Jump to content

Botia Striata


Netspy

Recommended Posts

Έχω αυτό το είδος κλόουν εδώ και πολλά χρόνια, είναι υγιές και δεν έχει αρρωστήσει ποτέ ως τώρα.

Υποτίθεται όμως ότι τρώει σαλιγκάρια...

το ενυδρείο μου έχει χιλιάδες σαλιγκάρια melanoides tuberculata και ο κλόουν μου αδιαφορεί πλήρως... ούτε που τα δοκιμάζει καν!!

Γιατί έτσι; Υπάρχει λόγος ανησυχίας;

Link to comment
Share on other sites

κανενας λογος ανησυχειας φιλε μου.ο κλουν σου βρισκει τροφη απο αυτη που ριχνεις και τρωει και πολυ σπανια θα φαει σαλιγκαρι.

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και πηρα εναν ο οποιος ουτε που τα ακουμπαγε και επειδη μεγαλωνουν πολυ και ζουν πολλα χρονια τον εδωσα.μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια helena τα οποια τρεφωνται με σαλιγκαρια.οσα μπορεις βγαλε με το χερια τα υπολοιπα αστα στα helena.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο loach σπανιοτατα θα φαει σαλιγκαρια,ειδικα αν βρισκει τροφη ετοιμη στο ενυδρειο.

Ειδικα δε τα melanoides tuberculata που αναφερεις θα προσπαθησουν να τα φανε μονο αν ειναι μωρα και αυτο αν λιμοκτονουν,διοτι ειναι σαλιγκαρια με σκληρο κελυφος.

Αν ειχες physa fontinalis ισως τσιμπουσαν κανενα...

Link to comment
Share on other sites

Ώστε έτσι λοιπόν.

Πάντως περίμενα να τα τρώει επειδή είναι φυσική, ζωντανή και φρέσκια τροφή σε σχέση με την "κονσέρβα" που τον ταΐζω!

Ναι είναι κάπως σκληρά στο κέλυφος αλλά όχι άτρωτα. Επίσης δεν με ενοχλεί που είναι τόσα πολλά αρκεί να μου καθαρίζουν την άλγη και να αερίζουν το χαλίκι όπως κάπου διάβασα... Ακόμη, πολύ θα ήθελα η κοπριά που παράγουν να βοηθούσε λίγο τα φυτά μου αλλά δεν βλέπω τίποτα τέτοιο :)))

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια προσφερουν πολλες υπηρεσιες στην ισοροπια του ενυδρειου.εφοσον βρισκονται σε φυσιολογικους αριθμους.τωρα για τα κακακια τους οπως λες για λιπασμα αυτο φιλε δεν το εχω ξανακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...