Jump to content

Φως Για Chaeto Σε Boyu 130Lt Στο "sump"


submarine1981

Recommended Posts

Δεν πηρα αντιφωσφορο γιατι ηθελα να δω ποσο θα μου φτασει. Αλλα εχω πολυ και απο αυτον... 0,3 ηταν στις 22/9. Ελεγα μηπως τον ρουφηξει η χαετο ή μηπως γινει αλγη τριχοειδες στα βραχια για να φαει το αγαπημενο μου blue tang.

Nα ρωτησω και κατι ακομα....Ενας φιλος δεν εχω βαλει καθολου ανθρακα και τρεχει το ενυδρειο 3 μηνες. Εχει μυρωδια θαλασσας και προσωπικα μου αρεσει (μου θυμιζει παραλια με αερακι χεχε) Ειναι απαραιτητος ο ανθρακας?

Αν εχεις μ****α κοραλια νομιζω πως ναι.Αλλοι τον δουλευουν επικουρικα και οποτε νομιζουν πως χρειαζεται.Εγω ειμαι της γνωμης του να υπαρχει σε μικροτερη δοσολογεια απο την προτεινομενη

Link to comment
Share on other sites

Για τον ανθρακα λες ή για τον αντιφωσφορο?

Αν εχεις μ****α κοραλια νομιζω πως ναι.Αλλοι τον δουλευουν επικουρικα και οποτε νομιζουν πως χρειαζεται.Εγω ειμαι της γνωμης του να υπαρχει σε μικροτερη δοσολογεια απο την προτεινομενη

Και κατι ακομα....με τα βακτηρια πετυχενεις μειωσεις νιτρικων?

Link to comment
Share on other sites

Για τον ανθρακα λες ή για τον αντιφωσφορο?

Και κατι ακομα....με τα βακτηρια πετυχενεις μειωσεις νιτρικων?

Και νιτρικων αλλα και φοσφωρικων,αρκει να κατανοησεις πως λειτουργουν.Για να σου κανουν δουλεια πρεπει στην στηλη του νερου σου να εχεις και απο τα δυο no3 po4 σε αναλογεια.Οταν ενα απο τα δυο μηδενισει απλα δεν λειτουργουν και πεφτουν για να πεφτουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

υστερα απο πειραματα με λαμπες την μεγιστη αναπτυξη μεχρι στιγμης την πετυχα ως εξεις:

Πισω στην πλατη αντικατεστησα την φθοριου με λαμπα οικονομιας 6500Κ 14 watt(που αντιστοιχει γυρο στα 65 watt σε απλη λαμπα). Και επισης μεσα στον θαλαμο που βρησκετε η χαετο εβαλα βυθιζομενη φθοριου ροζ χρωματος 8 watt. Η λαμπες δουλευουν εναλαξ. 14 ωρες η ροζ και 10 ωρες η λαμπα οικονομιας και καποια στιγμη ειναι αναμενες ταυτοχρονα και οι 2. Σκοταδι παρεχω μονο 5 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα βγηκε η φωτο. Η χαετο εχει τριπλασιαστει. Στην φωτο δεν φαινετε καλα το μεγεθος καθως την εχω διπλωσει γιατι δεν μπορουσα να την βγαλω φωτογραφια(δεν χωραγε στον φακο της καμερας)

ωριστε η φωτο

20121123171540.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Η αρχικη φωτο ειναι στην αρχη του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!! Αν αυξήσεις και τα κελβιν θα δεις ακόμα πιο μεγάλη ανάπτυξη! Δες ομως για αρχή αν σου κάνει δουλεια ο ρυθμός που μεγαλώνει και πρατεις αναλογα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για μένα περισσότερο πρέπει να προσέξεις τα Lumen με 700-800Lm η ανάπτυξη είναι σίγουρη...απο φάσμα σου φτάνει άνετα ένα 5.000-5.500 κέλβιν.Δεν έχω βρει όμως μια λάμπα οικονομίας καμία γεωπονική απο αυτές που έχει στο e-bay με συνδυασμούς κόκκινο και μπλέ ..νομίζω υστερούν σε lumen.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα δωσεις 38 ευρω για 1 λαμπα και μαλιστα για χρηση με χαετο....???πολυ λαρτζ σε κοβω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να την δοκιμασεις. Ποσα κελβιν ειναι? Παντος με τα ιδια και ισως λιγοτερα χρηματα θα εβαζες 2 λαμπες οικονομιας(και με μια κανεις δουλεια) γυρο στα 12-14 βαττ και ειχες φως σε πολλα σημεια (π.χ μια λαμπα ποιο χαμηλα και μια ποιο ψηλα). Ομως αν αυτο το λεντ οντως ειναι τοσο τελειο και εχει καλητερη αναπτηξη απο τις αλλες λαμπες τοτε ισως και να αξιζει....

Δεν την εχω δουλεψει την συγκεκριμενη και δεν μπορω να πω κατι. Μονο μια δοκιμη θα μας δειξει τα αποτελεσματα. Απλα θα πρεπει να δωσεις 40 ευρω. Για το boyu 150 αρι προκειτε? ή εχεις αλλο ενυδρειο με ξεχωριστο σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

εδωσα 9,90 και πηρα οικονομιας οσραμ 4500κ 21βατ με πολυ μεγαλη επιφανεια φωτισμου της λαμπας.την χαετο την δινω με τις χουφτες σε κλαδεματα.την δουλευω 14ωρο αναποδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...