Jump to content

Αλγες Και Αλλαγες Νερου


water fun

Recommended Posts

στο ενυδρειο μου απο τοτε που ασχολουμε εχουν περασει ολες σχεδον οι αλγες εκαναν τον κυκλο τους και εφευγαν.εδω και εναμιση χρονο παλευω με την μαυρη αλγη και λιγοτερο με την πρασινη τριχοειδη και σποτ. το προβλημα αρχισε να εμφανιζετε απο τοτε που καθυστερησα για εναν μηνα να αλλαξω λαμπες σε συνδιασμο με ελλειπη καθαρισμο του φιλτρου,αλλοτε ειχα εξαρσεις και αλλοτε μειωνονταν. η πρωτη κινηση μου ηταν η μειωση της φωτοπεριοδου απο 10 σε 8 ωρες ειχε αποτελεσματα αλλα οχι πολλα.οι ανουμπιες που ειχα απο πρασινα φυλλα ειχαν γινει μαυρα απο την αλγη.τις καθαριζω με οξυζενε εκτος ενυδρειου με αποτελεσμα να καψω τα μισα φυλλα πιθανον λογο υπερδοσολογιας και να φυγει η αλγη απο τα υπολοιπα. αλλα μετα απο εναν μηνα παλι εκει και πανω στο κουτι του φιλτρου.τελικα πεταξα τις ανουμπιας καθαρισα και το φιλτρο και μετα απο απανωτες αλλαγες νερου γιατι προσφατα ειχα προβλημα αμμωνιας παρατηρω μια μεγαλη μειωση στις αλγες.ταυτοχρονα με την χρηση ταιστρας που την εβαλα για τις διακοπες αλλα την κρατησα σε μονιμη βαση για να μην πεφτει παραπανω φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπες εχεις;;; Γενικα να ξερεις οι ανουμπιες σε υψηλο φωτισμο πιάνουν αλγη διότι δεν τη θέλουν θέλουν σκιά... Μετα υπεύθυνες για την μαύρη αλγη να ξερεις οτι ειναι και οι άσπρες λαμπες (εγω είχα 8 ωρες τις άσπρες 4 τις κόκκινες, και είχα αλγη μαύρη.. Οταν έκανα 8ωρες τις κόκκινες και 4 τις άσπρες έφυγε η μαύρη αλγη)... Και επισης η μαύρη αλγη φεύγει αν ανέβασεις λιγο το διοξείδιο ή με την προσθήκη excel....

Κόκκινες λαμπες εννοω τις grolux και άσπρες τις κλασικές τις άσπρες φθωριου..

Link to comment
Share on other sites

οι λαμπες που εχω ειναι 2 grolux ο φωτισμος ειναι μετριος σχετικα με τα λιτρα μου. δυσκολα φυτα με απαιτησεις που ειχα δεν επιασαν και καποια στιγμη εξαφανιστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.

Με δυο λαμπες 30w η καθε μια για 10 με 12 ωρες τις δουλευω και κατα καιρους εχω μαυρη αλγη πανω στα φυλλα.

Βεβαια ριχνω και ενα υγρο λιπασμα και μαλλον αυτο μου την κανει τη ζημια γιατι παρατηρω εξαρση του φαινομένου τις πρωτες μερες της χρησης του.Εβαλα και εγω diy co2 αλλα εδω και μια εβδομαδα που το χρησιμοποιω δεν εχω δει διαφορα ουτε στις αλγες αλλα ουτε και στις μετρησεις μου.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

μετρας ph? kh? κοιτα γιατι ρωταω... οταν εκανα μεταβολη απο diy σε μπουκαλα... εβγαλα μαυρη αλγη κι αυτο διοτι στο diy εμενα μου εριχνε παρα πολυ co2 στο ενυδριεο.... και συναμα δεν ειχε σταθερες τιμες με την εννοια οτι την πρωτη ημερα φουλ και μετα εξασθενουσε με τον καιρο... αυτο δεν ειναι κατα την αποψη μου καθολου καλο για το ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ph 7, kh 8, gh 11 ακομα και μετα απο 10 μερες χρησης diy co2 οι μετρησεις ειναι ιδιες.Στην αρχη εβγαζε περιπου 60 φυσαλιδες το λεπτο αλλα μετα τις 7 ημερες επεσε αποτομα και εφτιαξα νεο μιγμα με λιγοτερη μαγια και βγαζει λιγοτερες.Δεν μετρησα ποσες αλλα πρεπει να δινει αυτη τη στιγμη γυρω στις 40-45 το λεπτο σταθερα.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπες εχεις;;; Γενικα να ξερεις οι ανουμπιες σε υψηλο φωτισμο πιάνουν αλγη διότι δεν τη θέλουν θέλουν σκιά... Μετα υπεύθυνες για την μαύρη αλγη να ξερεις οτι ειναι και οι άσπρες λαμπες (εγω είχα 8 ωρες τις άσπρες 4 τις κόκκινες, και είχα αλγη μαύρη.. Οταν έκανα 8ωρες τις κόκκινες και 4 τις άσπρες έφυγε η μαύρη αλγη)... Και επισης η μαύρη αλγη φεύγει αν ανέβασεις λιγο το διοξείδιο ή με την προσθήκη excel....

Κόκκινες λαμπες εννοω τις grolux και άσπρες τις κλασικές τις άσπρες φθωριου..

Συμφωνω μαζι σου αγαπητε μου

Έγινε επεξεργασία - Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο το co2 αν μπορείς αύξησε το λιγο... Κοιτα τις λαμπες σου παντως πιστυω εκει ειναι τ πρόβλημα σου... Και αν μπορείς βάλε συστημα διοξιδιου, τωρα τ χειμώνα κάνει κρύο και το DIY δεν αποδίδει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...