Jump to content

Ποσα Led Για Φωτιστικο Απο Τον Κινεζο?


vales_red

Recommended Posts

Μιας και τα χριστουγεννα ειναι κοντα... μπαινω σε σκεψεις...

ΤΟ ενυδρειο ειναι 81μηκος, πλατος 36-46(κουρμπαριστο), και υψος 50...

Ποσα led θα χρειαστω στο συνολο?Και τι χρωματος? Εχω προταση απο εναν μαστορα που εχω δει δουλεια του...Αλλα θελω να ακουσω κι αλλες αποψεις...

Αρκει να βρω και φτηνο heatsink... Αν και ισως την κοιταξω προς αλουμινα στη Σινδο μερια...Anyway! ΑΚουω αριθμο led για ικανοποιητικη αναπτυξη με κανα 4-5 σκληρα και κανα 3-4 ephylias. Οχι τυπου Larry... :)

Link to comment
Share on other sites

και ποσα θα χρειαστουν σε 120 μηκος , φαρδος , 45 υψος .

εαν θελει καποιος μου λεει

για heatsink υπαρχει ετοιμο :)

Link to comment
Share on other sites

απο Κινεζο εχεις φιλαρακι? η DIY?

Βαλεντινο

πηρα μασιφ αλουμινιο και εκανα τα χαραγματα εγω στο μαγαζι ( μηχανουργειο ) :D

IMG_0233-1.jpg

IMG_0234-2.jpg

IMG_0251.jpg

IMG_0252.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις... Πολυ καλη δουλεια ρε συ! ποσο θα βγει μια πλακα λες στα δικα μου μετρα? το heatsink να ειναι 60χ30 καλα ειναι... και πανω να απλωσουν τα led...

Μου εχουν πει για 36led αλλα νομιζω μετα το θεμα του RoadTail οτι ειναι λιγα...

Link to comment
Share on other sites

μασιφ δεν συμφερει Βαλεντινο :)

ασε με εμενα ειμαι ανωμαλος !!! :P

βγαινει αρκετα πανω το κοστος και χωρις το κοστος κατεργασιας , απλα επειδη ηταν προσωπικο δικο μου ειπα να κατσω να το φτιαξω ετσι .

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε geo μερακλιδικη δουλεια.....

σε ευχαριστω γλυκο μου παιδι :bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι led θέλεις να βάλεις...έχει πολλές επιλογές στο εμπόριο αλλά μην νομίζεις οτι θα την βγάλεις τζάμπα...ότι πληρώσεις αυτό θα πάρεις.Γιατί δεν βάζεις άλλες 2-4 Τ5 πιο φτηνά θα σου βγεί.

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινο

πηρα μασιφ αλουμινιο και εκανα τα χαραγματα εγω στο μαγαζι ( μηχανουργειο ) :D

IMG_0233-1.jpg

IMG_0234-2.jpg

IMG_0251.jpg

IMG_0252.jpg

Geosid χωρίς να θέλω να υποβαθμήσω την δουλειά σου γιατί σίγουρα αφιέρωσες προσωπικό χρόνο σε αυτό και επαναλαμβάνω χωρίς να θέλω να στο παίξω έξυπνος ή να σου κάνω υποδείξεις...η δουλειά σου είναι.

Η κατασκευή σου είναι άριστη οπτικά αλλά υπάρχουν 2 σημεία που πρέπει να δώσεις περισσότερη προσοχή.Ας πούμε οτι το αλουμίνιο είναι ακριβώς για αυτήν την χρήση.Περισσότερο πάχος στην βάση για να απορροφά την θερμοκρασία και πιο λεπτά φύλα επάνω για να διοχετεύει την θερμοκρασία στην ατμόσφαιρα.

Όπως εδώ.

10.000print.jpg

Κατά τα άλλα είναι τέλειο οπτικά και δεν αποκλείεται να κάνει άψογα την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

οσα παιδια σκεφτεστε το κοστος για της ψυκτρες μιας και ειναι λιγο τσουκτερες λογο του βαρους που εχουν

παρακατω σας δινω ενα sait απο ελλαδα και με παρα πολυ καλες τιμες!

http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_478

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι led θέλεις να βάλεις...

Αυτα θελω να βαλω

http://www.aquastyleonline.com/products/Bridgelux-LED-3W-Royal-Blue.html

http://www.aquastyleonline.com/products/Bridgelux-LED-3W-white-10000K.html

http://www.aquastyleonline.com/products/Bridgelux-LED-3W-Pink.html

http://www.aquastyleonline.com/products/420nm-Actinic-Violet-LED.html

Σε αναλογια 10:20:2:4 η 15:15:2:4

έχει πολλές επιλογές στο εμπόριο αλλά μην νομίζεις οτι θα την βγάλεις τζάμπα...ότι πληρώσεις αυτό θα πάρεις.

Γιατί δεν βάζεις άλλες 2-4 Τ5 πιο φτηνά θα σου βγεί.

Θελω να βαλω αλλη 1-2 T5, αλλα το φαρδος του ενυδρειου ειναι 36cm και δεν εχω χωρο να πατησει το 3ο φωτιστικο. Εχω ηδη 4 x 24W Τ5 φωτιστικα. Θα πρεπει να παω σε ετοιμο 6 Χ 24W Τ5... κατι πoυ θα μου βγει ακριβα.

Απτην αλλη μπορω να παρω εναν ανακλαστηρα και να τον κολλησω Bababrilios style με ταινια διπλης οψης πισω απο τα φωτιστικα. Αν το κανω ετσι θα βαλω μονο μια ακτινικη της ATI που την λιγουρευομαι και ελπιζω να κανει ωραιο φωτισμο, να βγαλουν ολα τα χρωματα τους που βλεπω σε videakia του youtube.

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Geosid χωρίς να θέλω να υποβαθμήσω την δουλειά σου γιατί σίγουρα αφιέρωσες προσωπικό χρόνο σε αυτό και επαναλαμβάνω χωρίς να θέλω να στο παίξω έξυπνος ή να σου κάνω υποδείξεις...η δουλειά σου είναι.

Η κατασκευή σου είναι άριστη οπτικά αλλά υπάρχουν 2 σημεία που πρέπει να δώσεις περισσότερη προσοχή.Ας πούμε οτι το αλουμίνιο είναι ακριβώς για αυτήν την χρήση.Περισσότερο πάχος στην βάση για να απορροφά την θερμοκρασία και πιο λεπτά φύλα επάνω για να διοχετεύει την θερμοκρασία στην ατμόσφαιρα.

Όπως εδώ.

10.000print.jpg

Κατά τα άλλα είναι τέλειο οπτικά και δεν αποκλείεται να κάνει άψογα την δουλειά του.

ναι μεν αλλα ...

παιζει ρολο με ποιο τροπο θα ψυξης το αλουμινιο ....

εγω εχω κατα νου να γινει υδροψυκτο :) το πως ειναι αλλη ιστορια :) ( βεβαια θελει σκεψη ) αλλα το επεξεργαζομαι

υπηρχε καποιος στην αθηνα οπου πουλαγε ετοιμες ψυκτρες με το μετρο αλλα δεν καταφερα να τον βρω ...

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Με υδρόψυκτο δεν έχεις κανένα απολυτος πρόβλημα! Το περνάς σε S πάνω σε όλο και είσαι μια χαρά!! Αν είναι όμως με ανεμιστήρες εκεί είναι που θέλει ποιο μικρό πάχος αλουμινίου. Κάτι βασικό με τους ανεμιστήρες είναι ότι ο αέρας πρέπει να κυκλοφορεί ..

Γιώργο πολύ καλή δουλεία!!!

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο πρόβλημα πλέον είναι στην εύρεση φτηνής ψήκτρας , αυτή που έχει φτιάξει ο Γιώργος είναι τούμπανο , αν μπορέσουμε να βρούμε σε τέτοιες διαστάσεις περίπου θα είναι καλά για πολύ κόσμο ( από τον μαρκίδη είχα πάρει την δικιά μου ,να είσαι καλά προσπαθούσα να θυμηθώ το μαγαζί κανά μήνα τώρα :P )

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα κοστίσει μια ψυκτρα 75x30?

Υπαρχουν πολλοί τροποι να την κάνεις DIY και να γλυτώσεις ενα σκασμο λεφτά...

Δεν θα εχει την ιδια ακριβώς απόδοση με μια μασιφ γιατι ο diy ειναι απο κομμάτια αλουμινιου συναρμολόγημενα..

Μια αναζήτηση στο Google "diy heatsink" θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα

http://inlowsound.weebly.com/diy-heat-sinks.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...