Jump to content

Diy Upflow Algae Scrubber


FotisGt

Recommended Posts

κανεις;;;; :angylaw:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού θες να το δοκιμάσεις γιατί δεν το κάνεις; Στο θέμα που ακολούθησα και αναφέρεται στο πρώτο ποστ, έχει πολλές πληροφορίες και φωτό.

Υπάρχει τρόπος να το κάνεις στην κάθοδο του sump με spray bar. Ψάξε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση, το εχω διαβασει το ποστ 4-5 φορες. φοβαμε μηπως τραβηξει ολα τα φωσφωρικα εκει περα και μετα εχω προβλημα με τα φυτα. γιαυτο ρωταω αν το εχει κανει κανεις στο γλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Την όποια ισσοροπία θέλεις την καθορίζεις εσύ.Με τη διάρκεια φωτισμού, με την ένταση φωτισμού ή με το μέγεθος της επιφάνειας.

Όλα είναι θέμα απλού πειραματισμού. Και 1000 να το έχουν κάνει πριν καμία απάντηση δε μπορεί να σε καλύψει.Κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό.

Ψάξε όμως λίγο τις αιτίες που σου προκαλούν άλγη, πέρα από την καρδιά....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Φωτις ωραια δουλεια καποια στιγμη θα προσπαθεισω να ανεβασω κ εγω φωτο απο το δικο μου scrubber........

να μου πεις την γνωμη σου γιατι εχω ενα θεμα με αλγες!!την εχουν δει......Xenia

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπήρχε χώρος στο sump λόγου οτι το νερο πέφτη από απόσταση περίπου 20εκ. στο

τελευταίο διαμέρισμα τις επιστροφής,έφτιαξα μια απλή κατασκευή scrupper.Πηρα ένά κομμάτι τζαμι κ το πέρασα σε ένά κάλτσακι,από αυτο που βαζουμαι τα υλικά το γνωστό κάλτσακι τις sera ευτηχως το τζάμι ηταν ακριβώς στις ίδιες διάστασης με το κάλτσακι.Αν δεν βρείτε τζάμι κ με ένα κομμάτι πλαστικο πιστεύω να κανει δουλεία,αυτο περισσότερο για το λόγο να μην κολειση η άλγη στο sump.Για φως έχω βάλει μια λάμπα led par30.Ειναι σε λειτουργία περίπου ένά μήνα δεν ξέρω τι αποτελέσματά θα έχει αλλά θα κανω υπομονή να δω.

Sorry για τις φωτογραφίες γράφω από κηνητο κ οι φωτογραφίες ειναι λίγο χάλια. ..

Περιμένω την γνώμη σας.....

post-19864-0-69294400-1373052177_thumb.jpg

post-19864-0-35194200-1373052213_thumb.jpg

post-19864-0-44039200-1373052241_thumb.jpg

post-19864-0-10092900-1373052443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια πατεντα φαινετε. εχεις δει να ελατωνονται οι αλγες στο ενυδρειο καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις γιαννη :bigemo_harabe_net-64:

Ισως να σου παρει και παραπανω.

Οπως και να εχει αν μπορεις ενημερωνε μας για την πορεια του και τ'αποτελεσματα γιατι ειναι

πολυ ενδιαφερον,κυριως ο τροπος και τα αντικειμενα που χρησιμοποιησες.

Αν δουλεψει θα ειναι ενα ευκολο και γρηγορο scrubber.

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα Μιχάλη......

Έχεις δίκιο σ'αυτο θα πάρει παραπάνω από μήνα

Άλλά το λέω έτσι για να κοροϊδεύω τον ευατο μου γιατί δεν μπορώ να περιμένω κ πολύ ακομα.......ήδη η bryopsys έχει αρχίσει να μου δείχνει τα δόντια της Δξ

Link to comment
Share on other sites

Τι kelvin βγάζει η λάμπα; Δοκίμασε με μία οικονομίας σε θερμό λευκό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε γιαννη εχεις δει καποια προοδο στις αλγες απο τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τον έχουν πνίξει,γιατί έχει καιρό να γράψει! Άντε ρε Γιάννη, πες μας εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια αλλα ειχα δυσκολα ωραρια αυτη την εβδομα..

Τωρα για το scrubber εχει φουντωσει για τα καλα η αλγη εχει πιασει κ κοκκινη κ πρασινη,τωρα δεν ξερω πια δουλευει καλυτερα αλλα το καλο ειναι οτι εχει κ απο τις δυο αλλα πιο πολυ ωμος εχει πρασινη.

Τωρα τα συμπερασματα ειναι αμφιρροπα.Το θετικο κ το σιγουρο παντως ειναι οτι πριν το βαλω το scrubber ειχα μια καλη εξαρση απο Bryopsis κ απο τοτε που εχει φουσκωσει η αλγη πανω στο scrubber εχει σταματησει η αναπτυξη της Bryopsis.

Το κακο ειναι επειδη η Bryopsis ειναι αρκετη (ΚΛΑΨ! :() οπως κ το κυανοβακτηριο (ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ :()εχω σε λειτουργια.....

ΠΡΩΤΟΝ......Το σκιμμερ

ΔΕΥΤΕΡΟΝ.....Σαετο μια μπαλα αρκετα μεγαλη

ΤΡΙΤΟΝ....Αντιφωσφορο

ΤΕΤΑΡΤΟΝ.....Περιπου για τρεις εβδομαδες το εχω περασει με ALGAEFIX διπλη δοσολογια παρακαλω

ΠΕΜΠΤΟΝ.......Ειχα ανεβασει το μαγνησιο κοντα στο 1750 με 1800 (με brightwell κ οχι με KENT-M.......δεν ξερω κατα ποσο ρολο παιζει αυτο θα το δοκιμασω κ με KENT)

ΕΚΤΟΝ......Δυο φορες CHEMICLEAN για το κυανοβακτηριο.....

Κ τελος αλαγες μια φορα την εβδομαδα περιπου το 40% του νερου μονο με οσμωση

Μετα απο οοοολα αυτα δεν μπορω να ξερω σιγουρα 100% κατα ποσο καλα δουλευει....

Παντως καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο να σας δειξω πως ειναι η αλγη πανω στο scrubber...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια αυτο το σύστημα λειτουργεί μονο με αεραντλία και με ανοδική ροή; ευτιαξα ενα αλλά έβαλα εσωτερικό φίλτρο και έβαλα τιν σήτα στο σπρέι μπάρ να τρέχει το νερό κάτιφορικα και έβαλα σήτα από παράθυρο!

Link to comment
Share on other sites

Και εχω ακούσει οτι αν λειτουργεί μαζι με σκιμερ δεν λειτουργεί κανενα απο τα δυο σωστά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπέρα. συγγνώμη που ξεθάβω αυτό το θέμα αλλα έχω μια απορία και επειδή ψάχνομαι να κάνω κάτι παρόμοιο για τις "αλγες" με τις οποίες exo ena θέμα.


η ερώτηση..


θα μπορούσε να γίνει ένα skimmer deltec 600 εξωτερικο κρεμαστο (ALGAE SCRUBBER)?

, που από πίσω είναι ήδη διάφανο, οπότε θα μπορούσε να υπάρχει μέσα μια σήτα και φωτισμό πίσω από το skimmer και με τις υπάρχον φυσαλίδες του skimmer να γίνει η δουλειά?

δηλαδή να σταματήσει να δουλεύει ως skimmer και να δουλεύει ως ALGAE SCRUBBER?


Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - farao
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φιλαράκι......θα χαλάσεις το mce600 για να το κάνεια ats;;;;;;;;;

Έλα δώστο σε μένα και θα σου φτιάξω ένα ats που να δουλεύει ρολόι!!

Μην χαλάς το σκίμερ....μπορείς να φτιάξεις ats για πλάκα και με λιγοστά έξοδα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια υπέροχο πράσινο ανθρώπους :)


Ένα algae scrubber δεν επηρεάζει ένα skimmer. Η skimmer αφαίρεση των τροφίμων. algae scrubber νιτρικό αφαίρεση και φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται τόσο μεγάλη περιεκτικότητα σε αέρα, πολύ πιθανό να μη δουλεύει και σωστά. Ροή νερού χρειάζεται. Μπορείς να το κάνεις και αντίστροφα προς τα κάτω, αν έχεις μια σίτα η οποία φωτίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φιλαράκι......θα χαλάσεις το mce600 για να το κάνεια ats;;;;;;;;;

Έλα δώστο σε μένα και θα σου φτιάξω ένα ats που να δουλεύει ρολόι!!

Μην χαλάς το σκίμερ....μπορείς να φτιάξεις ats για πλάκα και με λιγοστά έξοδα!

τι εννοείς θα χαλάσει το skimmer ρε φιλαράκι ?
δεν σε κατάλαβα.
όπως είναι το skimmer και δουλεύει πάνω στο ενυδρείο να βάλω μια σήτα στο τμήμα με τις φυσαλίδες και από έξω θα το χτυπανε τα led μιας και είναι διάφανη η πλάτη.
που θα χαλάσει το skimmer δεν κατάλαβα.
αντί να φτιάξεις ένα στην στο τζαμι του ενυδρείου. λέω μήπως θα μπορούσες να το κανεις παράλληλα μέσα στο σκίμερ
εγώ ρωτάω το αν θα λειτουργουσε μια τέτοια σκέψη.
οι γνώστες του αντικειμένου τι άποψη έχουν?
Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει αλλοίωση στην απόδοση του Skimmer σίγουρα, γιατί οι φυσαλίδες θα σπάνε πάνω στην σίτα και δεν θα έχουν δύναμη να ανέβουν στο κύπελο....

Link to comment
Share on other sites

Mr_Zoo γράφει ο φίλος : "δηλαδή να σταματήσει να δουλεύει ως skimmer και να δουλεύει ως ALGAE SCRUBBER?"

Link to comment
Share on other sites

FotisGt αμέσως μετά όμως λέει

τι εννοείς θα χαλάσει το skimmer ρε φιλαράκι ?
δεν σε κατάλαβα.
όπως είναι το skimmer και δουλεύει πάνω στο ενυδρείο να βάλω μια σήτα στο τμήμα με τις φυσαλίδες και από έξω θα το χτυπανε τα led μιας και είναι διάφανη η πλάτη.
που θα χαλάσει το skimmer δεν κατάλαβα.
αντί να φτιάξεις ένα στην στο τζαμι του ενυδρείου. λέω μήπως θα μπορούσες να το κανεις παράλληλα μέσα στο σκίμερ
εγώ ρωτάω το αν θα λειτουργουσε μια τέτοια σκέψη.
οι γνώστες του αντικειμένου τι άποψη έχουν?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...