Jump to content

Περίεργο Φυτό Με Ταχεία Ανάπτυξη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

πριν 3-4 ημέρες εμφανίστηκε ένα κλαδάκι από ένα φυτό που φύτρωσε στο κάτω μέρος του βράχου καθώς και άλλα δυο πολύ μικρότερα.

Το κλαδάκι μεγαλώνει καθε μέρα περί τους 2-3 πόντους, έτσι σε λιγότερο από μια εβδομάδα τα κλαδάκια έχουν γίνει πολύ μεγάλα.

post-49980-0-79211700-1347482678_thumb.jpg

Δώστε μουτα φώτα σας, αν κινδυνεύει το ενυδρείο και τα κοράλια (γιατί έτσι το κόβω) και με ποιόν τρόπο μπορώ να τα αντιμετωπίσω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Caulepra racemosa γείτονα

http://en.wikipedia....ulerpa_racemosa

για το φίλτρο άλγης Κων/νε που ετοιμάζεις είναι μια αρκετά καλή επιλογή...κάποτε είχα γεμίσει το σαμπάκι μου με δαύτην...φοβερή δουλειά και εύκολο κόψιμο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα καθημερινά και έχω την εντύπωση ότι μόλις ρίχνω κανα Coral Food της Salifert ή

κανα φυτοπλακτόν - ζωοπλακτόν παιρνει στο μισάωρο κανα 2 πόντους !!

Τελικά είναι καλό αν κατάλαβα καλά. Θα μπω στην διαδικασία να την κόψω αφού φύτρωσε μες τη μέση του ενυδρείου μου

γνωρίζοντας όμως πόσο γρήγορα μεγαλώνει θα ξαναμεγαλώσει και έτσι θα έχω και τέτοιο στο ενυδρείο ! :)

τηνκσ Άλεξ

Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νου σου πως η caulerpa σαν αλγη κανει φανταστικη δουλεια σαν φιλτρο αλλα εχει κ τα αρνητικα της,οι ριζες που κανει αυτη η αλγη(στον βραχο,στο τζαμι,στον αραγωνιτη)ειναι τοσο βαθειες που αν σε περιπτωση θελησεις να την βγαλεις δεν θα τα καταφερεις.Επειτα να ξερεις πως ειναι καυστικη για ορισμενα κοραλια(εχω δει caulerpa grape να καιει πολυποδες),η αλγη αυτη επισης σε καθε μικρο ''σταφυλι'' της εχει παρα πολλα σπορια που αν σκασουν πανε παντου(φιλτρα,αντλιες,sump,υπερχειλισεις)κ τελος χωρις κανενα λογο μπορει να κανει ενα die off που σημαινει οτι θα νεκρωσει ολη η μικρη καλιεργεια που εχεις κ ξαφνικα θα ανεβουν τα νικτρικα σου κ τα φωσφορικα σου(οσα δηλαδη ειχε μαζεψει η αλγη).Το die off που κανει αυτη η αλγη γινεται σε μερικες ωρες κ εχει καταστροφικα αποτελεσματα.Επισης προσεχε την bubble αλγη που εχεις,τα emerald crabs κανουν καλη δουλεια αν κ οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα τραβήξει ένα βίντεο (δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρω), που επί μία ώρα έβγαζε και έβγαζε και έβγαζε και μου έκανε το νερό τελείως αδιαφανές.. πρασινωπό !!!

Ευτυχώς είχα έτοιμο νερό αλλαγής και έτσι γλίτωσα τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσεις στην περίοδο αναπαραγωγής συμπεριφέρεται σαν τα υπόλοιπα είδη Caulepra.

Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νου σου πως η caulerpa σαν αλγη κανει φανταστικη δουλεια σαν φιλτρο αλλα εχει κ τα αρνητικα της,οι ριζες που κανει αυτη η αλγη(στον βραχο,στο τζαμι,στον αραγωνιτη)ειναι τοσο βαθειες που αν σε περιπτωση θελησεις να την βγαλεις δεν θα τα καταφερεις.Επειτα να ξερεις πως ειναι καυστικη για ορισμενα κοραλια(εχω δει caulerpa grape να καιει πολυποδες),η αλγη αυτη επισης σε καθε μικρο ''σταφυλι'' της εχει παρα πολλα σπορια που αν σκασουν πανε παντου(φιλτρα,αντλιες,sump,υπερχειλισεις)κ τελος χωρις κανενα λογο μπορει να κανει ενα die off που σημαινει οτι θα νεκρωσει ολη η μικρη καλιεργεια που εχεις κ ξαφνικα θα ανεβουν τα νικτρικα σου κ τα φωσφορικα σου(οσα δηλαδη ειχε μαζεψει η αλγη).Το die off που κανει αυτη η αλγη γινεται σε μερικες ωρες κ εχει καταστροφικα αποτελεσματα.

Ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση ....

Επισης προσεχε την bubble αλγη που εχεις,τα emerald crabs κανουν καλη δουλεια αν κ οχι παντα.

Ανδρέα, που την είδες την Bibble άλγη ? Αν μπορείς μια σημείωση στην φωτογραφία μου, θα βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα νομιζω πως ειναι ενα ειδος bubble αλγης μια κοντινη φωτο θα βοηθουσε.

post-10364-0-55518700-1347755412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν είναι Bubble δες εδώ οδηγίες...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32238&view=findpost&p=289968

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, δεν το παρατήρησα ότι αυτά μπορεί να είναι buuble άλγη.

Είναι λίγες εβδομάδες που εμφανίστηκαν ( μάλλον από τις αλλαγες με θαλασσινό :( )

δεν έχουν δημιουργήσει ακόμα φούσκες, θα είμαι σε ετοιμότοτιτα πάντως και θα ψάξω για μίθραξ κάβουρα.

Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτα νομιζω πως ειναι ενα ειδος bubble αλγης μια κοντινη φωτο θα βοηθουσε.

Δεν ειναι bubble Αντρεα.Καποια μακροαλγη ειναι,αλλα δεν τη θυμαμαι.Θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

Οποια και να ειναι ο μιθραξ θα κανει καλο γευμα.

Ειχα την ιδια ακριβως και την εξαφανισε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...