Jump to content

dpap

Recommended Posts

Ευχαριστώ παίδες ! :) Είναι μικρούλι αλλά τα ψαράκια δέιχνουν να "περνάνε" μια χαρά. Τα cardinals και τα ram έχουν αναδείξει τα χρώματά τους και όταν ανοίγει το καπάκι τρέχουν όλα μαζί στην επιφάνεια. :)

Ταίζω τέσσερεις διαφορετικές τροφές και μια στο τόσο βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αν και τα καρντιναλ δεν θα χαρουν ιδιαιτερα βαλε καμια λαμπιτσα ακομα εαν θες να επιβιωσουν τα φυτα σου, αλλιως παιξε με φυτα επιφανειας εαν τα υπαρχων δεν τα καταφερουν στο μελλον.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρικ , φαίνονται τα καημένα τα φυτάκια ε ; :) Βασικά μόνο η Egeria και η Cabomba πηγαίνουν καλά. Γενικώς δεν κάνω και πολλά για τα φυτά μου. Θα κοιτάξω για φυτά επιφανείας αλλά σε 3 μαγαζιά που έχω πάει, δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν φέρνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ ομορφο Δημητρη :bigemo_harabe_net-64: τα μικρα πιρανχας δεν αφηνουν τιποτα να πεσει κατω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου και ωραίο στήσιμο :bigemo_harabe_net-64: .

Έχω μια απορία όμως.Τα ramirezi δεν θέλουν πιό λεπτόκοκο βυθό;Γιατί το manado μου φαίνεται λίγο χοντρό.

Όπως και το ph δεν είναι λίγο ψηλό για τα ram και τα tetras;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου και ωραίο στήσιμο :bigemo_harabe_net-64: .

Έχω μια απορία όμως.Τα ramirezi δεν θέλουν πιό λεπτόκοκο βυθό;Γιατί το manado μου φαίνεται λίγο χοντρό.

Όπως και το ph δεν είναι λίγο ψηλό για τα ram και τα tetras;

Κανονικά θέλουν άμμο ναι , με το manado δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Τσιμπάνε από το βυθό κανονικά. Ίσως ήταν λάθος επιλογή αλλά τώρα δεν αλλάζω βυθό εύκολα. :)

Για το ph : Από τότε που στήθηκε και έγινε η πρώτη μέτρηση , έχω βάλει 10 catappa , πάρα πολλά φύλλα βελανιδιάς και τύρφη στο φίλτρο.

Και επειδή με ανησύχησες μέτρησα πριν 1 λεπτό με υγρό api 6.8 και πιο ανοιχτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ Δημήτρη.Εγώ το είπα γιατί το είχες στις μετρήσεις της παρουσίασης ph:7,4.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες ! Αλλά είναι από 30 Σεπ οι μετρήσεις. Έχουν αλλάξει κάποια πραγματάκια.

Πχ. Τα φυτά δεν την παλεύουν πολύ ! :P

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζεσαι πιο πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ! Αλλά δεν θέλω να τρομάξω τους καρδιναλίους. :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν και σε αυτό κάποιοι από εδώ μέσα με την εμπειρία που έχουν :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν και σε αυτό κάποιοι από εδώ μέσα με την εμπειρία που έχουν :bigemo_harabe_net-134:

Εννοείται , απλώς σε συνθήκες "blackwater" και λίγα watt ανά λίτρο , δεν έχουμε και το ιδανικότερο περιβάλλον για φυτάκια.

Θέλω να πω ότι δε με απασχολούν τα φυτά και δεν ακολουθώ κάποια διαδικασία ώστε να τα φροντίζω όσο πρέπει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαγγέλη !

//edit Τρώνε καλά. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω στο φίλο μου τον Δημήτρη πως η επάνοδος του στο χόμπι αλλά και στο φόρουμ γενικότερα ανταμείβει και αυτόν αλλά και εμάς βλέποντας τόσο όμορφες εικόνες αλλά και την εξέλιξη του σε έναν ακόμα πολύ καλό χομπιστα!

Μπράβο ρε Δημήτρη……

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω στο φίλο μου τον Δημήτρη πως η επάνοδος του στο χόμπι αλλά και στο φόρουμ γενικότερα ανταμείβει και αυτόν αλλά και εμάς βλέποντας τόσο όμορφες εικόνες αλλά και την εξέλιξη του σε έναν ακόμα πολύ καλό χομπιστα!

Μπράβο ρε Δημήτρη……

Νίκο ευχαριστώ , καλά να είμαστε να ασχολούμαστε με το χόμπι μας ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφα όλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημητρη αν και τα καρντιναλ δεν θα χαρουν ιδιαιτερα βαλε καμια λαμπιτσα ακομα εαν θες να επιβιωσουν τα φυτα σου, αλλιως παιξε με φυτα επιφανειας εαν τα υπαρχων δεν τα καταφερουν στο μελλον.......... :)

Ρικ , το θαύμα έγινε και χτες κατά τύχη βρήκα 2 φυτάκια ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρείο σου.

Πολύ ωραίο το περιβάλλον που έχεις δημιουργήσει με το blackwater.

Τα ram υπέροχα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ρικ , το θαύμα έγινε και χτες κατά τύχη βρήκα 2 φυτάκια ... :)

αν υπαρχει ο καταλληλος φωτησμος Δημητρη πανε σφαίρα!!! ειδα και επαθα για να τα περιορίσω, ωσπου τα ξεφορτωθηκα και ηρέμησα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...