Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω μια απορία σχετικά με την επιλογή της αντλίας vortech. Σε ενυδρείο όπου τα λίτρα του θα είναι σχεδόν στα 300 ποια vortech θα με καλύψει ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Και επίσης αν είναι το ιδιο φασαριοζα με την mp10 που δεν υποφέρετε

Έγινε επεξεργασία - panagiotiss1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστή η αντλία Παναγιώτη δεν ακούγεται.Το ιδανικό 300λιτρο για τα δικά μου γούστα έχει 2 ΜΡ10 και μια ΜΡ40...όλες ασύρματες.Συμφωνώ πάντως πως αν η αντλία δεν συντηρηθεί σωστά γίνεται ενοχλητική και δεν έχει σχέση με το μοντέλο.Η ΜΡ 10 είναι απο τις καλύτερες αντλίες τις αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

στα 300 λιτρα το ιδανικο θα ηταν να βαλεις 2 mp40 οι οποιες θα σου κανουν κ με το παραπανω και αργοτερα θα μπορεις να τις χρησιμοποιησεις αν πας

σε πολυ περισσοτερα λιτρα.

θεωρω ομως οτι καλα αποτελεσματα μπορεις να εχεις αγοραζοντας μια mp40 κ μια φθηνη αντλια στα 3-5.000 λιτρα.

αν τις τοποθετησεις σωστα θα εισαι σουπερ.αν δεν τιθεται οικονομικο θεμα παρε 2!

η αληθεια ειναι πως σε καποια mode η vortech μπορει να κανει πολυ θορυβο.

το κιτρινο mode της(η το laggoon ειναι η το reef crest,δεν θυμαμαι)ειναι απολυτα αθορυβο.

μονο οταν δουλεψει στο 100% μπορει να ακουσεις κατι

Link to comment
Share on other sites

να πω κατι ???

300 λιτρα δεν λεει κατι .....

αυτο που πρεπει να ξερουμε ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου .....

γιατι 300 λιτρα ειναι και ενα ενυδρειο 1.20χ45χ55

και 300 λιτρα ειναι και ενα ενυδρειο 75χ75χ55

εαν βαλεις 2 40αρες σε 75 μηκος θα γινει ενα ωραιοοοοο πλυντηριο το ενυδρειο σου ( συν την επιστροφη σου )

οσο απο θορυβο ειναι αθορυβες ( αρκει να μην παιζουν τερμα και στον κυματισμο )

Link to comment
Share on other sites

Με μια 40αρα εισαι μια χαρα στα 300λιτ.Η πολυ κυκλοφορια δεν ειναι στις περισσοτερες φορες για καλοΕιδικα αν πας σε μ****α δεν θα σου πανε καλα στα σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστή η αντλία Παναγιώτη δεν ακούγεται.Το ιδανικό 300λιτρο για τα δικά μου γούστα έχει 2 ΜΡ10 και μια ΜΡ40...όλες ασύρματες.Συμφωνώ πάντως πως αν η αντλία δεν συντηρηθεί σωστά γίνεται ενοχλητική και δεν έχει σχέση με το μοντέλο.Η ΜΡ 10 είναι απο τις καλύτερες αντλίες τις αγοράς.

alex καλησπερα επειδη τυχαινει να ειμαι κατοχος μια mp40 διαβασα την φραση σου ( αν δεν συντηρηθει σωστα)θα ηθελα αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι ακριβως συντηρηση χρειαζεται εκτος απο το καθαρισμο της υπαρχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεχω?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τυχαίνει να έχω την 40ρα από "χέρι" εκτός από τον καλό καθαρισμό της (και το σωστό κεντράρισμα), βάζω στα κινούμενα μέρη της υγρής πλευράς και λιπαντική σιλικόνη ενυδρειακής χρήσης. Μειώνεται αισθητά ο θόρυβος.

Τώρα θέλω να δοκιμάσω να ρίξω λίγο λιπαντικό σπρέι και στο μοτέρ της εξωτερικής πλευράς.

Πάντως παλιότερα που είχα μια 10αρα παρουσίασε σοβαρό πρόβλημα θορύβου από χαλασμένο ρουλεμάν του άξονα.

Αναγκάστηκα να την "χειρουργήσω" και να αντικαταστήσω αυτά τα ρουλεμάν. Η εγχείρηση πέτυχε μεν αλλά ο ασθενής πέθανε!! από άλλους λόγους,

Η αλήθεια είναι ότι όσο λειτουργούσε μετά την αντικατάσταση των ρουλεμάν δούλευε μια χαρά χωρίς θόρυβο.

Στην ελληνική αγορά υπάρχουν δυο τύποι ρουλεμάν... τα κινέζικα με 1.5 ευρώ και τα γερμανικά με 10 με τα δεύτερα φυσικά να είναι πιο ανθεκτικά.

Σε μια άλλη 10ρα φίλου που είχε και αυτή πρόβλημα θορύβου, όταν αντικαταστάθηκαν τα ρουλεμάν της δεν πετύχαμε τίποτα απολύτως (χειροτέρεψε μάλλον), γιατί το πρόβλημα της προερχόταν από το πηνίο του μοτέρ και όχι από τα ρουλεμάν.

Η αλήθεια είναι ότι οι κυκλοφορητές Vortech είναι μια επανάσταση στο θέμα κυκλοφορίας νερού, αλλά υπάρχει αυτό το πρόβλημα θορύβου (και κραδασμών) σε ορισμένες λειτουργίες και ειδικά από λάθος τοποθέτηση / κεντράρισμα.

Είχα ακούσει ότι οι αμερικάνικες εκδόσεις είναι τελείως αθόρυβες... ίσως ο ευρωπαίος μεγάλο-εισαγωγέας να "επιλέγει" δεύτερης διαλογής κυκλοφορητές, πράγμα συνηθισμένο σε πολλά αγαθά για να πετύχουν καλύτερε τιμές !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 85χ50χ70. 297 λίτρα. Οσο για την φασαρία είμαι κάτοχος μίας mp10 και κάνει πραγματικά πολύ φασαρία, έχω διαβάσει πολλά άρθρα όπου μιλάνε για αλλαγή ή του εσωτερικού μέρους της αντλίας (αυτό που είναι μέσα στο νερό) ή του εξωτερικού, όπου κατα την άποψή μου πιστεύω πως είναι το εξωτερικό μερος που ευθύνεται. Αν έχει κάποιος καμία σχετική εμπειρία περί αλλαγής κάποιου μέρους. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Και γώ μεταχειρισμένη την πήρα. Όσο για την λιπαντική σιλικόνη ενυδρειακής χρήσης αν θέλεις στείλε μου ένα pm να μου πείς απο που την προμηθεύτηκες. Μάλλον και γω για ''χειρουργείο'' με βλέπω μιας και εγγύηση δεν υπάρχει...θα πειραματιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από ενυδρειακά καταστήματα θα την βρεις... συνήθως συνοδεύει διάφορα μηχανήματα, αλλά πωλείται και ως παρελκόμενο. Αυτή που έχω εγώ είναι της Aquael, και όσο για το σπρέι είναι της ΕΗΕΙΜ.

Πριν την ανοίξεις, αγόρασε πρώτα τα ρουλεμάν μήπως και δεν βρεις τα συγκεκριμένα.... ρώτησε τον Alexpsycho για τον τύπο τους, γιατί του έδωσα κάποια ανταλλακτικά.

Θα τα βρεις πάντως επί της Δωδεκανήσου, έχει 3-4 μαγαζιά εκεί αποκλειστικά με ρουλεμάν.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δείγμα χαλασμένου ρουλεμάν (εκτός από τον θόρυβο και τους κραδασμούς), είναι ότι ζεσταίνεται πολύ η εξωτερική πλευρά.... σε σημείο να μην μπορείς να την πιάσεις !!!

(θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ως θερμαντικό σώμα) :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά τα ρουλεμαν θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν μόνο δυο τύποι , δεν υπάρχουν μόνο κινεζικά και Γερμανικά , δεν είναι η του ύψους η του βάθους και γενικότερα μπορείς να παίξεις όσο θέλεις και εδω που τα λέμε 10 ευρο δεν είναι κοστος για ένα τόσο σοβαρό εξάρτημα ...

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα καταστήματα στη Θεσσαλονίκη αυτές τις δυο επιλογές είχαν.... αν σε μεγαλύτερη αγορά ή μέσω ίντερνετ υπάρχουν και άλλες επιλογές, είναι κάτι που θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει 2 10αρες μεταχειρησμενες και οι 2,η μια ειναι αμερικανικη και ειναι οντως αθορυβη,η αλλη που ειναι ευρωπαια εκανε πολυυυ θορυβο οποτε και αλλαξα ρουλεμαν αλλα τιποτα,χειροτερη εγινε,τα αλλαξα ξανα και εβαλα japan με 20 ευρω και απο τοτε ειναι σουπερ

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει 2 10αρες μεταχειρησμενες και οι 2,η μια ειναι αμερικανικη και ειναι οντως αθορυβη,η αλλη που ειναι ευρωπαια εκανε πολυυυ θορυβο οποτε και αλλαξα ρουλεμαν αλλα τιποτα,χειροτερη εγινε,τα αλλαξα ξανα και εβαλα japan με 20 ευρω και απο τοτε ειναι σουπερ

Ενζο1010 απο που τα προμηθεύτηκες γιατί όπως βλέπεις υπάρχει ζήτηση...και οι τιμές που είδα στο e-bay είναι διπλάσιες...

Γενικά παίδες όταν αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο είναι λότο γιατί μπορεί να σου κάτσει κάτι άριστα μεταχειρισμένο αλλά μπορεί να σου κάτσει και μάπα το καρπούζι και μοσχοπουλημένο.

Γενικά η 10άρα είναι για μικρά ενυδρεία και σαν ρυθμιζόμενη μπορείς να παίξεις με την ροή και να πετύχεις πράγματα που πρίν λίγα χρόνια ούτε στην φαντασία μας δεν υπήρχαν.Προσωπικά δεν χρειάστηκε να την πάω πάνω απο 50% για να έχει την επιθυμητή κυκλοφορία Πάντως είναι γεγονός οτι δουλεύουν και χωρίς συντήρηση για αρκετό καιρό σε αντίθεση με άλλες που στο 1 μήνα θέλουν το μπανάκι με ξύδι τους...και δεν παραδίδουν πνεύμα εύκολα εκτός αν πέσεις στην περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ενζο1010 απο που τα προμηθεύτηκες γιατί όπως βλέπεις υπάρχει ζήτηση...και οι τιμές που είδα στο e-bay είναι διπλάσιες...

Γενικά παίδες όταν αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο είναι λότο γιατί μπορεί να σου κάτσει κάτι άριστα μεταχειρισμένο αλλά μπορεί να σου κάτσει και μάπα το καρπούζι και μοσχοπουλημένο.

Γενικά η 10άρα είναι για μικρά ενυδρεία και σαν ρυθμιζόμενη μπορείς να παίξεις με την ροή και να πετύχεις πράγματα που πρίν λίγα χρόνια ούτε στην φαντασία μας δεν υπήρχαν.Προσωπικά δεν χρειάστηκε να την πάω πάνω απο 50% για να έχει την επιθυμητή κυκλοφορία Πάντως είναι γεγονός οτι δουλεύουν και χωρίς συντήρηση για αρκετό καιρό σε αντίθεση με άλλες που στο 1 μήνα θέλουν το μπανάκι με ξύδι τους...και δεν παραδίδουν πνεύμα εύκολα εκτός αν πέσεις στην περίπτωση.

εγω τα πηρα απο ενα μαγαζι που πουλαει μονο ρουλεμαν στη στρατηγου καλαρη στις τρει γεφυρες αλλα σιγουρα θα βρεις και σε αλλη περιοχη ,ζητα απλα γιαπονεζικα(δεν θυμαμαι την μαρκα)και να εχεις μαζι σου ενα παλιο για δειγμα

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει η KOYO , NSK και σε γερμανικα που ειναι παλι καλα τα FAG. Πριν μερικες μερες εφτιαξα μια . Αν εχω ακομα τα κουτακια απο τα ρουλεμαν θα σας πω και τους κωδικους.Βεβαια αν παει κανεις με δειγμα βρισκει ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα βρήκα ρουλεμάν τα άλλαξα... αλλά ο ήχος σαν να με φαίνεται να μεγάλωσε κι άλλο. Γενικά δεν έγινε τίποτα ''μάπα το καρπούζι'' :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έγινε και σε μια αντλία ενός φίλου που τελικά δεν ήταν θέμα του ρουλεμάν, αλλά έφταιγε το πηνίο της όπως μας είπε ένας τεχνικός.

Σ αυτή τη περίπτωση δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι αντλίες που ακούγονται σε κάποια mode, αλλά δεν είναι θόρυβος από κάποιο πρόβλημα... απλά είναι το "στυλ" τους τέτοιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Με τόσα που άκουσα τον τελευταίο καιρό κατάλαβα οτι είναι θέμα τύχης αν σου κάτσει vortech που να κάνει φασαρία ή όχι. Να σου πώ την αλήθεια μ'αρέσει πολύ η δουλεία που κάνουν στο ενυδρείο και απο αισθητικής πλευράς αλλά και απο θέμα κυματισμού αλλά πραγματικά το βράδυ που ηρεμούν τα πράγματα ακούγετε πολύ. Εκτός και αν ισχύει όντως αυτά που λέγονται με τις Αμερικάνικες οτι είναι πραγματικά αθόρυβες.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ την προγραμματίζεις σε νυχτερινή λειτουργία ...ίσα - ίσα που ακούγεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα το βραδυ βαζω την νυχτερινή λειτουργία,μιας και το ενυδρειο ειναι στην κρεβατοκαμαρα.Δεν ακουγεται τιποτα και τα σκλιρα που εχω δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα απο αποψη κυκλοφοριας.Παντως ολες κανουν θορυβο στα περισσοτερα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...