Jump to content

Τα Νεογέννητα Ψάρια-Ζέβρες (Danio Rerio)-Παραξενο Ειδος..


Recommended Posts

phpThumb_generated_thumbnailjpg.jpg

Αυτά τα παραξενα μικροσκοπικά πλάσματα μπορεί να μοιάζουν με λούτρινα αρκουδάκια με ουρές, ωστόσο στη πραγματικότητα πρόκειται για δύο προνύμφες (λάρβες) του είδους zebrafish (ελληνικά: ψάρι-ζέβρα). Το zebrafish, γνωστό στον επιστημονικό κόσμο ως Danio rerio, είναι ένα τροπικό ψάρι του γλυκού νερού που αποικίζει μικρές λίμνες και ρυάκια της Νοτιοανατολικής Ασίας.

Η παρακάτω φωτογραφία τραβήχτηκε με τη βοήθεια ενός ηλεκτρονικού μικροσκοπίου σάρωσης από τους εξελεγκτικούς βιολόγους Jurgen Berger και Mahendra Sonawane και κέρδισε το πρώτο βραβείο σε έναν επιστημονικό διαγωνισμό.

Εντός τριών μηνών, η προνύμφη αναπτύσσει τα πτερύγια, το δέρμα, τη καρδιά και τον εγκέφαλο, ενώ οι δύο τρύπες που φαίνονται πάνω από το στόμα τους δεν είναι μάτια, αλλά το αναπτυσσόμενο οσφρητικό σύστημα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν ειναι λουτρινα αρκουδακια...αλλα 2 προνυμφες του ειδους zebrafish τροπικο ψαρι του γλυκου νερου,ζει σε μικρεσ λιμνεσ και ρυακια της νοτιοανατολικης Ασιας,μεσα σε 3 μηνεσ η προνυμφη αναπτυσει τα πτεριγια το δερμα την καρδια κ τον εγκεφαλο,οι δυο τρυπες που βλεπεται πανω απο τον στομα δεν ειναι τα ματια αλλα το αναπτυσομενο οσφρητικο συστημα του ψαριου

post-50657-0-22304400-1347782924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-127:
Link to comment
Share on other sites

τι γλυκούλια τα μικρά μου !!!

..σαν teddy bear για αγκαλίτσες

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Έγινε μεταφορά του θέματος στην ανάλογη κατηγορία και ένωση του με το προϋπάρχων.

Πραγματικά απίστευτη η φύση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν καταλαβα καλα κανουν 1 μηναν για να εκκολαφθουν???

Link to comment
Share on other sites

τι γλυκούλια τα μικρά μου !!!

..σαν teddy bear για αγκαλίτσες

Ε όχι και για αγκαλίτσα!!! Ποτε δεν ξέρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν καταλαβα καλα κανουν 1 μηναν για να εκκολαφθουν???

Μετά τη γονιμοποίηση αν θυμάμαι καλά θέλουν περίπου δύο 24ωρα για να εκκολαφθούν, νομίζω τόσο είχαν κάνει και τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καπου το διαβασα αυτο που λες φιλε μου,φανταζεσται να διατηρουσαμε με τετοια μορφη πλασματα στα ενυδρεια μας....?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...