Jump to content

Σφουγγαρι Μου Ασπριζει


Recommended Posts

παιδια καλησπερα θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας αν γνωριζει κανεις γιατι το σγουγγαρι μου αρχιζει και ασπριζει?δεν κανω κατι καλα απο θεμα θεσης φωτισμου τι?το εχω σχεδον 4 μερες μονο και μου το παρουσιασε!

post-43593-0-77532900-1346764120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που το έχεις τοποθετήσει ήταν σίγουρο ότι θα άσπριζε.

Θέλουν σκιερά μέρη έως σκοτεινά αλλά με καλή κυκλοφορία.

Επίσης κατά την αγορά τους ή την τοποθέτησή τους δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα....

Όπως και να το κάνουμε όμως είναι δύσκολοι οργανισμοί στη συντήρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

kh9 ca450 mg1300 no3 γυρο στα 15 πρεπει να ειναι po4 δεν εχω μετρησει θερμοκρασια στους 26 και αλατοτητα 1025.θελει καποιες συγκεκριμενες τιμες το σφουγγαρι?

παντως δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα απο το απογευμα που το αλλαχα θεση και το εβαλα σε σκια το κομματι που εχει ασπρισει το βλεπω να εξαπλωνεται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν ήρθε σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα???

Πεθαίνουν αμέσως οι σπόγγοι όταν βγουν από το νερό και τα σημάδια γίνονται εμφανή μετά από ώρες ή μέρες.

Link to comment
Share on other sites

οχι σιγουρα την σακουλα την ανοιξα μεσα στο ενυδρειο και δεν βγηκε απο το νερο καθολου :umm:

Link to comment
Share on other sites

οχι σιγουρα την σακουλα την ανοιξα μεσα στο ενυδρειο και δεν βγηκε απο το νερο καθολου :umm:

εσυ το εκανες σωστα.το καταστημα?
Link to comment
Share on other sites

και το καταστημα καλα το εκανε στο μισο μετρο ημουν που το τοποθετουσαν!δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο θελει εκτος απο σκια και δυνατο ρευμα?απο μετρησεις θελει καποιες στανταρ τιμες καποια τροφη ισως?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κοράλλια που αγοράζουμε είναι wild caught αυτός είναι και ο λόγος που μερικά κομμάτια δεν πάνε καλά στα ενυδρεία...Σε αυτό έχω καταλήξει εδώ και χρόνια.Υπάρχουν ζουμιά ειδικά για σπόγγους που παίρνουν τα συστατικά που χρειάζονται απο την στήλη νερού.Δεν έχω δοκιμάσει κανένα γιατί δεν έχω σπόγγους στο ενυδρείο μου.Μόνο τους λευκούς λαθρεπιβάτες που καλλιεργώ στο σάμπ...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα υγρής μορφής τρόφιμα για τα κοράλλια κάνουν και για τα σφουγγάρια.... αν και κάποιες εταιρίες έχουν και ειδικά τρόφιμα για αυτά
http://www.korallen-zucht.de
....κάτι έχει και η Fauna
http://www.faunamarin.de/en/gorgonia-system/ultra-min-f-100ml/a-3/

Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό να κόψεις το νεκρό κομμάτι γιατί μπορεί να εξαπλωθεί....θα μας πουν οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...