 2 ειναι η μόνη λύση).

Επισης σημερα μετρηθηκαν μετα απο καιρο kh. ca, και mg και εχουν kh:5.8, ca:370, mg:1200.

ph:8,5 και νιτρικα 25 σταθερα.

Ενδέχεται να ευθύνεται το χαμηλό kh για τα ζοάνθους; Όπως και να έχει λογικά θα πρεπει να το αυξήσω με κάποιο πρόσθετο. Υπάρχει κάποιο που προτείνετε δεδομένου του ότι δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει ξανα;

Link to comment
Share on other sites

5,8 dKh είναι αρκετά χαμηλό και έχει παρατηρηθεί απο χομπίστες οτι λιώνουν σε περιβάλλον με χαμηλή αλκαλικότητα.Ενα καλό πρόσθετο που πιθανό να το έχεις στην κουζίνα είναι η γνωστή μαγειρική σόδα.Πρόσεξε όμως γιατί ρίχνει ελάχιστα το pH.

Υπολογισμό για το πόσο θα χρειαστείς μπορείς να κάνεις εδώ

http://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

επίσης να προσθέσω οτι και οι άλλες σου μετρήσεις είναι χαμηλές.Εκτός απο το pH που είναι πολύ...καλό είναι να το ρίξεις και τα νιτρικά επίσης...

Εναν οδηγό πάνω στις τιμές που πρέπει να έχει ένα ενυδρείο που ο ίδιος κάθισα και έφτιαξα με προσωπικό κόπο,διάβασμα και δουλειά μπορείς να βρεις εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77219

περιλαμβάνει όλα όσα θες να μάθεις για όλες αυτές τις τιμές που σε απασχολούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Alex. Πολυ ωραίος ο οδηγος που εφτιαξες και κατατοπιστικος ακομα και για εμας τους αρχαριους. Ειναι ασφαλης η μαγειρική σόδα για συχνη χρήση ως μονιμο προσθεο αυξησης dkh;

Σύμφωνα με το link παραπάνω απαιτούνται περίπου 12 γραμμάρια για άνοδο απο 5,8 στο 8 αφου πρωτα διαλυθούν σε νερό.

Για το ασβέστιο τι σκεύασμα μπορω να χρησιμοποιήσω; Ρωτάω πολλα το ξέρω αλλά δεν θέλω να την πατήσω σε κανα πετσοπ.

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι απόλυτα ασφαλής.Εγώ ρίχνω κάθε μέρα περίπου 4,5-5ml διαλυμένης σόδας σε νερό όσμωσης.

Ενα σκεύασμα που θα σε βοηθούσε και αξίζει να ασχοληθείς περισσότερο είναι το ασβεστόνερο,limewater ή αλλιώς Kalkwasser.Φτηνό,δοκιμασμένο βοηθάει ασβέστιο και αλκαλικότητα,ρίχνει τα φωσφορικά άλατα και δικαίως το αποκαλούν τον βασιλιά στα πρόσθετα του θαλασσινού.Πολλοί χομπίστες μάλιστα το ρίχνουν στο νερό της αυτόματης αναπλήρωσης και πέφτει αυτόματα.Αυτό για να το κάνεις πρέπει να βρείς το ποσοστό της ημερήσιας εξάτμισης για να υπολογίσεις την δοσολογία ώστε να κρατάς το σύστημα σου σε επιτρεπτά επίπεδα(δλδ dKH 7-11,Ca 380-450).

Στα λίτρα σου αυτό δεν θα είναι δύσκολο.Υπάρχουν μάλιστα ένα σωρό άρθρα αλλά ανεπιφύλακτα αν ασχοληθείς θα διαβάσεις μόνο ένα. " what your grandmother never told you about lime".. σε αναζήτηση θα το βρεις σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...