Jump to content

Συναγερμός Πλημμύρας Ή Υπερχείλισης.


Aiolos

Recommended Posts

Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ξεχνάμε να κλείσουμε τη βρύση όταν γεμίζουμε το δοχείο αλλαγής / προετοιμασίας νερού.

Ευτυχώς είναι λίγες οι περιπτώσεις από διαρροή κάποιου σωλήνα ή του ενυδρείου, ειδικά το βράδυ που έχουμε αγκαλιάσει για τα καλά τον Μορφέα.

Μια πολύ απλή κατασκευή που δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ σε κόστος, αλλά μπορεί να μας λύσει τα χέρια.

Είναι πολύ απλή στη συνδεσμολογία της και μπορεί να γίνει είτε με τροφοδοτικό είτε με μπαταρία. (Προτείνεται η χρήση της μπαταρίας σε περιπτώσεις διαρροής γιατί υπάρχει περίπτωση να πέσει και το ρεύμα)

post-13206-0-47421600-1347745235_thumb.jpg

Υλικά:

1 Buzzer 9 volt

1 τροφοδοτικό των 9 Volt (ή μπαταρία με τους αντίστοιχους ακροδέκτες)

2 ανοξείδωτες βίδες με τα παξιμάδια τους

(και κάποιο τρόπο ανάλογα με την περίπτωση ώστε να στερεωθούν.. ακόμη και με μικρές βεντούζες)

Οι βίδες είναι αυτές που «κλείνουν» το κύκλωμα με το που θα έρθουν σε επαφή με το νερό.

Δεν χρειάζονται πολλά λόγια, το σχέδιο είναι κατατοπιστικό.

post-13206-0-72892200-1347745211_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη το σχεδιο οντως ειναι απλο πολυ χρησιμο και οικονομικο θα ελεγα, αλλα δωσε λιγο τα φωτα σου και σε εμας τους ασχετους με τα καλουδια.

Τη ειναι το μπαζερ και που θα το βρουμε;

Επισης αυτο το κυκλωματακι συνδέεται με την αντλια του ενυδρειου την οποια διακοπτη απο την στιγμη που οι βιδες ακουμπουν στο νερο και πως ακριβως συνδέεται;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη... βάλε μια πιο κοντινη φωτο απο το buzzeρ και αν γινεται περισσότερες πληροφορίες για αυτο. (Που το βρισκουμε κλπ)

Εγω παντως δουλευω με αυτό, απλα εχω βαλει στην ακρη το κλασσικό φλοτερακι.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=boyu%20level%20alarm&_sop=15

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη το σχεδιο οντως ειναι απλο πολυ χρησιμο και οικονομικο θα ελεγα, αλλα δωσε λιγο τα φωτα σου και σε εμας τους ασχετους με τα καλουδια.

Τη ειναι το μπαζερ και που θα το βρουμε;

Επισης αυτο το κυκλωματακι συνδέεται με την αντλια του ενυδρειου την οποια διακοπτη απο την στιγμη που οι βιδες ακουμπουν στο νερο και πως ακριβως συνδέεται;

Όχι δεν συνδέεται με καμιά αντλία... είναι απλός συναγερμός και μόνο... με αρκετά desibel !!!

To buzzer θα το βρείτε στα καταστήματα ηλεκτρονικών (όπως και τα υπόλοιπα υλικα) με 50 λεπτά έως 1.50 ευρώ... τις δε βίδες σε καταστήματα με ναυτιλιακά.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη... βάλε μια πιο κοντινη φωτο απο το buzzeρ και αν γινεται περισσότερες πληροφορίες για αυτο. (Που το βρισκουμε κλπ)

Εγω παντως δουλευω με αυτό, απλα εχω βαλει στην ακρη το κλασσικό φλοτερακι.

http://www.ebay.com/...20alarm&_sop=15

απ αυτά τα κινέζικα Νίκο έχω 2.... το ένα το έχω για ανταλλακτικά γιατί χάλασε και το άλλο φωνάζει όταν θυμάται.....

http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=1050

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

:thaman: τι είπες τώρα, τόσο απλό και θα το φτιάξω με την πρώτη ευκαιρία να γλυτώσουμε καμιά πλυμμήρα
Link to comment
Share on other sites

3.50 το τροφοδοτικό

1.00 το buzzer

από 0,20 οι βίδες...

Περίσσεψαν και 0.10 λεπτά από ένα πεντάευρω για μαστίχες !!! :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη δεν ειναι ομως σχετικα ευαισθητο απο υγρασια αρα μπορει να δινει και λαθος συναγερμους;;(μιλαω για τις βιδες που ειναι και οι αισθητηρες και αν δεν ειναι τιτανιου απο την υγρασια και μονο μπορουν να πρασινισουν για πλακα...).εξηγησε το λιγο καλυτερα για να το καταλαβω ρε φιλε

Link to comment
Share on other sites

Όχι Κώστα δεν έτυχε τόσο καιρό ούτε να διαβρωθούν ούτε λάθος συναγερμό να δώσουν....

Έχω ένα τοποθετημένο στο πάτωμα (εκεί που συνήθως συσσωρεύονται νερά από πιθανή διαρροή) και δουλεύει μια χαρά στις δοκιμές.

Το έκανα αφού την πάτησα 2 φορές στο παρελθόν... από σπάσιμο σωλήνα του ψυκτικού και από τρύπημα εξωτερικής UV.

Το είχα πάρει χαμπάρι έγκαιρα από την αναπλήρωση που δούλευε συνεχώς, αν και ήταν βράδυ... ευτυχώς που κοιμάμαι σαν πουλάκι δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ρε φιλε.ρωταω γιατι δεν ηξερα καταρχας που το τοποθετησες αφου ξερω πως δεν εχεις σαμπ,και συνηθως στο σαμπ υπαρχει μια καποια υγρασια..

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα θα μπορούσε να τοποθετηθεί και στο δοχείο συλλογής νερού. Έχω κάτι παρόμοιο εκεί γιατί δεν έχω οπτική επαφή όταν το γεμίζω, που αν και υπάρχουν φλοτέρ που διακόπτουν την παροχή νερού, θεώρησα ασφαλές να υπάρχει και κάτι τέτοιο...... αν καείς απ τον χυλό, φυσάς και γιαούρτη !!!

Επίσης θα μπορούσε να τοποθετηθεί και στο ενυδρείο σε σημείο για μια στάθμη ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Κοντα στο ενυδρειο θα πρασινισουν σε 10 μερες οι βιδες.μου θυμιζει την πτωτη γεννια osmolator που ειχε φτιαξει ο σταθης.αν δεν ειναι τιτανιου οι βιδες θα χαλασουν γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αποφύγεις τον φόβο πιθανής δυσλειτουργίας από υγρασία, θα μπορούσαν αντί για βίδες να τοποθετηθεί ηλεκτρικό φλοτεράκι (μικρό), αλλά θα ανέβει το κόστος.... κάνει 10 ευρώ περίπου.

Αλλά με το φλοτεράκι μπορείς να να παίξεις και αλλιώς....να έχεις και συναγερμό χαμηλής στάθμης,,, ή αντί για buzzer να βάλεις αντλία και να έχεις μια αναπλήρωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοντα στο ενυδρειο θα πρασινισουν σε 10 μερες οι βιδες.μου θυμιζει την πτωτη γεννια osmolator που ειχε φτιαξει ο σταθης.αν δεν ειναι τιτανιου οι βιδες θα χαλασουν γρηγορα.

ε καλά εσύ πάλι βάλε βίδες τιτανίου αν έχεις πρόβλημα υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου υπάρχουν 6 συστήματα συναγερμού / προστασίας (σε σύνολο)

Ένα είναι του osmolator της Tunze, που σε περίπτωση υψηλής στάθμης διακόπτει την αντλία και βαράει συναγερμός....

Ένα στο πάτωμα (DIY)

Και στο δοχείο αναπλήρωσης / συλλογής νερού, (που από εκεί την πάτησα αρκετές φορές), έχει τα φλοτέρ που διακόπτουν την παροχή της όσμωσης, έχει συναγερμό για χαμηλή στάθμη, έναν ακόμη όταν ξεπεράσει τα 20 λίτρα και έναν κοντά στο χείλος του δοχείου σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά....

Υπερβολές θα μου πεις, αλλά στο παρελθόν σφουγγάριζα με τις ώρες και όχι τίποτα άλλο, ποιος ακούει την Βαίτσα που μένει από κάτω μου !!!!

Στο παρελθόν είχαν διαρροή οι σωληνώσεις τις ύδρευσης (παλιά οικοδομή) και έγινε το φρεσκοβαμμένο σπίτι τους χάλια, και φυσικά αναγκάστηκα να τους πληρώσω τη ζημιά.... δεν θέλω πάλι κάτι παρόμοιο !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Που να είχες και σαμπάκι/ριφιούτζιουμ Βαγγέλη...θα ερχόταν και η πυροσβεστική...

Link to comment
Share on other sites

χα χα ευτυχώς είναι δίπλα μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα....εκεινοι επι της ολυμπιαδος μονο για να κατεβαζουν γατες απο δεντρα ειναι....σε βλεπω με πιρογα να βολταρεις στη κασσανδρου...

Link to comment
Share on other sites

χε χε... τώρα που θα πάνε και στο νέο κτήριο.... στην ίδια οδό λίγο παρακάτω, ακόμη πιο κοντά μου !!!

Άσε που ο διπλανός μου είναι και πυροσβέστης !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...