Jump to content

Μια Αναγνώριση Και Πιθανή Λύση


Recommended Posts

Επί 3-4 μήνες συντηρούσα βράχο σε ένα βοηθητικό ενυδρείο με συνθήκες παρόμοιες με αυτές του μεγάλου μου.

Πριν λίγο καιρό ένα κομμάτι από εκεί το μετέφερα στο κυρίως ενυδρείο και ενώ δεν είχε τίποτα σε παράσιτο, μέσα σε μερικές μέρες γέμισα απ αυτά..... !!!

post-13206-0-42350000-1347990367_thumb.jpg post-13206-0-93073700-1347990390_thumb.jpg

Δεν επεκτάθηκαν και παραμένουν μόνο σ αυτόν το βράχο.

Κάποιος τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως δεν φαίνονται επικύνδυνα! Σαν φτερες μοιάζουν! Ίσως είναι κάποιο είδος άλγης.

Σε ποιό βράχο βγήκαν? Σε αυτόν που είχες φτιάξει με μπετό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά είναι δεν είναι άλγη...

...όχι σε ζωντανό βράχο έκαναν την εμφάνισή τους

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για κάτι τέτοιο το κόβω

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ενυδρειο παιδιου απο εδω που το ειχα δει Βαγγελη δεν ενοχλουσαν κανενα κοραλι,παρα την μεγαλη αναπτυξη που ειχαν

Link to comment
Share on other sites

Και το περίεργο είναι ότι επί τόσους μήνες στο βοηθητικό δεν έκαναν την εμφάνισή τους... όταν έβαλα τον βράχο στο μεγάλο τότε εμφανίστηκαν !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βγάζεις τον βράχο, να τον ξαναβάλεις στο βοηθητικό, και αν δεις ότι είναι ακίνδυνα, τον ξαναβάζεις στο μεγάλο?

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβέντα είναι....

Το κομμάτι αυτό στηρίζει άλλους βράχους και έχει επάνω του και 3 ricordea.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει αλλά δεν είναι.... είναι πιο σκούρο χρώμα και πιο μουντό και είναι μεμονωμένα άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να σου φυτρώναν και τα sps όπως σε κυνηγάνε τα μαλακά κοράλλια Βαγγέλη...

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες... έσπασε ένα κομματάκι monti από λάθος και εκεί που έπεσε, κόλλησε στο βράχο και άρχισε να αναπτύσσεται

Link to comment
Share on other sites

εμένα Βαγγέλη μου κάνει για octocoral

+1

μονο που θα το εβγαζα....μπορει να σε εχει απελπιστικα γρηγορη αναπτυξη και να σου πιασει ολο τον βραχο....

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, είναι εκεί ένα μήνα τώρα... μόνο στον συγκεκριμένο βράχο και ενώ έχει επαφές με άλλους βράχους δεν δείχνει σημάδια εξάπλωσης... μάλιστα σε μερικά σημεία δείχνει να υποχωρεί και να εξαφανίζεται.

Νομίζω ότι είχα και παλαιότερα κάτι τέτοιο σε ένα μικρό βραχάκι που απλά σε κάποια φάση εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

α νομιζα οτι ο βραχος ειχε τοσο λιγο π δν φαινοταν και ξαφνικα ειδες ολο αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες... έσπασε ένα κομματάκι monti από λάθος και εκεί που έπεσε, κόλλησε στο βράχο και άρχισε να αναπτύσσεται

Αυτό θα πει " Κατά λάθος στα σκληρά " και μπορεί να το κάνει μόνο ένας Αίολος !! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο πρώτο πόστ είχα προβληματιστεί τι είναι αυτά πάνω στο βράχο και πως μπορώ να τα αντιμετωπίσω...

Τελικά μετά από τόσο καιρό δεν έδειχναν επεκτατικές τάσεις, αλλά αναπτύσονταν σε "τοπικό επίπεδο" ενοχλώντας τις 3 ricordea florida που υπάρχουν στον ίδιο βράχο.

Έτσι σήμερα πήρα τον νόμο,... μάλλον το φλόγιστρο στα χέρια μου.

Αφού κάλυψα τις ricordea με βρεγμένο βαμβάκι μη τις πάρουν τα "σκάγια", έψησα στην κυριολεξία τα παράσιτα.

Ολοκαύτωμα θα μου πείτε, αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Φυσικά ότι ζωντανό υπήρχε επιφανειακά στο βράχο νεκρώθηκε και αυτό. Έριξα μετά και βακτηρίδια για τον χαμένο πληθυσμό.

Σε μερικές μέρες ίσως χρειαστεί να επαναλάβω την διαδικασία, γιατί όλο και κάτι θα έμεινε, αλλά τότε θα είναι πιο εύκολο μιας και θα είναι λίγα....πιστεύω!!!

post-13206-0-87319700-1352634781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

.....συμπέρασμα !!

Δεν έπαθαν τίποτα, μετά από ένα διάστημα έκαναν πάλι την εμφάνισή τους, και λόγο του ότι είχα παρατήσει και εγώ την ενασχόληση μου με το ενυδρείο, εξαπλώθηκαν παντού πνιγοντας ακόμη και ζωντανά κοράλλια. Αυτή τη στιγμή είναι το κυρίαρχο είδος στο ενυδρείο μου. Μάλιστα κάλυψαν τελείως μια μεγαλούτσικη ακρο που είχα!!!

Ηθικό δίδαγμα

Αφαιρέστε τα αμέσως μόλις κάνουν την εμφάνιση τους.

Link to comment
Share on other sites

έχω και γω απο δάυτα σε 2 μικρά βραχάκια και βγήκαν απο μόνα τους ενώ στην αρχή δεν υπήρχαν.

Επί 3-4 μήνες συντηρούσα βράχο σε ένα βοηθητικό ενυδρείο με συνθήκες παρόμοιες με αυτές του μεγάλου μου.
Πριν λίγο καιρό ένα κομμάτι από εκεί το μετέφερα στο κυρίως ενυδρείο και ενώ δεν είχε τίποτα σε παράσιτο, μέσα σε μερικές μέρες γέμισα απ αυτά..... !!!
attachicon.gif1.jpg attachicon.gif2.jpg
Δεν επεκτάθηκαν και παραμένουν μόνο σ αυτόν το βράχο.
Κάποιος τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει?

Για να εμφανιστούν θέλουν λίγο φωτισμό. Αν το ενυδρείο που τα είχες δεν είχε πολύ λογικό μου φαίνεται που τα είδες πρώτη φορά.

Αν τα άλλα βράχια που ακουμπάνε δεν είναι οι πόροι τους σχετικά ανοιχτοί και δεν φαίνονται με γυμνό μάτι τότε δεν εξαπλώνονται. Αν όμως ακουμπάνε με βράχια που οι πόροι είναι μεγάλοι εξαπλώνονται πολύ γρήγορα. Κοινώς, τους αρέσει να hostάρουν σε βαθουλώματα του βράχου. Σε ένα απο τα 2 βραχάκια για να καταλάβεις, στην κοραλίνη δεν περπάτησαν.

Και το περίεργο είναι ότι επί τόσους μήνες στο βοηθητικό δεν έκαναν την εμφάνισή τους... όταν έβαλα τον βράχο στο μεγάλο τότε εμφανίστηκαν !!!

Έτσι είναι όπως είπα και πιο πάνω.

Χρήστο, είναι εκεί ένα μήνα τώρα... μόνο στον συγκεκριμένο βράχο και ενώ έχει επαφές με άλλους βράχους δεν δείχνει σημάδια εξάπλωσης... μάλιστα σε μερικά σημεία δείχνει να υποχωρεί και να εξαφανίζεται.

Νομίζω ότι είχα και παλαιότερα κάτι τέτοιο σε ένα μικρό βραχάκι που απλά σε κάποια φάση εξαφανίστηκε.

Στα σημεία που σου φαίνεται ότι νέκρωσε είναι σημεία που όπως είπα και πιο πάνω ακουμπούσε σε άλλα βράχια, αλλά δεν μπορούσε να εξαπλωθεί με αποτέλεσμα να καεί ο ιστός που ακουμπάει. Δοκίμασε να την τρομάξεις να μαζέψει πολύποδες και θα παρατηρήσεις ότι εκεί που είναι τα πολυποδάκια της στο βράχο έχει κάτι σαν σχοινιά.

Τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει.

Δυνατή κυκλοφορία και έντονος φωτισμός. Με λίγα λόγια να βάλεις το βραχάκι όπως τα άλλα κοράλιαχ(χωρίς να τα ακουμπάει).

Εγώ τα είχα σε σκιερά μέρη. Πήρα το ένα και το έβαλα μπροστά γιατί το πέρασα για κοράλι και ενώ ήταν φουλ σε πολύποδες μετά απο 1 βδομάδα είχαν εξαφανιστεί.

Βέβαια το καλύτερο είναι αν έχεις την δυνατότητα να βγαλεις εκτός να βράχια που έχει εξαπλωθεί να τα νεκρώσεις, αλλά αν έχει εξαπλωθεί παντού τότε δύσκολα...

Καλό κουράγιο Βαγγέλη και σου εύχομαι να ξεφύγεις απο αυή την μάστιγα γιατί μάστιγα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο τρόπος αντιμετώπισης δεν είναι ο σωστός όπως τα λες ή αναφέρεσαι σε άλλος είδος παράσιτου.

Ήταν σε σημείο με δυνατή κυκλοφορία με έντονο φωτισμό και από εκεί ξεκίνησαν όλα.

Στα σημεία που η κυκλοφορία είναι πιο χαλαρή και ο φωτισμός λιγότερο έντονος, δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη ή αναπτύσσονται πολύ πιο αργά.

Το βράδυ που κλείνουν τα φώτα, κλείνουν και αυτά και ο βράχος μοιάζει πεντακάθαρος, ενώ όταν ο φωτισμός φτάσει στο 100% φουντώνουν και γίνεται το έλα να δεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο τρόπος αντιμετώπισης δεν είναι ο σωστός όπως τα λες ή αναφέρεσαι σε άλλος είδος παράσιτου.

Ήταν σε σημείο με δυνατή κυκλοφορία με έντονο φωτισμό και από εκεί ξεκίνησαν όλα.

Στα σημεία που η κυκλοφορία είναι πιο χαλαρή και ο φωτισμός λιγότερο έντονος, δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη ή αναπτύσσονται πολύ πιο αργά.

Το βράδυ που κλείνουν τα φώτα, κλείνουν και αυτά και ο βράχος μοιάζει πεντακάθαρος, ενώ όταν ο φωτισμός φτάσει στο 100% φουντώνουν και γίνεται το έλα να δεις !!!

Σε εμένα δεν ήταν έτσι. Παρατήρησα το αντίθετο.

Ακριβώς έτσι.

Για το ίδιο μιλάμε, αλλά ίσως να αντιδράει διαφορετικά στο κάθε ενυδρείο.

Κρίμα δεν έχω φωτό να σου δείξω πως ήταν σε μένα.

Αυτά και τα ειδροειδή είναι απο τα χειρότερα μετά τις απταισίες.

Link to comment
Share on other sites

και τα octocorals hydroids ειναι

Ναι? Δεν το'ξερα. Νόμιζα ότι ήταν διαφορετικά λόγω του διαφορετικού σχήματος.

Ευχαριστώ για την πληροφορία! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο τρόπος αντιμετώπισης δεν είναι ο σωστός όπως τα λες ή αναφέρεσαι σε άλλος είδος παράσιτου.

Ήταν σε σημείο με δυνατή κυκλοφορία με έντονο φωτισμό και από εκεί ξεκίνησαν όλα.

Στα σημεία που η κυκλοφορία είναι πιο χαλαρή και ο φωτισμός λιγότερο έντονος, δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη ή αναπτύσσονται πολύ πιο αργά.

Το βράδυ που κλείνουν τα φώτα, κλείνουν και αυτά και ο βράχος μοιάζει πεντακάθαρος, ενώ όταν ο φωτισμός φτάσει στο 100% φουντώνουν και γίνεται το έλα να δεις !!!

Ακριβώς τα ιδια συμπτώματα....όταν κλεινω τα φώτα εξαφανίζονται μολις τα άναψε φουντωνουν.....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...