Jump to content

Algaefix Vs Άλγη


Recommended Posts

Μετά από διάφορες καταστάσεις και συγκυρίες η άλγη στο ενυδρείο μου έπαιζε πρωταγωνιστικό ρόλο!!! 2-3 είδη άλγης είχαν τον πρώτο λόγο!! Κοράλλια πεθαμένα και γενικά ένα πράσινο μαλλιαρό τοπίο..

δοκίμασα διάφορα πράγματα χωρίς επιτυχία και το τελευταίο που έμενε ήταν ένα μεγάλο Hard Reset στο ενυδρείο!! Τελικά κάποιος μου είπε για το Algaefix και πραγματικά με έσωσε!!

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής : μετά από 5 μέρες η άλγη έχει αρχίσει να διαλύετε!! Σταδιακά γίνετε καφέ και μετά πεθαίνει εντελώς!!!!! Το μόνο που κάνω είναι να βάζω σιφόνι γιατί πραγματικά γίνετε κόλαση!!! Γαρίδες ψάρια και ασπόνδυλα δεν φαίνετε να έχουν επηρεαστεί.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον αρχηγό του φόρουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις ομως οτι οποιος ακολουθησε παρομοια λυση εμπλεξε με κυανο και δυατομικες. Αποσταθεροποιεις το συστημα σου και βρισκουν ευκαρια τα υπολοιπα να λαβουν δραση... Στη θεση σου θα εριχνα λιγα βακτηρια, καμια γενναια αλλαγη νερου κ θα προσεχα τις επομενες .μερες. Μακαρι να βγω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Χρίση βακτηριών γίνετε οι επόμενες μέρες θα δείξουν! Όπως και να έχει όμως καλύτερα να αποσταθεροποιήσεις το σύστημα σου για λίγο παρά να το διαλύσεις όλο!

Όλα θα κριθούν στο αποτέλεσμα αλλά πιστεύω από τα πρώτα σημάδια ότι είμαι σε καλό δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είχα απαλλαχτεί εντελώς από τις αλγες!! έκανε τρομερή δουλειά! Τώρα για κυανο δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν είχα…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...