Jump to content

Ph Meter Και Salinity Meter - Τι Να Πάρω ?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

κάποιοι χρησιμοποιούν το PinPoint της American Marine για να έχουν απεικόνιση του pH ανά πάσα στιγμή.

Το κόστος του σε Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα ανέρχεται στα 107,74€ +τα έξοδα αποστολής.

503-1-46245_m.jpg

Βρήκα στο e-bay μια συσκευή η οποιά μετράει τόσο το pH όσο και την αλατότητα, κάτι που θα με ενδιέφερε

αφού θα μειωθεί το κόστος για την αγορά 2ης συσκευής.

Το θέμα είναι πόσο αξιόπιστο είναι κάτι τέτοιο όργανο αλλά και αν κάποιος το έχει ή και το λειτουργεί να μας πει την άποψή του.

de9e_12.JPG

Επιπλέον παρακαλώ πολύ αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για την μέτρηση του pH αλλά και της αλατότητας θα μου ήταν χρήσιμο.

Συνολικά βέβαια θα ήθελα να έχω μετρήσεις pH, sal, kH, Mg, Ca και ίσως και NH3. Ξέρω θέλω πολλά καθώς και μια περιουσία ... :)

Κ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Το κινέζικο είναι τελείως αναξιόπιστο... δείχνει ότι θέλει και όποτε το θυμάται...

Το είχα για κανένα χρόνο μέχρι που απορυθμίστηκε τελείως και το πέταξα... επίσης το ίδιο έχει και ο Άλεξ και νομίζω ότι έχει και αυτός προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο χόμπι μας ξέρεις τέτοια γούστα πληρώνονται ... αν θέλεις να είναι και αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό το Κινέζικο στον fish-street sta 53,00$ +19,60$ τα έξοδα αποστολής.

Αυτό βέβαια είναι μόνο pHμετρο οπότε με συνολικό κόστος περί τα 73$ ήτοι 60,00€ +

δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά, αφού το κόστος εγγύησης κρίνεται εξ αρχής δυσανάλογο.

Βαγγέλη, ξέρω ότι έχεις το PinPoint και είσαι ευχαριστημένος και γι αυτό είναι στις πρώτες επιλογές μου.

Δεν ήξερα όμως ότι είχες το 2in1 και παρουσιάστηκαν τα προβλήματα που αναφέρεις.

Οσο για τον Άλεξ είχα δει ένα meter που είχε αλλά δεν θυμαμαι ποιο ηταν, ούτε τον ρωτησα σχετικως λεπτομερειες.

Γιαυτο και ποσταρα εδω να μου δωσετε τα φωτα σας για αλλη μια φορα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το WEIPRO, αλλά την άποψη μου για τέτοια ευαίσθητα μηχανήματα την ξέρεις... γιαυτό πήρα και το PinPoint

Link to comment
Share on other sites

Milwaukee_pH_CO2_4bcdd0612e26e_90x90.jpgΒρήκα και αυτό της Milwaukee pH/CO2 Controller στα 149,90€ που είναι επίσης επώνυμο αλλά και

pH_Controller_4ad4adeae8576_90x90.jpgαυτό της Tunze pH-Controller στα 274,92€ που απορρίπτεται όμως αυτομάτως λόγω υψηλού κόστους για μένα.

Η πρωτη λύση της Milwaukee έχει το πλεονέκτημα έναντι τoy PinPoint ότι είναι και κοντρόλλερ δηλαδή μπορεί να συνδεθεί με μπουκάλα

CO2 ή με όζον κάτι που δεν ξέρω αν θα χρειαστώ στο μέλλον για το θαλασσινό μου ενυδρείο, αυτό ή το επόμενο.

Δώστε τα φώτα σας οι έμπειροι παρακαλώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βάλεις ποτέ reactor για pH τότε έχει χρήση ο controller....και όχι για όζον δεν κάνει, εκεί χρειάζεται άλλου είδους controller

To πιο συμφέρον για pH monitor είναι της pinpoint ή το seneye που κάνει και άλλα πράγματα ταυτόχρονα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βάλεις ποτέ reactor για pH τότε έχει χρήση ο controller....και όχι για όζον δεν κάνει, εκεί χρειάζεται άλλου είδους controller

To πιο συμφέρον για pH monitor είναι της pinpoint ή το seneye που κάνει και άλλα πράγματα ταυτόχρονα !!!

Θα χρειαστεί να βάλω ποτέ reactor για pH ?

Link to comment
Share on other sites

αν χρειαστεί (που δεν νομίζω) τότε το παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Για μισό τόνο και πάνω πάς σε ριάκτορα ασβεστίου/διοξειδίου του άνθρακα για οικονομία στα υλικά.Εκεί χρειάζεται το ph μετρο γιατί το υλικό που χρησιμοποιεί(σπασμένο κοράλλι) καθώς εξαϋλώνεται με διοξείδιο του άνθρακα δημιουργεί μέσα στον αντιδραστήρα ένα όξινο περιβάλλον με χαμηλό pH και εν συνεχεία όταν διοχετεύεται στο νερό ρίχνει τα επίπεδα του pH.

Ειδικά εσύ αν μπλέξεις και με τέτοια πράγματα...μας καθάρισες...όλη μέρα μπροστά μας θα σε έχουμε.

Πάντως είναι πολύ καλή μέθοδος διοχέτευσης στοιχείων και ιχνοστοιχείων και το απόλυτο γκάτζετ κάθε ριφά μέχρι πριν λίγα χρόνια.

Το πρώτο pHάμετρο που δείχνεις δουλεύει...το έχω απο τα Χριστούγεννα και θέλει καλή συντήρηση,τακτική βαθμονόμηση και αλλαγή στον σένσορα του pH με κάποιο επώνυμο..το σενσοράκι που δίνει ο πωλητής παρέδωσε πνεύμα σε 1 μήνα σχεδόν απο την πρώτη χρήση.Η τιμή του δεν και τόσο φτηνή...είχα δώσει περίπου 70 ευρώ.Θα έδινα κάτι περισσότερο σήμερα να πάρω κάτι πιο αξιόπιστο.

Κωνσταντίνε πέρα απο όλα αυτά οι σένσορες θέλουν χώρο...καθαρό περιβάλλον γιατί κάθε μικρο φυσαλίδα ή το πολύ φώς επηρεάζει το αποτέλεσμα και είναι δώρο άδωρο να τους έχεις απλά για να τους βλέπεις.

Δεν έχεις βαρεθεί τσουνιά να κρέμονται απο το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

O γιατρός έριξε άπλετο φως στην υπόθεση για άλλη μια φορά και εξήγησε την χρήση όλων αυτών των διαστημικών υπερπραγμάτων.

Οπότε στην δική μου περίπτωση με το μικρό ενυδρείο κάτω του μισού τόνου και επειδή μου έχουν λείψει τα τσουνιά να κρέμονται στο ενυδρείο μου

μετά την τελευταία αναδιοργάνωση το μόνο που έχει μέσα είναι ένας θερμοστάτης/αντίσταση και ένας αισθητήρας θερμοκρασίας

αλλά και επειδή το κόστος του κινέζου μαζί με έναν επώνυμο αισθητήρα πλησιάζει το κόστος του pin point

μάλλον προσανατολίζομαι στο pin point που έχει και ο αίολος.

Εκτός και αν έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα ή κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βαγγέλης σου πρότεινε και το seneye το οποίο σου προτείνω και εγώ, είναι μια πολύ καλή λύση, το έχω απο το καλοκαίρι με αξιόπιστα αποτελέσματα, το salinity και ph monitor του Κινέζου ξέχνα το, μούφα, το είχα πάρει στην αρχή και το πέταξα στο τρίμηνο αφου χάλασε, δες το καλά Κων/νε και δώσε κάποια χρήματα παραπάνω για να μην το ξαναπληρώνεις φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Milwaukee pH/CO2 Controller σε συνδεση με τον ριάκτορα ασβεστίου.Ενα διαστημα το δουλευα και σαν ph meter.Ειναι πολυ καλο εργαλειο αν σου φαινεται οικονομικο και εχεις σκοπο να βαλεις ριακτορα καποα στιγμη παρε το με κλειστα ματια.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη την ιστορία του syneye και το είδος το γνωρίζω πριν ακόμα καλά καλά το παραλάβει ο Αίολος που ήταν και ο πρώτος στην Θεσσαλονίκη που το δοκίμασε.

Το θέμα είναι ότι στο σπίτι το φορητό της κυράς δεν είναι διαθέσιμο για μόνιμη σύνδεση με το syneye ενώ εγώ έχω tablet με android 4.0 και δεν παίζει το syneye αφού θέλει windows !!

clooyn φίλε μου, δυστυχώς δεν γνωρίζω αν θα χρειαστώ ποτέ τέτοιου είδους λύσεις με ριάκτορες αφού είμαι ακόμα νεος και δεν έχω ιδέα τι θα συμβεί και ποιές θα είναι οι ανάγκες μου

τους επόμενους μήνες με το θαλασσινό που έχω μπλέξει !! :P Έχω όμως εμπιστοσύνη στον γιατρό που είναι γείτονας και με ξέρει και αφού στο 60λιτρο μαλλον δε θα χρειαστεί ριάκτροας

τότε θα προσανατολιστώ σε λύση Pin point καθαρά για να έχω μόνιμα οπτική ένδειξη του ph χωρίς δυνανατότητα οδήγησης ριάκτορα ή οτιδήποτε άλλο.

τηνκσ πολύ και τους δυο σας για τις τοποθετήσεις, κανείς που να προτείνει κάποιο άλλο επώνυμο, καλό και αξιόπιστο ph Meter ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...