Jump to content

....με Ότι Μπορεί Ο Καθής Μας


elkaranasos

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):58x30x35

Συνολικά Λίτρα:60 lt

Sump (λίτρα):λιγότερα από 60lt

Οργανισμοί

Φυτά:Ludwigia repens , Microsorum pteropus , Java Moss , Ceratophyllum Demersum.Φακή.

Ψάρια:14 και... Poecilia reticulata , 7 Xiphophorus maculatus , 2 Betta splendens αρ. θηλ., 4 Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps , 3 Corydoras paleatus ,

Άλλα είδη: 4 Golden Apple snail , 7 Ramshorn Snail ,

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Φυτά

Πέτρες:1

Ξύλα:1 ρίζα

Άλλα διακοσμητικά : 1 σπασμένο καράβι.

Υπόστρωμα: ψιλό χαλίκι

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λάμπα του ενυδρείου 24w

Διάρκεια φωτισμού:8:00- 20:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim aquaball 180 εσωτερικό

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:Μ 102 αεραντλία

Διατροφή:...sera pond flakes ,dajana tablets bottom, λαχανικά(αγγούρι, καρότο).

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27 -30

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:Κάθε Τετάρτη

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Tropical BactoActive , sera toxivec ,

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

https://fbcdn-sphoto...508220831_n.jpg

Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - elkaranasos
Link to comment
Share on other sites

το ανακάλυψα εχθές το πως δουλεύει το φίλτρο και το έκανα nikola.Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση έχω κάνει πολλά λάθη αλλά όσο μπαίνω εδώ μέσα μαθαίνω.Επόμενως είμαι σίγουρος θα πέσουν πολλές παρατηρήσεις όλες δεκτές για να με κάνουν καλύτερο και τα ψαράκια μου ευτυχισμένα.

Link to comment
Share on other sites

και καλο θα ηταν να βγαλεις τον μονομαχο σου απο το ενυδρειο γιατι στο μελλον μπορει να υπαρξουν διαμαχες!!

Link to comment
Share on other sites

τον έχω 3 μέρες τώρα μαζί με την καλή του και δεν είδα καμιά αντίδραση προς το εχθρικό.Αλλά σύντομα θα τον βάλω με την θηλυκια σε 20λτ με γαρίδες αμάνο χαλαζιακή άμμο και καμιά κρυψωνα.Να είναι πιο ήρεμοι

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όμως να κάνω μια αναφορά στα άτομα τα οποία με συμβουλές η με δώρα με βοήθησαν να ξεκινήσω.Αν και με μια αναφορά δεν κάνω κάτι σαν ανταπάδωση θέλω όμως να ξέρουν πως είμαι εδώ για οτιδήποτε με χρειαστούν και το εκτιμώ αυτό που έκαναν.

Fotisgt,Mermaid,Marmath,Pkat,Δημοσθένης,irinichan, Χρυσάνθη , Aquadominus , και όλους τους υπόλοιπους αφανείς για εμένα όμως ήρωες AQUAZONOFILOUS

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί η προσπάθεια!

Σίγουρα χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις αλλά βλέπω ότι έχεις θέληση και είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να χαμηλωσεις την ροη του φιλτρου σου!!

Μακαρι το μοναδικο προβλημα του φιλου μας ,να ηταν αυτο.

Φιλε μου με τοσους εμπειρους χομπιστες φιλους που εχεις,πως τα εμπλεξες ετσι τα πραγματα?

Μια απορια,σε 60λιτρα ενυδρειο,εχεις και 60 λιτρα σαμπ?

Και η συμβουλη μου που εγω μπορω να σου κανω.

Αν σου αρεσει πολυ ο μονομαχος,κρατα αυτον μονο μεσα,και δωσε ολα τα αλλα.Γιατι συντομα θα εχεις σοβαρα προβληματα στο ενυδρειο σου.Και μην διαννοηθεις να βαλεις σε 20 λιτρα ζευγαρι μονομαχου,γιατι ο αρσενικος θα την τσακισει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου και το έμαθα με λάθος τρόπο.Εχθές είχαμε την πρώτη επίθεση από τον αρσενικό στη θηλυκιά και όχι μόνο.Θα τον βάλω μόνο του σε 20λτ θα το αγοράσω σήμερα.Και όσο για την θηλυκιά γνωρίζεται αν μπορώ να την αφήσω στο 60λτ η να πάρω και για εκείνη ενα 20λτ;Σήμερα τους ξεχώρισα σε μικ΄ρα ενυδρειάκια α πλαστικά μέχρι να σχολάσω απο την δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρα πολλα ψαρια και ασυμβατα μεταξυ τους.Πρεπει να αποφασισεις ποια θα κρατησεις.

Ετσι οπως εισαι τωρα,γιαμενα στο 60λιτρο μονο τα γαπακια χωρανε, και αυτα τωρα,γιατι οταν αρχισουν να γεννανε ,δεν σταματουν.

Αλλα και το 20αλιτρο δεν κανει για κανενα ψαρι.Οποτε εσυ αποφασιζεις.

Εγω στην θεση σου θα εβαζα τον μονομαχο στο 60αλιτρο μονο του,με πολλα φυτα,και εαν ειναι και καλος χαρακτηρας ,θα εβαζα και γαριδουλες.Ετσι θα το απολαμβανεις εσυ και το ψαρακι σου,δυχως αρρωστιες και θανατους.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ψαρια για ενα 60λιτρο..αλλα ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε!

Οι συμβουλες μου ειναι,βαζεις σε 2 20αρια τους μονομαχους μονους τους και κρατας μονο τα γκαπυ στο 60αρι και αργοτερα οταν στρωσει ο βυθος του βαζεις και μερικες γαριδες ρεντ τσερυ.Και τα πλεκο που εχεις γινονται τεραστια.Οι μονομαχοι θα ειναι μια χαρα σε 20αρια με λιγα ευκολα φυτα και καποιο ξυλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Τους πλέκο θέλω να τους χαρίσω και σύντομα θα ανεβάσω αγγελία.Αντι για τους πλεκο θα βαλω ενα είδος πλέκο που έχει ένας φίλος απο δω πέρα.Anchistrus....και κάτι άλλο.Και οι μονομάχοι μάλλον θα φύγουν αν και με πονάει που δεν ήμουν άξιος να τους κρατήσω.Τα γκαπάκια τους έχω τρελή αδυναμία και αυτός είναι ο σκοπός που ασχολήθηκα με το χομπυ η αγάπη μου για τα γκαπυ.Ελπιζω με δυο πλέκο και σαλιγκαρια να έχω καλή αντυμετόπιση άλγης..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρα πολλα ψαρια και ασυμβατα μεταξυ τους.Πρεπει να αποφασισεις ποια θα κρατησεις.

Ετσι οπως εισαι τωρα,γιαμενα στο 60λιτρο μονο τα γαπακια χωρανε, και αυτα τωρα,γιατι οταν αρχισουν να γεννανε ,δεν σταματουν.

Αλλα και το 20αλιτρο δεν κανει για κανενα ψαρι.Οποτε εσυ αποφασιζεις.

Εγω στην θεση σου θα εβαζα τον μονομαχο στο 60αλιτρο μονο του,με πολλα φυτα,και εαν ειναι και καλος χαρακτηρας ,θα εβαζα και γαριδουλες.Ετσι θα το απολαμβανεις εσυ και το ψαρακι σου,δυχως αρρωστιες και θανατους.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...