Jump to content

Το Θαυμαστό Ταξίδι Των Guppy


ShadowVValker

Recommended Posts

Προς τα τέλη Αυγούστου και μετά από διάφορες αναζητήσεις σε ξένα site για guppy επιλεκτικής αναπαραγωγής, κατέληξα σε έναν εκτροφέα από την Ταιλάνδη με ψαράκια που είχαν κερδίσει διαγωνισμούς και με εξωτερικά χαρακτηριστικά στα standar του είδους. Μετά από ανταλλαγή ενός διόλου ευκαταφρόνητου αριθμού meil με τον εκτροφέα, η παραγγελία δόθηκε για 4 τριάδες (1 αρσενικό-2 θηλυκά) από τα παρακάτω:

bloodredhtd.jpg

Superior Moscow Red

russianredlacesnakeskin.jpg

Russian lace snakeskin

platinumcobrafiretail.jpg

Platinum cobra firetail

bluegrasshtd.jpg

Superior blue grass HTD

Το ταξίδι τους για την άλλη άκρη του κόσμου (Ελλάδα) ξεκίνησε στις 3 Σεπτεμβρίου (Δευτέρα). Γενικά έκανα ενημέρωση στο tracking τουλάχιστον 8 φορές την ημέρα! αλλά όσο δεν είχα νέα, το άγχος αυξανόταν για την υγεία τους και την κατάσταση που θα φτάσουν.

Επιτέλους στις 7 Σεπτεμβρίου, έφτασαν Ελλάδα και το επόμενο εμπόδιο έπρεπε να ξεπεραστεί: τελωνείο.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο έλεγχος, ο οποίος γίνεται δειγματοληπτικά, επομένως οι πιθανότητες είναι ελάχιστες, στην περίπτωση που τύχει όμως και τσεκάρουν το πακέτο την έχεις άσχημα. Εδώ που τα λέμε, άσχημα την έχουν τα ψάρια, αλλά το ίδιο κάνει! Το δεύτερο μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η καθυστέρηση που έχει το τελωνείο. Μου έχει τύχει σε προηγούμενη παραγγελία σαλιγκαριών να κάνουν 3 μέρες να έρθουν από Αμερική και 7 μέρες να περάσουν τελωνείο.

Ευτυχώς, 11 Σεπτεμβρίου ενημερώθηκα ότι το πακέτο ήδη ταξιδεύει για Θεσσαλονίκη.

cc353fc9.jpg

Η παραλαβή του δέματος έγινε σήμερα από την υπηρεσία courier των ελτα. Το μεγαλύτερό μου άγχος ήταν αν είχαν καταφέρει να φτάσουν ζωντανά. Άνοιξα το πακέτο γρήγορα, αλλά βγάζοντας και καμιά φωτογραφία, για να μαθαίνουμε και τον τρόπο που πακετάρουν!

4c45e57e.jpg

Το πακέτο έφτασε σε καλή κατάσταση (μπράβο στα ελτα!)

35052118.jpg

Λεπτομέρεια (στον κόκκινο κύκλο). Ζητήστε να γραφτεί κάτι παρόμοιο σε αποστολές από χώρες εκτός ΕΕ. Μειώνει κατά πολύ τις πιθανότητες ελέγχου.

27648e24.jpg

κουτί από φελιζόλ για θερμομόνωση

7cce855a.jpg

αλουμινόχαρτο για επιπλέον θερμομόνωση

0283cd97.jpg

Το κάθε ψάρι συσκευασμένο σε δικό του σακουλάκι, με λίγη ποσότητα νερού και γεμάτο με αέρα (ανοίγοντας τα έσκαγαν, με χαρακτηριστικό "ποπ"), προς αποφυγή ατυχημάτων.

Οι απώλειες ήταν μικρές. Ένα θηλυκό (από τα 12 συνολικά ψάρια) δυστυχώς δεν κατάφερε να φτάσει.. Tα υπόλοιπα ψάρια εμφανώς ταλαιπωρημένα και με λίγο ξεθωριασμένα χρώματα (ήταν 9 μέρες στο σκοτάδι), αρκετά κινητικά πάντως.

Όταν επιτέλους φτάσαμε σπίτι με τα νέα μέλη της οικογένειας, τα ψάρια μεταφέρθηκαν όλα μαζί σε σακούλα ενυδρειακής χρήσης, μαζί με το νερό που ταξίδεψαν και έμειναν με ανοιχτή τη σακούλα περίπου μισή ώρα προκειμένου να ηρεμήσουν και να πάρει φρέσκο αέρα το νερό.

a8961caa.jpg

Μετά, και για άλλη μισή ώρα τοποθετήθηκαν μαζί με τη σακούλα σε μικρό ενυδρείο καραντίνα (10 λίτρα) που είχε ήδη προετοιμαστεί, για εξίσωση της θερμοκρασίας.

Στη συνέχεια, άρχισε η εισαγωγή νερού από την καραντίνα στο σακουλάκι με τη μέθοδο της σταγόνας, για περίπου 2 ώρες, προκειμένου να συνηθίσουν σιγά σιγά το νερό και να μην επιβαρυνθούν επιπλέον.

48936c96.jpg

Οι μετρήσεις του νερού στο οποίο ήταν συσκευασμένα (πλασματικές πιθανόν σε σχέση με αυτές που εκτρέφονταν) ήταν Ph: 7,6 Gh:7 Kh:10.

Τελικά, με κυπελάκι μεταφέρθηκαν στην καραντίνα στην οποία έχει τοποθετηθεί αεραντλία για επιπλέον οξυγόνωση τρέχει νερό με τριπλή δόση prime και διπλή δόση stress guard και υπάρχουν 3 γλαστούλες (για να διατηρηθεί barebottom) με υπόστρωμα και λίγα φυτά, καθώς και "φακή" στην επιφάνεια.

241dd2f2.jpg

8536f5f8.jpg

8714350c.jpg

Για σήμερα δεν θα ταϊστούν και το φως μετά από μισή ώρα έσβησε για να ηρεμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι! Αρκετά παρακινδυνευμένο ταξίδι 9 μέρες ειδικά για γκαπυ θα έλεγα αλλά όλα καλά εν τέλει!

Κράτησε τα όσο περισσότερο μπορείς στην καραντίνα και παρακολούθησε τα!

Και λίγο ektozone δεν θα έβλαπτε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Αύριο έχει διατροφή με βρασμένο, αποφλοιωμένο αρακά, και χρήση esha 2000 και exit προληπτικά. Μεθαύριο melafix primafix και παραμεθαύριο αλάτι (0,1) για 3 μέρες. Όλα αυτά με καθημερινές αλλαγές. Αν όλα πάνε καλά, σε μια βδομάδα θα μπουν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε για την επιμονη και την υπομονη σου.Ευχομαι να δεις πολλα μωρα απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πηρες γκαπυ ειχες πει?τετοια χρωματα υπαρχουν κι εδω :P :P :P ..για στειλε το λινκ αν μπορεις να δουμε κι εμεις....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να τα χαιρεσε.τα κακομοιρα περασαν απιστευτη ταλαιπωρια.κρατησε τα στην καραντινα και ενημερωνεις.αν θελεις μας λες και ποσο πηγε η αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!

Είμαι λίγο επιφυλακτικός για τη χρήση όλων αυτών των φαρμάκων.Αν τα ψάρια δείχνουν εντάξει δεν τα χρειάζονται.

Έχεις ήδη ρίξει υπερδοσολογία Prime και Stress Guard. Αν ρίξεις και όλα τα άλλα το νερό θα γίνει φαρμακείο και ίσως τα συστατικά που περιέχουν να μην πρέπει να αναμειχθούν...

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!

Είμαι λίγο επιφυλακτικός για τη χρήση όλων αυτών των φαρμάκων.Αν τα ψάρια δείχνουν εντάξει δεν τα χρειάζονται.

Έχεις ήδη ρίξει υπερδοσολογία Prime και Stress Guard. Αν ρίξεις και όλα τα άλλα το νερό θα γίνει φαρμακείο και ίσως τα συστατικά που περιέχουν να μην πρέπει να αναμειχθούν...

Κάνω καθημερινή αλλαγή 80 - 90 % και λόγω της τροφής. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι και εάν έχουν κάτι (καθόλου απίθανο), οπότε από το να πάθουν κάτι ή να μου τινάξουν το υπόλοιπο ενυδρείο στον αέρα, προτιμώ να χρησιμοποιήσω τις προτεινόμενες προληπτικές δόσεις και να μείνουν λίγο περισσότερο στην καραντίνα.

Γιατι πηρες γκαπυ ειχες πει?τετοια χρωματα υπαρχουν κι εδω :P :P :P ..για στειλε το λινκ αν μπορεις να δουμε κι εμεις....

Μπορεί να να υπάρχουν, το θέμα όμως εκτός από τα χρώματα αφορά και τα γονίδια. Τα γκάπυ που βρίσκουμε συνήθως στα πετ, από τις πολλές αναπαραγωγές και τις αιμομιξίες έχουν εκφυλισμένα γονίδια δυστυχώς. Τα συγκεκριμένα εκτός από όμορφα χρώματα έχουν και πολύ καλά γονίδια και άψογη εμφάνιση στα στάνταρ του είδους.

Σας Ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να να υπάρχουν, το θέμα όμως εκτός από τα χρώματα αφορά και τα γονίδια. Τα γκάπυ που βρίσκουμε συνήθως στα πετ, από τις πολλές αναπαραγωγές και τις αιμομιξίες έχουν εκφυλισμένα γονίδια δυστυχώς. Τα συγκεκριμένα εκτός από όμορφα χρώματα έχουν και πολύ καλά γονίδια και άψογη εμφάνιση στα στάνταρ του είδους.

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό! Όπως και να έχει είναι πανέμορφα και σίγουρα διαφέρουν έστω εμφανισιακά από την μάζα των pet shops και θα περιμένουμε με ανυπομονησία να τα δούμε στο ενυδρείο τους!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι!

Είμαι λίγο επιφυλακτικός για τη χρήση όλων αυτών των φαρμάκων.Αν τα ψάρια δείχνουν εντάξει δεν τα χρειάζονται.

Έχεις ήδη ρίξει υπερδοσολογία Prime και Stress Guard. Αν ρίξεις και όλα τα άλλα το νερό θα γίνει φαρμακείο και ίσως τα συστατικά που περιέχουν να μην πρέπει να αναμειχθούν...

Θα συμφωνησω με τον Φωτη!!!

Αν ειναι κανε χρηση μονο μελαφιξ ή μονο αλατι ή μονο esha ή μονο εκτοζον δεν χρειαζεται ολο αυτο το κοκτε'ι'λ και καλο ειναι να τα αφησεις καμια εβδομαδα πρωτα πριν κανεις χρηση οτιδοιποτε να παρουν λιγο το απανω τους και μετα ριχνεις κατι.

Οπως και να εχει, να τα χαιρεσε φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό! Όπως και να έχει είναι πανέμορφα και σίγουρα διαφέρουν έστω εμφανισιακά από την μάζα των pet shops και θα περιμένουμε με ανυπομονησία να τα δούμε στο ενυδρείο τους!

Καλή συνέχεια!

Αν αφήσουμε στην άκρη το γεγονός ότι οι γονείς έχουν κερδίσει διαγωνισμούς, και ειδικά σε μια χώρα που η εκτροφή ψαριών σχεδόν έχει γίνει εθνικό επάγγελμα (Ταϊλάνδη!), μιλάμε για ψάρια με έντονους και καθαρούς χρωματισμούς ακόμα και στα θηλυκά, ολόισιες σπονδυλικές στήλες (έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι γκάπυ που κυκλοφορούν στο εμπόριο, πλησιάζουν όλο και περισσότερο στο s), πλήρως ανεπτυγμένη deltatail και dorsalfin στα αρσενικά. Επίσης, άρτια εξωτερική εμφάνιση, σύμφωνα με τα πρότυπα του IFGA.

Θα συμφωνησω με τον Φωτη!!!

Αν ειναι κανε χρηση μονο μελαφιξ ή μονο αλατι ή μονο esha ή μονο εκτοζον δεν χρειαζεται ολο αυτο το κοκτε'ι'λ και καλο ειναι να τα αφησεις καμια εβδομαδα πρωτα πριν κανεις χρηση οτιδοιποτε να παρουν λιγο το απανω τους και μετα ριχνεις κατι.

Οπως και να εχει, να τα χαιρεσε φιλε μου!

Επειδή έχω κακή εμπειρία με ψάρια εισαγόμενα από Ν/Α Ασία σε σχέση κυρίως με παράσιτα, προτιμώ να προλάβω οποιαδήποτε άσχημη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομιζω οτι περασε καιρος και το θεμα ξεχαστηκε. Τι γινεται με τα ψαρακια σου ShadowVValker;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια είναι μια χαρά, είχαμε και αρκετά γεννητούρια, αλλά ακόμα είναι πολύ μικρά για να ξεχωρίσει χρώμα, μεγαλώνουμε κανονικά πάντως! Όταν έχω υλικό, θα το ανεβάσω αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια είναι μια χαρά, είχαμε και αρκετά γεννητούρια, αλλά ακόμα είναι πολύ μικρά για να ξεχωρίσει χρώμα, μεγαλώνουμε κανονικά πάντως! Όταν έχω υλικό, θα το ανεβάσω αμέσως!

Άμεσα φιλαράκι :P να δούμε να γουστάρουμε κι εμείς!! :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια είναι μια χαρά, είχαμε και αρκετά γεννητούρια, αλλά ακόμα είναι πολύ μικρά για να ξεχωρίσει χρώμα, μεγαλώνουμε κανονικά πάντως! Όταν έχω υλικό, θα το ανεβάσω αμέσως!

Μπράβο σου, για το δύσκολο εγχείρημα. Μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες αγοράς (link) και το κόστος αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...