Jump to content

Τη Βοήθεια Σας Παρακαλώ!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα τη βοήθεια σας αναφορικά με ενυδρείο για χελώνες. Έχω τρεις χελώνες 6 χρονών που ζούσαν από μικρές σε ενυδρείο 25 λίτρων. Πριν λίγες μέρες τις μετέφερα σε ενυδρείο 190 λίτρων (LR-1000). Έβαλα εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτη και χαλίκια αλλά δε ξέρω τι βράχους να χρησιμοποιήσω. Από το μαγαζί μου είπαν ότι μπορώ να βάλω πέτρες βουνού αφού τις βράσω. Ισχύει και αν ναι πόσα κιλά αντέχει το ενυδρείο; Τι άλλες προτάσεις έχετε; Και κάτι ακόμα στο προηγούμενο ενυδρείο δεν χρησιμοποιούσα χλώριο ή κάτι άλλο απλά άλλαζα το νερό μέρα παρά μέρα. Τι πρέπει να χρησιμοποιήσω τώρα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....showtopic=65716

http://www.aquazone....=0&gopid=601894&

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :)

Καλώς σας βρήκα!!

Ιδιαίτερα ενημερωτικά τα θέματα. Μήπως όμως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με τις πέτρες βουνού;

Κάτι ακόμα σχετικό με τη συμπεριφορά τους. Όπως έχω ήδη αναφέρει, 6 χρόνια ήταν σε πολύ μικρή χελωνιέρα και όλη μέρα έβγαιναν στα βραχάκια, από τότε που τις άλλαξα κολυμπάνε συνέχεια και βγαίνουν ελάχιστα στην επιφάνεια! Επίσης η μία προσπαθεί να "δαγκώσει" την άλλη -νομίζω η αρσενική τη θηλυκή-, η ίδια χώνει τα νύχια της στο πρόσωπο της άλλης που απ' ότι διάβασα σημαίνει ζευγάρωμα. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στην παρέα μας. Πέτρες μάζεψε από βουνό ή από ποτάμια και βράστες όπως είπες. Κάνε κάποια εξέδρα σε μια μεριά του ενυδρείου να μπορούν να βγαίνουν να λιάζοντε και άσε τους τον υπόλοιπο χώρο ελεύθερο για κολύμπι. Από λάμπες τι τους έχεις???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στην παρέα μας. Πέτρες μάζεψε από βουνό ή από ποτάμια και βράστες όπως είπες. Κάνε κάποια εξέδρα σε μια μεριά του ενυδρείου να μπορούν να βγαίνουν να λιάζοντε και άσε τους τον υπόλοιπο χώρο ελεύθερο για κολύμπι. Από λάμπες τι τους έχεις???

Καλησπέρα!

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Γνωρίζεις μήπως αν υπάρχει πρόβλημα με το βάρος τους -μη ραγίσει το ενυδρείο-.

Από λάμπες δεν έχω κάτι συγκεκριμένο καθώς είναι κανονικό ενυδρείο κι έχει από μονό του φωτισμό. Έχω όμως θερμοστάτη για να είναι ζεστό το νερό. Για την ακρίβεια ποτέ δε τους είχα λάμπα. Το προηγούμενο σπιτάκι τους ήταν ανοιχτό από πάνω και τις είχα κοντά σε παράθυρο όποτε ρούφαγαν ήλιο. Σε χειμέρια νάρκη έπεφταν μέχρι και δύο χρονών και τότε τους είχα μία μικρή λάμπα που είχα προμηθευτεί από μαγαζί.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες αν θέλετε να δείτε το ενυδρείο και τα γλυκούλια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...