Jump to content

Χελωνακια


Agios001

Recommended Posts

Παιδια μολισ αγορασα 2 χελονακια...θελω να κανω ενα ενυδριο για να τα βαλω μεσα.θελω την βοηθεια σας για το μεγεθος αλλα εχω το δειλλημα να το φτιαξω μονος μου η θα εχουν κανενα θεμα τα χελωνακια μου.αυτο το ροταω γιατι ειχα φτιαξει ενα ενυδριο για κατι χρυσοψαρα που ειχα πεθαναν μαλλον εφτεγε η σιλικονι δεν ξερο..αν καποιος γνωριζει ας μου απαντησει..μεσα μπορο να βαλο ξυλα?πετρες απο την θαλασσα?ειμαι απο λαρισα αν υπαρχει και καποιος αλλος που ασχολειτε ας μου πει να βρεθουμε να τα πουμε...σσας ευχαριστω και περιμενω με αγωνια τις γνωσεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Κατ αρχάς, στα ενυδρεία δεν χρησιμοποιούμε απλή σιλικόνη, κατά δεύτερον εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα πως αν δεν έχεις την εμπειρία να κολλήσεις ένα μόνος σου,καλύτερα αγόρασε το έτοιμο να ξεμπερδεύεις. Έχε υπ όψιν ότι τα χελωνάκια σου θα χρειαστούν ένα αρκετά ευρύχωρο ενυδρείο που θα μπορεί να τα φιλοξενήσει και μελλοντικά που θα έχουν μεγαλώσει. Ξύλα και πέτρες καλό είναι να μην πάρεις από την θάλασσα καθώς θα είναι διαβρωμένα και με αλάτι που θα απελευθερώνετε στο ενυδρείο σου και ίσως βλάψει τα ζώα σου. Προτίμησε τη λύση του να τα μαζέψεις από κάποια περιοχή κοντά σε ποτάμι και αφού τα απολυμάνεις να τα τοποθετήσεις μέσα, ή ακόμα καλύτερα αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο προμηθεύσου τα από ένα pet shop. Επίσης θα πρέπει να μεριμνήσεις και για τον μηχανικό εξοπλισμό του ενυδρείου σου (φίλτρο,θερμοστάτης,λάμπα ακτινοβολίας και λάμπα θέρμανσης για το κομμάτι ξηράς)

Διάβασε και αυτό το άρθρο που έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453&view=findpost&p=601793

και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...