Jump to content

Deltec Μce-600 Με Μεγάλη Γλώσσα


Road Tail

Recommended Posts

Πήρα επιτέλους το Deltec MCE-600 και μπορώ πλέον να πω ότι αγόρασα ένα κανονικό κρεμαστό skimmer κι εγώ !! :bigemo_harabe_net-94:

Το θέμα μου όμως είναι ότι η σωλήνα εισόδου είναι πολύ μακρυά από το σκίμμερ, τουλάχιστον 10-13cm

με αποτέλεσμα να θυθίζεται στην μέση του ενυδρείου μου αφού το συνολικό πλάτος του φτάνει μόλις τα 30cm

αλλά πάει και αρκετά βαθειά αφού η σωλήνα δεν είναι ρυθμιζόμενη. Καμμιά ιδέα για πατέντα ?

Το βασικότερο όμως είναι ότι η γλώσσα είναι αρκετά μεγάλη με αποτέλεσμα να είναι τουλάχιστον 15cm μέσα

από την επιφάνεια του νερού, με αποτέλεσμα να μου κρύβει ένα μεγάλο μέρος του ενυδρείου μου.

Καμμιά ιδέα για αυτό ??

Βαγγέληηηηηηηηηηηηηη εδώ σε θέλω πατεντιάρη ! :crazyyyy:

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

βρε αθεοφοβε αντι να παρεις το 300αρι πηρες το μεγαλο?θα το στεγνωσεις βρε το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

βρε αθεοφοβε αντι να παρεις το 300αρι πηρες το μεγαλο?θα το στεγνωσεις βρε το ενυδρειο....

Σκοπεύω να παχύνω τα οσελάρις και να κάνω τούμπανο τα κοράλια σε ένα μήνα !!

Θα ταίζω 3 φορές τη μέρα απ' όλα όσα έχω για τα ζωντανά !!

:bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

δεν αστειο κωστα.αυτο το σκιμμερ σηκωνει πολλων φιλων 300 και 400λιτρα...οτι και να ριξεις εγω θα προσεχα ιδιαιτερα πολυ.τετοιο σκιμμερ σε μια χουφτα νερο....προσεχε φιλε μην τα παρεις ολα στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

δεν αστειο κωστα.αυτο το σκιμμερ σηκωνει πολλων φιλων 300 και 400λιτρα...οτι και να ριξεις εγω θα προσεχα ιδιαιτερα πολυ.τετοιο σκιμμερ σε μια χουφτα νερο....προσεχε φιλε μην τα παρεις ολα στο χερι.

Δεν με βλέπω να τον γλιτώνω τον καινούργιο 160L κύβο DIY που έχω όνειρο.

Βρε αφού ξέρετε ότι αν μπω σε αυτή τη διαδικασία, θά κάνω και καινούργιο ντουλάπι,

θα φτιάξω ένα σάμπ άλλα 60L και θα βάλω εσωτερικά σωλήνες μέσα απ΄τον πάτο του ενυδρείου,

το Deltec στο τνουλάπι και αυτό, μαζί με θερμόμετρα κ.αλ. και τέλος θα χρειαστώ και μια vortec !!

Πάει, δεν το γλιτώνω το διαζύγιο ....

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα πείρες σβάρνα όλα φτιάξε τώρα και ένα ενυδρείο...να το κόψεις για να το πατεντάρεις το σκιμεράκι αμαρτία είναι...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην βάλω έναν χρονοδιακόπτη να δουλευει το σκιμμερ καποιες ωρες την ημερα εν τέλη ?

Τελος παντων, αν θελετε το συζηταμε το απογευμα στου klaz.

Μήπως κάποιος να μου πει τι να κανω τωρα με το Deltec που εχει μεγαλη γλωσσα ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος να μου πει τι να κανω τωρα με το Deltec που εχει μεγαλη γλωσσα ?

ΠΙΠΕΡΙ.τα αλλα απο κοντα..... :P
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο στην άκρη για το επόμενο ενυδρείο...η λέξη overkill δεν σου λέει τίποτα εσένα?

άντε 2-3 φορές τα λίτρα σου είναι καλό να είσαι παραπάνω και ευεργετικό σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά αλλά το συγκεκριμένο είναι για 300-600 lt υπολόγισε λίγο πόσες φορές το 60λιτρο σου...κακαβιά θα κάνεις...

και έχω την εντύπωση οτι το συγκεκριμένο δεν μπαίνει σε σάμπ...

η επόμενη σου κίνηση θα είναι να πάρεις και μια mp40 να χώσεις στο 60λιτρο να δέσει το γλυκό...

Link to comment
Share on other sites

To skimmer μπορεί να τοποθετηθεί άνετα σε sump είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά.

Ο μακρύς σωλήνας εξόδου μπορεί να κοπεί στο επιθυμητό μήκος, όπως να κοντύνει και ο καταρράκτης (λίγο πιο κάτω από την στάθμη του νερού)

Όλα αυτά φυσικά θα πρέπει να υπολογιστούν και να γίνουν αφού πρώτα αποφασιστεί πια θα είναι η τελική του θέση. (κυρίως ενυδρείο ή sump)

Όπως σου είπαν και οι άλλοι θέλει προσοχή στο να μη "στεγνώσει" το ενυδρείο σου.. (στο έγραψα και σε άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

η επόμενη σου κίνηση θα είναι να πάρεις και μια mp40 να χώσεις στο 60λιτρο να δέσει το γλυκό...

ε άμα βάλει και 40ρα στο 60λίτρο, να του πηγαίνουμε και τα άπλυτα μας.... :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική κόβεις και την προέκταση από τον σωλήνα εισαγωγής....

Τα ίδια "κοψίδια" έκανα και εγώ, αλλά δεν έχω προοπτικές για άλλο ενυδρείο, οπότε υπολογίστηκαν όλα για την τωρινή του θέση που είναι και η τελική.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική κόβεις και την προέκταση από τον σωλήνα εισαγωγής....

Τα ίδια "κοψίδια" έκανα και εγώ, αλλά δεν έχω προοπτικές για άλλο ενυδρείο, οπότε υπολογίστηκαν όλα για την τωρινή του θέση που είναι και η τελική.

Ωραία λύση ....

Τώρα που με αγχώσατε και μου δηλώσατε ότι θα ανατινάξω το ενυδρείο με την χρήση του 600, τώρα σκέφτομαι άλλο ενυδρείο

άρα να μην κοψω τιποτα αφου θα αλλαξω κάποια στιγμη ,,,,, :( Τσάμπα χαρα για το νεο σκιμμερ !

Link to comment
Share on other sites

Πανε σε εναν τζαμα και ζητα 10αρι τζαμι και κανε τον κυβο που θελεις...σε 3 μερες θα χεις νεο ενυδρειο! Μια βολτα και απο Leroy Merlin για την βαση, μια παραγγελια απο τους γνωστους για εναν κουβα αλατι...και Απο δευτερα εχεις νεο ενυδρειο!

Ps (Σεχω ικανο!) :P

Link to comment
Share on other sites

Πανε σε εναν τζαμα και ζητα 10αρι τζαμι και κανε τον κυβο που θελεις...σε 3 μερες θα χεις νεο ενυδρειο! Μια βολτα και απο Leroy Merlin για την βαση, μια παραγγελια απο τους γνωστους για εναν κουβα αλατι...και Απο δευτερα εχεις νεο ενυδρειο!

Ps (Σεχω ικανο!) :P

+1

Link to comment
Share on other sites

ε άμα βάλει και 40ρα στο 60λίτρο, να του πηγαίνουμε και τα άπλυτα μας.... :bigemo_harabe_net-81:

Καλυτερα 60αρα για να ταιριαζει ποσοτικα και με τα λιτρα.Το σκιμερ με το που θα το βαλεις σε λειτουργια θα σου ρουφηξει ολα τα λιτρα που εχεις για εκινηση :angylaw: , αν εισαι τυχαιρος θα σου ρουφηξει κανενα κλοουνακι και θα σταματησει. :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Υ.Γ Μαλλον θελεις να κανεις μεγαλυτερο ενυδρειο και το φερνεις με το μαλακο στην γυναικα σου

Link to comment
Share on other sites

Για γαλαρία και πλάκα είστε πρώτοι όλοι, για καμμιά ιδέα κατασκευής ή για να μην κάνει πλυντήριο το νερό στην έξοδο, κανείς κουβέντα !!

Λοιπόν το σκίμμερ λειτουργεί άψογα, επιτέλους είδα σαπουνάδα με αφρό φραπέ καλά χτυπημένο και όχι τσάι .........

Το τεχνικό κομμάτι αύριο θα επιλυθεί και θα ανέβουν φωτογραφίες.

Ευχαριστώ για την τοποθέτησή σας

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα κάνεις με το σκίμμερ εγώ θα περάσω να κόψω μερικά ζοάνθους που είδα για να μην στα φάει.... :bigemo_harabe_net-74:

Μπορείς να βάλεις κάποιο υλικό μπροστά απο το σκίμμερ όπως αφρολέξ πχ για να φέρεις την εισαγωγή πιο πίσω να ανοίξει ο χώρος να δουλεύεις άνετα.

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Deltec δίνει για το MCE-600


  • Normal Stocking 875 lts (192 UK gallons)

  • Heavy Stocking 563 lts (124 UK gallons)

Mήπως να κρατήσω το 60λιτρo και να φτιάξω ένα σάμπ 500lts για να είμαι στις προδιαγραφές ? :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Deltec δίνει για το MCE-600

  • Normal Stocking 875 lts (192 UK gallons)
  • Heavy Stocking 563 lts (124 UK gallons)

Mήπως να κρατήσω το 60λιτρo και να φτιάξω ένα σάμπ 500lts για να είμαι στις προδιαγραφές ? :bigemo_harabe_net-74:

αν θέλεις να κάνεις παπάδες ναι...όχι 500άρι αλλά ένα 100άρι με άλγες και περισταλτικές.Ίσως σου βγεί και μιά φραγκιέρα μαζί.

Πάντως δεν έχεις κάνει καθόλου καλό προγραμματισμό...τα πρώτα 2-3 χρόνια είναι δύσκολα,όντως μέχρι να εμπεδώσεις μερικά βασικά πράγματα που σου ακούγονται διαστημικά και να χτίσεις μια βάση πάνω σε φιλοσοφία,τεχνικές,και εμπειρία μετά διάβασμα και ενημέρωση και ότι ψάχνεις θα έρχεται μόνο του στο μυαλό σου...ή θα ξέρεις τι γυρεύεις στο Γούγλε του υπολογιστή σου.

Ο υπέρμετρος ενθουσιασμός οδηγεί συνήθως σε λάθος επιλογές...ειδικά σε αυτό το χόμπι.Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να κάνεις παπάδες ναι...όχι 500άρι αλλά ένα 100άρι με άλγες και περισταλτικές.Ίσως σου βγεί και μιά φραγκιέρα μαζί.

Πάντως δεν έχεις κάνει καθόλου καλό προγραμματισμό...τα πρώτα 2-3 χρόνια είναι δύσκολα,όντως μέχρι να εμπεδώσεις μερικά βασικά πράγματα που σου ακούγονται διαστημικά και να χτίσεις μια βάση πάνω σε φιλοσοφία,τεχνικές,και εμπειρία μετά διάβασμα και ενημέρωση και ότι ψάχνεις θα έρχεται μόνο του στο μυαλό σου...ή θα ξέρεις τι γυρεύεις στο Γούγλε του υπολογιστή σου.

Ο υπέρμετρος ενθουσιασμός οδηγεί συνήθως σε λάθος επιλογές...ειδικά σε αυτό το χόμπι.Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι άλλο.

1+

Link to comment
Share on other sites

...τα πρώτα 2-3 χρόνια είναι δύσκολα,όντως μέχρι να εμπεδώσεις μερικά βασικά πράγματα που σου ακούγονται διαστημικά και να χτίσεις μια βάση πάνω σε φιλοσοφία,τεχνικές,και εμπειρία μετά διάβασμα και ενημέρωση και ότι ψάχνεις θα έρχεται μόνο του στο μυαλό σου...

Άλεξ συμφωνώ απόλυτα μάζι σου και το ξέρεις.

Απ' την άλλη όμως πιστεύω ότι δεν έχω προβεί σε άσκοπες αγορές μέχρι στιγμής,

εκτός των ακριβών επιλογών που πλήρωσα στην αρχή σε επιτείδιους επαγγελματίες λόγω ασχετοσύνης.

Όσο για το σκίμμερ δεν είχα άλλη επιλογή, αφού το Haquoss (φασόν resun) είναι μόνο για Αγγλικό τσάι !

Εν' τέλη ένα τέτοιο σκίμμερ δεν πάει ποτέ χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

χθες πάλεψα με το Haquoss βάζοντας πιο σκληρό σωληνάκι αέρα για να μην τσαλακώνει και πιο πυκνό σφουγγάρι για να λιγοστέψω τις φυσαλίδες. Το δεύτερο πέτυχε και δεν βγάζει καμία φυσαλίδα αλλά γενικά η όλη πατέντα ήταν ανεπιτυχής αφού το σκίμερ αρνείται να φέρει αφρό σκέτο χωρίς νερό...

Link to comment
Share on other sites

χθες πάλεψα με το Haquoss βάζοντας πιο σκληρό σωληνάκι αέρα για να μην τσαλακώνει και πιο πυκνό σφουγγάρι για να λιγοστέψω τις φυσαλίδες. Το δεύτερο πέτυχε και δεν βγάζει καμία φυσαλίδα αλλά γενικά η όλη πατέντα ήταν ανεπιτυχής αφού το σκίμερ αρνείται να φέρει αφρό σκέτο χωρίς νερό...

Όπως σου έγραψα και στο pm η λύση είναι απλή και δοκιμασμένη από εμένα

αφού έτσι λειτουργούσα το συγκεκριμένο σκίμμερ το τελευταίο 4μηνο

που παρουσίαζε το ίδιο θέμα με το δικό σου.

- Ρυθμίζεις τον αέρα στο τέρμα στο σωληνάκι εισαγωγής.

- Λύνεις το σκίμμερ

- Παίρνεις την αντλία στο χέρι

- Έχει ένα πλαστικό που κουμπώνει αφήνοντας άνοιγμα να βγαίνει το νερό. Το γυρνάς μειώνοντας την ροή της αντλίας (και ας μην πατάει καλά το πλαστικό)

- Συναρμολογείς πάλι το σκιμμερ

- Ρυθμίζεις το ύψος της επιφάνειας στην ένδειξη min σαν να είναι το max

Αυτό το επαναλαμβάνεις μέχρι το σκιμμερ να λειτουργεί κάνοντας dry skimming, αλλιώς κάθε μέρα θα χρειάζεσαι άδειασμα το δοχείο και

αν πάλι ταίσεις καμμιά κατεψυγμένη ή τολμήσεις να βάλεις φυτοπλακτόν ή ζωοπλακτόν ή άλλα "τρόφιμα" τότε καλή φραπεδιέρα !!

Άντε καλή επιτυχία.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...