Jump to content

Αναγνώριση Κοραλιών


Recommended Posts

post-49980-0-13344600-1347299092_thumb.jpg

Σε αυτό το ενυδρείο υπάρχουν πολύχρωμα πανέμορφα σκληρά κοράλια.

Ανέβηκε από τον Δίας εδώ και τον ευχαριστώ πολύ

Μπορεί κάποιος να τα ονοματίσει, έτσι ώστε να μπαίνουμε κι εμείς οι νέοι στο νόημα και

να βοληδοσκοπίσουμε σε τοποθέτηση στο εγγύς μέλλον ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Κ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Χεχε λοιπόν

Θα προσπαθήσω να κάνω μια αναγνώριση στο βαθμό που μπορώ δλδ γιατί αυτά τα κοράλλια παίζουν πολύ στη λεπτομέρεια.

Όλα είναι ακρόπορες.Βλέπω 3-4 dijitata διάφορα χρώματα που είναι απο τα εύκολα σκληρά.Βλέπω 3 milepora (θα μιλήσω μετά γιαυτό).Ένα πιάτο montipora κόκκινο.staghorn ένα σιέλ,και και πολλά που δεν βγάζω άκρη.Γενικά πολύ κοράλλι που αγοράστηκε έτοιμο σε μέγεθος μικρής μπάλας. Δύστυχος όπως φαίνεται παρακάτω ο τύπος αλλάζει κοράλλια σαν πουκάμισα...

δες εδώ πως είναι τώρα το ίδιο ενυδρείο...μόνο τις dijitata βλέπω ... και εντελώς άλλα κοράλλια και ένα yellow tank μείον.Τρέξε τα 2 βίντεο μαζί να δείς τις διαφορές..

Φυσικά φωτισμό του μετάλου 250watt+ 2 Τ5 24watt απο κυκλοφορία πολύ φτωχά πράματα σε όλα τα βίντεο

http://youtu.be/uzANUzcxsHc

100 λίτρα και όπως λέει παίζει berlin δλδ σαμπ άλλα 50 λίτρα με σκίμμερ και ζωντανό βράχο

Γενικά το ενυδρείο του Κορεάτη δεν μοιάζει έτοιμο να δεχτεί τέτοια ζωντανά...θα το έλεγα παράδειγμα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια που σας ανεβαζω παραδειγματα προς αποφυγη και οχι προς μιμηση.

Να ειστε βεβαιοι οτι δεν θα ξαναγινει.Ας παιρνετε απο αλλου ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο συζήτηση κάνουμε μην τα πέρνεις προσωπικά όλα.Άλλωστε ο δρόμος είναι ανοιχτός σκυλιά δεν υπάρχουν και συζητάμε τα πάντα αν το θέλεις ευθέως και χωρίς φόβο και πάθος.Εξέφρασα την άποψη μου έδειξα τα επιχειρήματα μου και αυτό μόνο.Εκτός και αν είναι να συμφωνούμε σε όλα και να γίνονται βαρετά όλα τα θέματα.Δεν γίνεται.Στα χρώματα,και στα γούστα όλοι οι άνθρωποι διαφέρουμε εκτός και αν δεν συμφωνούμε σε αυτό οπότε και υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω συζητηση.Μονολογο βλεπω.Αλλα και παλι,τι να συζητησω;Ασκοπον............

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά είναι ακρόπορες αυτά τα χρωματιστά πάνω αριστερά και πάνω δεξιά που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Το αν είναι παράδειγμα προς αποφυγήν είναι άλλο το θέμα και ο καθένας μπορεί να επιλέξει τι θα πράξει με οποιοδήποτε ρίσκο.

Τα πρώτα μου σκληρά θα είναι λοιπόν ακρόπορες.

Ευχαριστώ τον Διάς και τον Άλεξ για τις παρατηρήσεις.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρια και μονο θα σου προτεινα να βαλεις καμια μοντιπορα πρωτα, ειναι απο τα πιο ευκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...