Jump to content

Εχω Αλγη Αλλα Τι?


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα. αντιμετωπισω ενα προβλημα με αλγη... μετα απο πολυ καιρο.... που ηταν πεντακαθαρο το ενυδρειο.... η συγκεκριμενη αλγη εχει το εξης διαφορετικο απο τις προηγουμενες που εχω αντιμετωπισει...βγαινει μεν πανω στα φυτα αλλα δεν κολλαει.... αν παω δηλαδη με μια αποχη και την κουνησω... φευγει και κυκλοφορει γυρω μεσα στο νερο.... απο την μια βγαινει ευκολα αλλα απο την αλλη ειναι και αντιαισθητικη σαν αλγη που ειναι...

IMG_0140.jpg

IMG_0137.jpg

παραλληλα ομως με την εμφανιση της αλγης εμφανιστικαν και αυτα τα προβληματα στα φυτα.... σαν μαυρες τρυπουλες ειναι και σε ενα αλλο που εχω και φαινεται στη φωτογραφια σαν να μαυριζουν λιγο τα φυλλα του.....

συνθηκες νερου

gh 13

kh3

ph 6,45

co2 33ppm(με πεχακοντρολλερ)

po4 0 περιπου

no3 5

θερμοκρασια 25,5

αλλαγες νερου καθε εβδομαδα

λιπανση με ταμπλετες και με ολη τη σειρα seachem

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειναι σιγουρος θα το διατυπωνα εγω.ισως και οι φωτος δεν βοηθανε.απο την αλλη ξερεις ποσες εκατονταδες αλγες υπαρχουν;;συνηθως εμεις ασχολουμαστε με 5-6,τις πιο συνηθισμενες...καποια αρθρα σχετικα υπαρχουν εδω μεσα.τα ξεσκονισες;

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι είναι κάποιο είδος τριχοειδείς αλγης αλλά η φωτογραφία δεν βοηθά.

Από ότι φαίνεται ρίχνεις κανονικό λίπασμα αλλά τα φυτά σου δεν μπορούν να το αξιοποιήσουν σωστά αφού τα λείπει ΝΟ3, για φυτεμένα ενυδρεία αν δεν γνωρίζουμε καλά της ανάγκες των φυτών μας καλό είναι να έχουμε ένα ΝΟ3 γύρω στα 15.

Μια άλλη περίπτωση είναι να ρίχνεις περισσότερο λίπασμα από όσο χρειάζονται τα φυτά σου.

Θα σε συμβούλευα σε πρώτη φάση να μειώσεις το λίπασμα να καθαρίσεις μηχανικά όσο μπορείς της αλγης και μετά παραπήρα αν ο ρυθμός ανάπτυξης των άλγεων έπεσε ή όχι.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα απαλλαγής από την μια μέρα στην άλλη αλλά θα το παλέψεις σιγά σιγά.

Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι έχεις καλές λάμπες (όχι παλιές) και ο φωτισμός σου επαρκή, και δεύτερων δεν άλλαξες απότομα της συνθήκες του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μια ερώτηση!

Συνεχίζεις να λιπαίνεις με ανοιχτή την uv?

Link to comment
Share on other sites

τι να ασας πω δεν ξερω τα εχω ξεσκονισει ολα ... η αλγη αυτη ειναι ολοιδια με την πρασινη τριχοειδη αλλα η διαφορα ειναι οτι δεν κολλαει αν την αγγιξεις ή την κουνησεις... εφυγε απο πανω απο τα φυτα.... οσο για την λαμπα uv την χρησιμοποιω 24ωρες το 24ωρο.... και η λιπανση γινεται καθε βραδυ οταν κλεινουν τα φωτα... ποτε πριν γινει αυτο με την αλγη δεν ειχα προβλημα.... δεν ξερω αν το ανεφερα... αυτο εγινε οταν ελλειψα 10 μερες λογο δουλειας..... οσο για τα νιτρικα.... τραβανε πολυ τα ατιμα... φανταστειται οτι ειναι 90 λιτρα καθαρα νερο και τραβανε 1ml nitrogen την ημερα....!!! συνηθως τα εχω 5-8ppm... οσο για φωσφορικα ριχνω 2 φορες την εβδομαδα...0,5ml .... σε καθε αλλαγη νερου ριχνω και 1,5κουταλια της σουπας equilibrium.... η αλλαγη γινεται με 50% νερο ΑΟ....

Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω ότι και σε κάποιο παλαιότερο θέμα σου που αφορούσε την ανάπτυξη των φυτών σου, σου είχα είχα επισημάνει ότι η χρήση της uv αποδυναμώνει τα λιπάσματα. Μήπως ήρθε η ώρα να την περιορίσεις?

Υ.Γ. γνωρίζεις ότι είμαι μέγας λάτρης την uv λάμπας αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

εγω να συμφωνισω μαζι σου ομως γιατι τοσο καιρο δεν ειχα προβλημα... και το προβλημα να δημιουργηθηκε μολις ελλειψα 10 μερες....???

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά και τότε με την cuba είχες προβλήματα! Όταν το λιπάσματα σου δεν αποδίδουν όσο θα πρέπει αργά η γρήγορα τα προβλήματα θα γίνονται εντονότερα!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να βαλω χρονοδιακοπτη αλλα λενε οτι με το ανοιξε κλεισε χαλαει η λαμπα....

να κανω μια αλλη ερωτηση???

βαζω λιπασμα phosporus της seachem.... βαζω 2 φορες την εβδομαδα (συμφωνα με το εβδομαδιαιο προγραμμα της seachem) 0,5ml καθε φορα.... το θεμα ειναι οτι εχω φωσφορικα παντα κοντα στο μηδεν... τεστ κανω και με της ΑΡΙ και σαλιφερτ... εριξα εχθεσ 0,5ml εκανα μετρηση μηδεν, προσθεσα σημερα αλλα 0,5ml παλι μηδεν... πως γινεται αυτο ειναι τοσο λιγη η ποσοτητα που ριχνω? φοβαμαι να ριξω παραπανω μην εγω BGA στο τελος....

οσον αφορα τα νιτρικα , για να κανω μια παρενθεση, καταναλωνονται απο τα φυτα σε κλασματα... περιπου 1μl Nitrogen την ημερα....ριχνω 2ml ανα 2 ημερες...

Link to comment
Share on other sites

και μου κινει κι ολας την περιεργια για το φωσφορο διοτι εκτος του οτι ειναι σχεδον μηδεν... τα παλια φυλλα πρασινιζουν πολυ σκουρο πρασινο σε ολα σχεδον τα φυτα.... βεβαια δεν ξερω κατα ποσο μπορει να αληθευει αυτο που εχω διαβασει κατα καιρους αλλα το θεωρουν ορισμενοι σαν ενδειξη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω την εντυπωση οτι για ολα φταιει η δοσολογια που χρησιμοποιω για το equilibrium... βαζω σε καθε αλλαγη νερου δηλαδη σε καθε 30λιτρα... 1μιση κουταλια απο το σκεβασμα... και πρεπει να του δημιουθργησα περρισεια σε μαγνησιο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...