Jump to content

Έγινε η αναβάθμιση του ενυδρείου...


ThDam

Recommended Posts

Τρίτη μέρα σήμερα που μπήκε το DIY CO2 και δεύτερη μέρα από την τοποθέτηση της 2ης λάμπας.

Μεγάλη διαφορά στα φυτά, η alternathera και οι Ludwigia Repens πιο κόκκινα από ποτέ και όλα έχουν τρελαθεί στο να βγάζουν καινούρια φύλλα. Σήμερα έγινε και αλλαγή νερού και μπήκε και το 1/3 της δόσης από Ferreal, μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα ζουμιά από το aquaristic.

Έβαλα τελικά 2 λάμπες Phllips TLD/89 Aquarelle (μεγάλη διαφορά στον φωτισμό από την προηγούμενη Sylvania), την μία 12ωρο και την 2η ξεκίνημα 2 ώρες και αύξηση ανα μέρα μισή ώρα. Αυτό που με προβληματίζει είναι το CO2, βγάζει μια φυσαλίδα ανα 5-6 δευτερόλεπτα. Μάλλον πρέπει να είναι η δοσολογία μαγιάς και ζάχαρης και βγάζει τόσο λίγο, θα βάλω περισσότερη μαγιά στην επόμενη αλλαγή.

Αύριο θα μπει και φωτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θεόδωρε... :rolleyes:

Περιμένουμε την φωτό!

Θα ήταν πολύ ωραίο να φτιάξεις και ένα Blog και να ποστάρεις την εξέλιξη του ενυδρείου σου!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!! Περιμένουμε φωτογραφίες.

Όταν είχα και εγώ DIY CO2 έφτιαχνα λίγο πιο δυνατό μείγμα ( όχι υπερβολές βέβαια ) και έβαζα στο σωληνάκι που πήγαινε από το μπουκάλι στο ενυδρείο ένα ρυθμιστή ροής όπως αυτούς που έχουν οι οροί στα νοσοκομεία. Θέλει όμως προσοχή γιατί αν περάσει περισσότερο μείγμα στο ενυδρείο θα κινδυνεύσουν τα ψαριά σου.

Βαλε στο πρόγραμμα για όταν μπορέσεις να πάρεις από aquaristic μια βαλβίδα με διπλά μανόμετρα ώστε να έχεις σταθερές συνθήκες αλλά και ροή co2. μπουκάλες μετά βρίσκομαι πολύ φτηνά από 25 μέχρι 50 euro. Πίστεψε με αξίζει τα λεφτά του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή πολύ καλό το upgrade. Να σε ρωτήσω οι λάμπες που έβαλες στα πόσα Kelvin είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή πολύ καλό το upgrade. Να σε ρωτήσω οι λάμπες που έβαλες στα πόσα Kelvin είναι;

2913[/snapback]

Είναι στα 10000Κ.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη καθυστέρηση οι φωτογραφίες.

aquarium1.jpg

aquarium3.jpg

aquarium4.jpg

Το echnodorous rubin έχει αρχίσει και κοκκινίζει (ήταν πράσινο με ένα καφετί) η alternathera reineickii έχει γίνει κατακόκκινη και η ludwigia repens στο βάθος, έχει αρχισει και συνέρχεται (είχε πετάξει σε ύψος και έπεφταν τα κάτω φύλλα και τώρα την έχω κλαδέψει και τα βλαστέρα τα έχω φυτέψει πίσω από το ξύλο).

Επίκειται αγορά κι άλλων φυτών και φύτεμα μπροστά Hemianthus callitrichoides "cuba", το οποίο θα αφήσω να επεκταθεί για να καλύψει το χαλίκι.

Επί τη ευκαιρία, μήπως υπάρχει κανένα κλάδεμα από την cuba, γιατί δεν έχω βρει πουθενά; ή έχει δει κάποιος σε μαγαζί κοντά στην Γλυφάδα;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν σήμερα τα ζουμιά από το aquaristik και έριξα στο ενυδρείο κάλιο που έλειπε από τα φυτά. Η δεύτερη λάμπα έφτασε να ανάβει 6 ώρες. Το απόγευμα είδα για πρώτη φορά εμφανώς φωτοσύνθεση, τις φυσαλίδε του οξυγόνου να βγαίνουν από τα φυτά και αποφάσισα να κάνω πλήρη σειρά τεστ για να δω που βρίσκομαι.

Αυτό που με ανησύχησε είναι το PH και η ΚΗ.

PH= 6

KH= 1

GH= 4

Το τεστ για το PH είναι της SERA και μετράει ανά μισή μονάδα.

Η τόσο χαμηλή ανθρακική σκληρότητα με ανησυχεί, φοβάμαι για κατάρευση του PH.

Να βάλω σόδα; πόση για 50λιτ καθαρά νερου;

ή να βγάλω το σωληνάκι του CO2 από τν είσοδο του φίλτρου, ώστε να μην γίνεται τόσο καλή διάχυση και να ελλατωθεί η περιεκτικότητα το CO2 στο νερό;

ή να δημιουργήσω μεγαλύτερη ανατάραξη στην επιφάνει του νερού, με τον ίδιο σκοπό;

η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το νερό είναι από α/ο;

Πρέπει άμεσα να ανεβάσεις το KH σου τουλάχιστον στο 3 με λίγη σόδα μαγειρική. Ξεκίνα με 1/4 του κουταλιού και κάνε μετρήσεις καμμιά ώρα αφότου ρίξεις.

Το PH είναι πιθανόν πολύ ασταθές λόγω της χαμηλής ανθρακικής σκληρότητας.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή καλημέρα,

έχω διαβάσει ότι "Adding sodium bicarbonate (baking soda). One teaspoon of baking soda added to 50 liters of water can raise the kH of the water by approx 4 OdH without a major affect on pH"

source of document

Επειδή το CO2 σου είναι DIY και δεν το ρυθμίζεις με pH controller εγώ θα το έβγαζα από το φίλτρο προσωρινά και θα παρακολουθούσα το pH. Αν έβλεπα ότι συνέχιζα να έχω πτώση, τότε θα οξυγόνωνα περισσότερο το νερό (με αεραντλία ή ανατάραξη της επιφάνειας) ώστε να πέσει κι άλλο η περιεκτικότητα του CO2.

Την πρώτη λύση δεν την έχω κάνει ποτέ, απλά την έχω διαβάσει και σε άλλα site. Μήπως την έχει κάνει κάποιος από τους υπόλοιπους για να μας πει αν είναι safe?

Ελπίζω να βοήθησα λίγο :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καλημέρα, μαζί γράφαμε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Έριξα 1/4 κουτ γλυκ σόδα και η KH ανέβηκε στο 2, το PH στο 6,4. Έριξα άλλο 1/4 και θα δω μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησύχησε είναι το PH και η ΚΗ.

PH= 6

KH= 1

GH= 4

Γειά σου Θοδωρή

1. Είσαι σίγουρος για το ΚΗ?

2. Και αν ναί με τι το μέτρησες?

3. Με τι κατέβασες τόσο χαμηλά το ΚΗ?

4. Αν μετρήσεις το νερό τη βρύσης τι ΚΗ βγάζει?

Αν το ΚΗ ειναι κάτω απο 3 τοτε πιθανότατα να σου δημιουργήσει αστάθεια στο pH

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Θοδωρή

1. Είσαι σίγουρος για το ΚΗ?

2. Και αν ναί με τι το μέτρησες?

3. Με τι κατέβασες τόσο χαμηλά το ΚΗ?

4. Αν μετρήσεις το νερό τη βρύσης τι ΚΗ βγάζει?

Αν το ΚΗ ειναι κάτω απο 3 τοτε πιθανότατα να σου δημιουργήσει αστάθεια στο pH

3557[/snapback]

Καλησπέρα,

Είμαι σίγουρος για το ΚΗ, γιατί στο άλλο ενυδρείο μου έδειχνε ΚΗ=4 και ΡΗ=7.

Μετράω ΚΗ,ΡΗ με τεστ της SERA, το ΡΗ με διαβάθμιση 0,5 και το ΚΗ με σταγόνες (μια για κάθε βαθμό)

Προφανώς το ΡΗ κατέβηκε μετά την προσθήκη DIY CO2, το έχω 10 μέρες τώρα, στην αρχή ξεκίνησε με 1 φυσαλίδα ανά 3" και ανά ημέρα κάνει ένα δευτερόλεπτο παραπάνω, σήμερα βγάζει 1 φυσαλίδα ανά 10". Έχω βάλει στην έξοδο μια αερόπετρα και την έχω τοποθετήσει κάτω από την αντλία του εσωτερικού μου φίλτρου. Φυσαλίδες δεν βλέπω καθόλου στην έξοδο του φίλτρου, ούτε από πάνω, οπότε υποθέτω ότι γίνεται πολύ καλή διάχυση.

Το νερό της βρύσης έχει ΡΗ=7,4 ΚΗ=6 GH=7.

Υποθέτω ότι ήδη έχει δημιουργηθεί αστάθεια στο ΡΗ, γι΄αυτό και έπεσε τόσο χαμηλά. Με μισή κουταλιά σόδα έχει σήμερα ΚΗ=3 ΡΗ=6,5.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης έχει ΡΗ=7,4  ΚΗ=6  GH=7.

Υποθέτω ότι ήδη έχει δημιουργηθεί αστάθεια στο ΡΗ, γι΄αυτό και έπεσε τόσο χαμηλά. Με μισή κουταλιά σόδα έχει σήμερα ΚΗ=3 ΡΗ=6,5.

3566[/snapback]

Ειμαι η μονη που δεν πολυπιστευει οτι χρειαζεται να σηκωνουμε το ΚΗ με τεχνητα μεσα για να κραταει σταθερο το Ph? Στο ενυδρειο εχω μονιμα ΚΗ 1,1 και το Ph δεν εχει κρασαρει ποτε των ποτων ποτε! Ειμαι απλα τυχερη η παιζει ρολο το οτι κανω συχνες αλλαγες και καθαριζω τον πυθμενα οποτε δεν υπαρχει συσσωρευση οργανικων αποβλητων που αποσυντιθενται και, κατα τη διαρκεια, ριχνουν και το Ph?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι η μονη που δεν πολυπιστευει οτι χρειαζεται να σηκωνουμε το ΚΗ με τεχνητα μεσα για να κραταει σταθερο το Ph? Στο ενυδρειο εχω μονιμα ΚΗ 1,1 και το Ph δεν εχει κρασαρει ποτε των ποτων ποτε! Ειμαι απλα τυχερη η παιζει ρολο το οτι κανω συχνες αλλαγες και καθαριζω τον πυθμενα οποτε δεν υπαρχει συσσωρευση οργανικων αποβλητων που αποσυντιθενται και, κατα τη διαρκεια, ριχνουν και το Ph?

3611[/snapback]

Έχεις δίκιο. Και εγώ κάνω τατκικές αλλαγές και καθαρίζω τον πυθμένα, αλλά το ΡΗ έπεσε προφανώς από την πρόσθεση CO2, έπεσε πολύ και γι' αυτό δεν ρίσκαρα το καλώς έχει των ψαριών μου. Η σόδα μπήκε για να ανέβει και ταυτόχρονα έβγαλα την έξοδο του CO2 από το φίλτρο για να μην γίνεται τόσο καλή διάχυση. Από κει και πέρα θα αφήσω τα πράγματα όπως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θεωρώ ότι είσαι πολύ τυχερή Μαρίνα.

Το να παίζεις σε KH κάτω από 3 είναι ρίσκο. Για να καταλάβω, μπαίνει απευθείας το νερό από την όσμωση;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν υπάρχει όσμωση, νεράκι βρύσης βάζω, με ΡΗ=7,4. Υποθέτω ότι ο τρόπος διάχυσης του CO2 παραήταν καλός και μου κατέβασε ΚΗ και ΡΗ. Τώρα που τον άλλαξα θα κάνω μετρήσεις και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

:blush: Θοδωρη - ετσι πιστευα και εγω. Με το CO2 δεν ειχα ποτε προβληματα διοτι δεν βαζω ... τα γατια παραγουν αρκετο για τα οσα φυτα εχω, τα οποια ουτως η αλλως τα τρωνε και εγω βαζω καινουργια. Ενυδρειακος κηπος με 124 πλεκο δεν γινεται ... :thumbup: Δεν ηξερα ομως οτι ριχνει το Ph - ευχαριστω για την πληροφορια :hysterical::blush:

Μιχαλη οσμωση δεν χρησιμοποιω ουτε εγω, το νερο του Manchester ειναι πιο μαλακο και απο τη στοργη της Προδερμ! :blush: Αλλα το θεωρω μαλλον υπερβολικο να ειμαι τυχερη τοσα χρονια, με ενυδρεια υπερστοκαρισμενα σε μονιμη βαση. Το Ph πεφτει οσο αυξανεται η ποσοτητα αποβλητων που αποσυντιθενται στο ενυδρειο (μαλιστα σε καποια εποχη που ειχα υπερβολικα πολυ δουλεια για να καθαριζω το ενυδρειο οσο τακτικα χρειαζοταν, εκανα το εξης κολπο: εχα βαλει στο sump τοφφο (tufa rock) ο οποιος εχει την ιδιοτητα να διαλυεται στο οξινο νερο και διατηρει το Ph σταθερο στο 7. (7 και πανω σταματαει να διαλυεται). Τωρα αν η ΚΗ ειναι χαμηλη και οι συνθηκες στο ενυδρειο ειναι τετοιες ωστε να κανουν το Ph να πεφτει εχεις δικιο, το Ph θα κρασαρει. Αυτο που λεμε με το Θοδωρη ειναι, αντι να αυξησεις την ΚΗ (που στα δικα μου ψαρια ΔΕΝ ενδυκνειται) για να κρατησεις το Ph σταθερο, να φροντισεις ωστε να μην υφισταται η δευτερη συνθηκη, δηλαδη να υπαρχει καταρχας λογος πτωσης του Ph.

Και να σκεφτει κανεις οτι τη Χημεια την μισουσα με ΠΑΘΟΣ στο λυκειο!!! Ο χημικος μου εκδικειται ..... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μου φαίνεται λίγο απίθανο να πέφτει το KH από το 6 στο 1 μόνο με το DIY CO2. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Αν το κρατήσεις πάντως στο 3 δεν θα έχεις προβλήματα. Με κάποιες αλλαγές νερού από τη βρύση θα το φέρεις σε αυτά τα επίπεδα χωρίς την προσθήκη σόδας.

Μαρίνα έχω ακούσει για το νερό μηδενικής σκληρότητας που έχετε στο Μάντσεστερ. Καλά το νερό αυτό έχει καθόλου άλατα; το πίνετε;

Προφανώς δεν πουλάνε και συσκευές r/o στα μαγαζιά έτσι; :blush:

Ίσως σε αυτό το σημείο θα έπρεπε να αναζητήσεις και την αιτία για το ότι δεν σου φτουράνε τα φυτά. Αφού τα βάζεις σε ενυδρείο χωρίς φωτισμό, θρεπτικά, ιχνοστοιχεία κλπ, προφανώς αρχίζουν γρήγορα και παίρνουν την κατιούσα και γίνονται ωραιότατος μεζές για τα γατόψαρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα έχω ακούσει για το νερό μηδενικής σκληρότητας που έχετε στο Μάντσεστερ. Καλά το νερό αυτό έχει καθόλου άλατα; το πίνετε;

Προφανώς δεν πουλάνε και συσκευές r/o στα μαγαζιά έτσι;  :hysterical:

Ίσως σε αυτό το σημείο θα έπρεπε να αναζητήσεις και την αιτία για το ότι δεν σου φτουράνε τα φυτά. Αφού τα βάζεις σε ενυδρείο χωρίς φωτισμό, θρεπτικά, ιχνοστοιχεία κλπ, προφανώς αρχίζουν γρήγορα και παίρνουν την κατιούσα και γίνονται ωραιότατος μεζές για τα γατόψαρά σου.

3627[/snapback]

Λοιπον Μιχαλη εδω ειναι το περιεργο - και οσοι φυτο-ειδικοι προσφερετε γνωμες. Οταν ειχα αλλα τροπικα (γκουραμακια, μονομαχους κτλ) ακομα και με τα χρυσοψαρα, τα φυτα ηταν ΟΝΕΙΡΟ. Κανενα προβλημα. Βεβαια: Δεν εβαζα αλατι στο νερο τοτε επι μονιμου βασεως, επισης, η ροη νερου ηταν χαμηλη σχετικα (περιπου 2 φορες την ωρα), υπηρχε ο καταλληλος φωτισμος για 8 περιπου ωρες την ημερα και εβαζα και Flourish της Seachem 1-2 φορες την εβδομαδα (το οποιο τους προσεφερε ιχνοστοιχεια). Τα φυτα οργιαζαν, παροτι τα ψαρια τα τσιμπολογουσαν κανονικοτατα. Τα γατια ομως τρωνε τα φυτα σοβαρα, οχι αστεια! Ξερεις τι ειναι να μεταφυτευεις το βραδυ 20 εκατοστα υψος Amazon Sword (echinodorus amazonicus) και να ξυπνας το πρωι και να βλεπεις τη Σαλλυ να τρωει τα εναπομειναντα κοτσανια πανω απο το υποστρωμα? Αυτο! :blush: Επιπλεον, τα μεγαλα γατια οπως ψαχνουν για φαγητο η παιζουν η κυνηγιουνται χτυπουν τα φυτα με τις ουρες τους και τα ξερριζωνουν (η τα πατανε κολυμπωντας πανω τους!). Και φυσικα, οπως τσιμπολογανε τα φυλα για πλαγτον και τροφες, τρωνε και τα μισα (αυτο το κανουν και με τις anubias). Η υψηλη ροη καταστρεφει αρκετα φυτα επισης, και φυσικα η ελλειψη φωτος δεν βοηθαει. Εγω εκει το απεδωσα.

Συσκευες R/O πουλανε γιατι ο καθε δημος εχει διαφορετικο νερο :blush: Εγω ειμαι τυχερη ... χιχιχιχιχι.

Και το νερο ναι, το πινουμε! :blush: Το αλλο υπεροχο με το νερο μου ειναι οτι εχει νιτρικα 0! :rasp::thumbup::icon_dance:

Παντως γατια σε φυτεμενο Ολλανδικο θα κανανε παρτυ!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού χτες, έχω βγάλει και το σωληνάκι του CO2 έξω από το φίλτρο και μέτρησα σήμερα το απόγευμα PH=μεταξύ 6,5 και 7, KH=4. Ήρθαμε σε κανονικά επίπεδα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...