Jump to content

Φωτισμός Ψευδοροφής!


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Μου καρφώθηκε αυτή η ιδέα και θα ήθελα να ρωτήσω. Κάνουν για ριφ ενυδρείο? Απ'ότι ξέρω βγαίνουν σε τ8 και τ5. Δεν θέλω για μένα, απλά θέλω να ξέρω αν είναι υλοποιήσιμο!

Και μάλιστα είναι οικονομικά!

τι λέτε?

http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=402&products_id=13902

http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=402&products_id=11779

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κανουν?Ασε που πιστευω πως απο αποψη ανακλαστηρα πρεπει να ειναι και καλυτερα.Δες μονο αν οι διαστασεις των λαμπων που φοραει τεριαζουν με τις ενυδριακες.Γιατι δεν κανεις κανενα με λεντ να τελιωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν τοποθετηθούν (και να ταιριάζουν στο μήκος) οι σωστές λάμπες για reef θα μπορούσε να κάνουν, αλλά μετά έχεις το πρόβλημα σε τι απόσταση θα βρίσκονται από το ενυδρείο.

Αν έχεις σκοπό να τα τοποθετήσεις στο ταβάνι μάλλον το ξεχνάς.... μεγάλη η απόσταση !!!

Αν πάλι τα βάλεις πάνω από το ενυδρείο το πιθανότερο είναι ότι με την υγρασία θα σκουριάζουν γιατί δεν είναι κατασκευασμένα για ενυδρειακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κανουν?Ασε που πιστευω πως απο αποψη ανακλαστηρα πρεπει να ειναι και καλυτερα.Δες μονο αν οι διαστασεις των λαμπων που φοραει τεριαζουν με τις ενυδριακες.Γιατι δεν κανεις κανενα με λεντ να τελιωνεις?

Όπως είπα και πιο πάνω, δεν το θέλω για μένα! Απλά το έγραψα σε περίπτωση που θέλει κάποιος να το κάνει, μιας και είναι οικονομικό, πολλά βατ και τ5! Αν το κάνει πάντως κάποιος θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν τοποθετηθούν (και να ταιριάζουν στο μήκος) οι σωστές λάμπες για reef θα μπορούσε να κάνουν, αλλά μετά έχεις το πρόβλημα σε τι απόσταση θα βρίσκονται από το ενυδρείο.

Αν έχεις σκοπό να τα τοποθετήσεις στο ταβάνι μάλλον το ξεχνάς.... μεγάλη η απόσταση !!!

Αν πάλι τα βάλεις πάνω από το ενυδρείο το πιθανότερο είναι ότι με την υγρασία θα σκουριάζουν γιατί δεν είναι κατασκευασμένα για ενυδρειακή χρήση.

Συμφωνώ σε όλα, μόνο να προσθέσω πως βγαίνουν και σε πλαστική έκδοση με προστατευτικό τζάμι για τις λάμπες!

Link to comment
Share on other sites

τα ακροφύσια θα είναι στεγανά όπως τα ενυδρειακά?

Link to comment
Share on other sites

τα ακροφύσια θα είναι στεγανά όπως τα ενυδρειακά?

Κοίτα, δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά και να μην είναι, αν έχει προστατευτικό τζάμι, λογικά δεν θα παιρνάει υγρασία!

Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτό ... και τα ΑΤΙ έτσι είναι... απλά θέλει συχνό καθάρισμα το προστατευτικό τζάμι

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως πρεπει να μπουν σε κατασκευη και πανω απο το ενυδρειο.Γιατι να σκουριασουν δεν ειναι απο ολουμινιο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν έψαχνα λυσεις για να φτιαξω φωτιστικά..... η πρώτη μου σκεψη ήταν αυτά.

Αλλα μετα απο πολύ ψαξιμο και συζητηση καταληξαμε οτι δεν κανουν.

Και ο λογος?

Το 10% του λαμπτήρα καλυπτετε απο τα τα καθετα κατοπτρα και το ο ανακλαστηρα είναι μικρότερος κατα 40% απο αυτον που βαζουμε στο ενυδρείο γιατι δεν έχει στο πανω μέρος παρα μονο στα πλαγια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν έψαχνα λυσεις για να φτιαξω φωτιστικά..... η πρώτη μου σκεψη ήταν αυτά.

Αλλα μετα απο πολύ ψαξιμο και συζητηση καταληξαμε οτι δεν κανουν.

Και ο λογος?

Το 10% του λαμπτήρα καλυπτετε απο τα τα καθετα κατοπτρα και το ο ανακλαστηρα είναι μικρότερος κατα 40% απο αυτον που βαζουμε στο ενυδρείο γιατι δεν έχει στο πανω μέρος παρα μονο στα πλαγια.

:thumbup:

αλλά, ίσως να μιλάς για φουλ ριφ υψηλών απαιτήσεων!

Αν μιλάμε για ριφ με εύκολα κοράλια δεν κάνει?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

αλλά, ίσως να μιλάς για φουλ ριφ υψηλών απαιτήσεων!

Αν μιλάμε για ριφ με εύκολα κοράλια δεν κάνει?

Οταν δεν έχουμε υψηλων απαιτησεων σε φωτισμό reef τοτε κανει σχεδον οτι δηποτε βαλεις και φέγγει!!!

Απλα το θεωρω τεραστιο και κακογουστο για να είναι πανω απο το ενυδρειο μου. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...