Jump to content

Diy Frag Rack


Alexpsycho

Recommended Posts

Ψάχνοντας στο Google θα βρεί κάποιος πολλές επιλογές και έτοιμες λύσεις αλλά επειδή δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα είπα να φτιάξω κάτι γερό και ποιοτικό μόνος μου.Αφήστε που ξεφεύγει απο τα ξενέρωτα λευκά-μαύρα-διάφανα...είναι γαλάζιο...και το έφτιαξα μόνος μου :bigemo_harabe_net-134: .Η δυσκολία της κατασκευής Frag Rack είναι απλά γελοία..

Υλικά που θα χρειαστούμε.

ένα τελάρο χωρίς τις πατάτες...

patates.jpg

δύο μαγνητάκια της Zoo Med...

MagCli2.jpg

Κόστος όσο τα μαγνητάκια (18ευρώ)τα οποία έχουν κλιπσάκι που βιδώνει μέσα στο πλαστικό.Ήταν λίγο αλμυρά στην τιμή...αλλά είχα όρεξη να φτιάξω κάτι...

Κόβουμε το τελάρο και περνάμε τα μαγνητάκια.

IMAG0391.jpg

IMAG0392.jpg

Και το frag rack είναι έτοιμο για χρήση..

IMAG0393.jpg

Καλό Fragging...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Άλεξ, εύκολο στην κατασκευή και τρως για 'κανα μήνα και πατάτες χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτός ο Ανδρέας με τις πρακτικές του ιδέες....

Να τον προσέχεις... έτσι κάνει, πετάει μια ιδέα και αφήνει τους άλλους να τη υλοποιήσουν χα χα χα

Πάντως πολύ εύκολο και πρακτικό. Θα περιμένουμε τώρα και τα plag του Θοδωρή και ήρθε και έδεσε !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο.

Υ.Γ Παλι οι πατατεμποροι θα κανουν χρυσες δουλειες.Και που να 'ξεραν!

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα συμβατικά με egg crates και τον ρώτησα που θα βρώ...Ο Ανδρέας έφτιαξε το πλάνο με το τελάρο και απλά την υλοποίησα...

Έχει παίξει πολύ frag τώρα τελευταία....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75824&st=80

άντε να ξυπνάμε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι τρύπες δεν ευνοούσαν την τοποθέτηση plugs κόπηκαν μικρά κομματάκια και αισίως μπορεί να φιλοξενήσει 12 plugάκια.

Και μια top down με την μικρο διόρθωση.

IMAG0397.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε λίγο υπομονή και σου ερχόμε με πλήρες πακέτο με πολυ design. Μην κάνουμε το reef πάγκο απο λαϊκή.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ γεμάτο να είναι και ας είναι απο το παζάρι του χωριού.... είναι και μπλέ για να μην τα πιάνει το μάτι... :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ γεμάτο να είναι και ας είναι απο το παζάρι του χωριού.... είναι και μπλέ για να μην τα πιάνει το μάτι... :bigemo_harabe_net-64:

Απο το παζαρι του χωριου μονο πατατες σε frag μπορεις να βρεις :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: Παντως το ξανα λεω μου αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Απο το παζαρι του χωριου μονο πατατες σε frag μπορεις να βρεις :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: Παντως το ξανα λεω μου αρεσει!

Προσπαθείς να με καλοπιάσεις να σου δώσω κανένα ζοανθάκι ε?

πέραν της πλάκας και μένα στην αρχή δεν μου έκατσε καλά το πλαστικό...όταν τελείωσε και μπήκε μέσα στο νερό όμως το αγάπησα... :bigemo_harabe_net-113: και κάθε φορά που το κοιτάω μου αρέσει πιο πολύ.Είναι πολύ ελαφρύ και ανθεκτικό..έχει και ιδανικές διαστάσεις...

και που να μπούνε κάτι sps που περιμένω απο εξωτερικό επάνω να δείς τι ωραίο που θα είναι.

φυσικά όποιος δεν του αρέσει το frag rack μου δεν θα πάρει φραγκάκι.. :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα, μα πάρα πολύ ωραίο.... καταπληκτικό, ανυπέρβλητο, ένα θαύμα είναι και ξεφεύγει από τις συνηθισμένες λύσεις ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεσαι καμιά βόλτα να το δεις και απο κοντά να βγάλεις και καμία φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μισό.. να πω στον Scoty να με διακτινίσει

Link to comment
Share on other sites

Έλα άυριο αν θέλεις..να δείς και την αναβάθμιση στον φωτισμό.τον δρόμο τον ξέρεις.Κάνω και καλό καφέ :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τον Vale να με φέρει !!! σπυριά θα βγάλει χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει να σε πάρει πες του να περάσετε να πάρετε και μένα …… απο το Σανι !!!!!

Και έχω να πω γιατρό ότι δεν μου άρεσε το σταντακι αν ήταν για σαμπ καλο θα ήταν.

Γίαυτο θα σου φέρω απο πλεξι γκλας να το βάλεις πρώτη μούρη να φαίνεται, αλλα τη θα βάλεις επάνω δεν ξέρω, αφου μέχρι να κανείς καφέ θα τα έχουμε σηκώσει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι παίζει κλειδαριά πάνω απο το Reef...μέχρι να έρθετε εσείς θα προσθέσω και ηλεκτροφόρα καλώδια... :bigemo_harabe_net-52::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μέτρα του γιατρού !!!

post-13206-0-06112000-1349170608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βλεπω κατι ομορφες acan πανω στην ΤΕΛΕΙΑ ΦΡΑΓΚΙΕΡΑ ...... ποιανου ειναι?

Έγινε επεξεργασία - VRILO
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών είναι δικές μου και τις έχω στο :bigemo_harabe_net-56: να μεγαλώσουν.

Κάτω έχω γεμίσει με κάτι υπέροχα ζοανθάκια τα οποία είναι όλα για ανταλλαγή αν θέλει κανένας μου λέει.

DSC00246.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη εκτελεση Αλεξ!!!Τωρα να σου πω κ πως θα κανεις μια εξωτερικη φραγκιερα του λιτρου????? :bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το σύστημα ανατολή/δύση+Κύκλος σελήνης+exotic leds(επιτέλους έχω πλήρες φάσμα) που μπήκε σε λειτουργία εχθές και ακόμη το δοκιμάζω λέω να καθήσω να γράψω ένα καλό άρθρο για τον φωτισμό και στους λόγους που αποφάσισα να κάνω την αναβάθμιση απο πλήρες 108watt power led σε 128watt με πιο πολύ χρώμα=περισσότερο φάσμα=καλύτερος χρωματισμός για τα κοράλλια+οπτικά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.Και όλα αυτά πριν σας παρουσιάσω και το DIY Battery back up της Vortech που ετοιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το σύστημα ανατολή/δύση+Κύκλος σελήνης+exotic leds(επιτέλους έχω πλήρες φάσμα) που μπήκε σε λειτουργία εχθές και ακόμη το δοκιμάζω λέω να καθήσω να γράψω ένα καλό άρθρο για τον φωτισμό και στους λόγους που αποφάσισα να κάνω την αναβάθμιση απο πλήρες 108watt power led σε 128watt με πιο πολύ χρώμα=περισσότερο φάσμα=καλύτερος χρωματισμός για τα κοράλλια+οπτικά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.Και όλα αυτά πριν σας παρουσιάσω και το DIY Battery back up της Vortech που ετοιμάζω.

Να φανταστώ ότι ξήλωσες το φωτιστικό και πρόσθεσες led αλλά και κονρόλλερ για να αναβαθμιστείς από 108 σε 128 συνολικά ?

Χαρά στο κουράγιο σου βεε Άλεξ. Εϊμαι όμως σίγουρος ότι το αποτέλεσμα δικαιολογεί τον κόπο σου για να το λες, οπότε περιμένουμε

με αγωνία την ποαρουσίαση τόσο στο φωτιστικό, όσο και στο θέμα των χρωμάτων που πρόσθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...