Jump to content

My Diy Phosphate Reactor


jimmis1974

Recommended Posts

σας παρουσιαζω ενα phosphate reactor που κατασκευασα μονος μου και συνολικα μου στοιχισε 15 ευρω μονο σε σχεση με του εμποριου που κυμαίνονται καπου στα 100 ευρω πανω - κατω.

Χρειαστηκα :

ενα φιλτρο νερου 10" (ειχα παρει αρκετα σε εταιρια που δουλευα προς 10 ευρω το ενα)

ενα κομματάκι σωληνα pvc Φ25 στον οποιο εφαρμοσα κατω ενα κοματι Φ32 κομενο να βγαινει το νερο.

ενα σφουγγαρι απο S/M το οποιο εκοψα στρογγυλο να σφηνώσει μεσα καλα ωστε να μην φυγει ο αντιφωσφορος.

μια αντλια απλη απο 400 εως 800 λιτρα , εγω εχω μια φτηνη sun sun 600l/h

αντιφωσφορο εχω της water waves.

τον εχω σε λειτουργια 3 μερες τωρα και αποδίδει πολυ πολυ καλύτερα απο τους εμποριου μπορω να πω.

στις φωτο βλεπεται την ολη κατασκευη, θα βαλω και βιντεο με την λειτουργια του.

post-6379-0-03046800-1346934108_thumb.jpg

post-6379-0-01925900-1346934119_thumb.jpg

post-6379-0-78031500-1346934130_thumb.jpg

post-6379-0-39132600-1346934141_thumb.jpg

post-6379-0-25788600-1346934155_thumb.jpg

post-6379-0-52912100-1346934171_thumb.jpg

post-6379-0-05363700-1346934287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσεχε διοτι απο οτι ειδα δε πηρες πλαστικο στις ενωσεις αλλα με χαλκο μη παρεις ολα τα κοραλλια στο χερι.

Ας γραψουν καποιοι που ξερουν πιο πολυ αλλα νομιζω θα σου κνει κακο ο χαλκος που εχει εκει στις ενωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση ο χαλκός.

Εγώ πείρα ένα ΤLF 150 και μου βγήκε 45 ευρώπουλα όσο για ανάδευση 150λίτρα την ώρα αρκεί για GFO.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσεχε διοτι απο οτι ειδα δε πηρες πλαστικο στις ενωσεις αλλα με χαλκο μη παρεις ολα τα κοραλλια στο χερι.

Ας γραψουν καποιοι που ξερουν πιο πολυ αλλα νομιζω θα σου κνει κακο ο χαλκος που εχει εκει στις ενωσεις.

Αυτο το σκεφτικα , ξερω μακρια γενικος απο χαλκο !!! αλλα ειναι μικρο το σπιρωμα και εχει βιδωθει γωνια πλαστικη στην οποια κρεμεται η αντλια, της οποιας γωνιας το πλαστικο σπιρωμα εχει βιδωσει σε ολο το χαλκινο σπιρωμα και παραπανω λιγακι οποτε το καλυπτει ολο, στην αλλη μερια στην εξοδο εχω σφινωσει καργα λαστιχο στο οποιο εχω αληψει και λιγη σιλικονη και εχει μπει μεσα μεσα πιο μεσα απο το χαλκινο σπιρωμα , οποτε και στις δυο περιπτωσεις δυσκολα ακουμπαει νερο στο χαλκινο σπιρωμα.

Φυσικα η κεφαλη του δοχειου ειναι εκτος νερου , το νερο φτανει μεχρι τη μεση της γυαλα περιπου .

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική έχει παρόμοια μόνο με πλαστικό...και μάλιστα τα φορτώνουν στην αντλία επιστροφής με ένα Τ για να μην τρώνε έξτρα ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μου εχει γηνει , με την πρωτη ευκαιρια θα το βγαλω και βιντεο πως δουλευει , παντως τον αντιφωσφορο τον ανακατωνει μια χαρα οπως οι κανονικοι reactor , πηστευω δεν θα εχω προβλημα με τα σπιρωματα , θα κανω ελενχο σε μερικες μερες αλλα λογικα δεν υπαρχει προβλημα.

Δεν βαζω τιποτα απολυτως στην αντλια επιστροφης γιατι αλλαζει η συμπεριφορα της , αλλωστε με μια κινεζικη sun sun 600 l/h το εχω συνδεσει , μονο 4 με 5 watt καταναλωνει.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...