Jump to content

1500Lt Reef


elk

Recommended Posts

παρόλο που η ατυχία μετά από 3 χρόνια με χτύπησε ξανά και έχασα 15 ψάρια πριν και μετά την απρόοπτη και μη προγραμματισμένη μετακόμιση του παλιού μου ενυδρείου, δεν τα παρατώ... ελπίζω η συνέχεια να είναι καλύτερη, .....

Μία γέυση από το καινούργιο....

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν να δούμε και ένα fowlr με επιθετικά πανέμορφα ψάρια.Γιατί δεν μας κάνεις μια παρουσίαση και μας δίνεις μόνο ένα κινηματογραφικό trailer?

Link to comment
Share on other sites

φτιάχτηκα με το τρέιλερ !!!

Θα δω τώρα και των "άρχοντα των δαχτυλιδιών"

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο ενυδρειο με πανεμορφα ψαρια να το χαιρεσε και χωρις αλλες ατυχιες. :bigemo_harabe_net-64: Κανε μας μια παρουσιαση μην μας αφηνεις μονο με την γλυκα του τρειλερ.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

καλα το τρέιλερ όλα τα λεφτά! Πρέπει να πας για χόλυγουντ! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Πάντως το ενυδρείο, πολύ καλό! Θα ήθελα όμως μια πιο αναλυτική περιγραφή του!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα καταπληκτικο μακαρι να ειχα καιεγω ενα τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Το τρέιλερ μας καθήλωσε.

Περιμένουμε το έργο. :D

Σου εύχομαι πραγματικά να το χαίρεσε και οχι άλλες ατυχίες.

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που σας άρεσε το βίντεο θα ανεβάσω καινούργια μόλις το ξαναστοκάρω γιατι τώρα μου έμειναν μόνο 5..... η ατυχία βλέπεις που ανέφερα...

ειλικρινά ακόμη σπάω το κεφάλι μου να βρω τι φταίει, μέσα σε μία βδομάδα έχασα δέκα ψάρια.... και ιδίως ο pterois volitans με πόνεσε πολύ τον είχα από 8εκατοστά μωράκι και είχε γίνει 25.....

θα σας κάνω μία συνοπτική περιγραφή προς το παρόν

διαστάσεις 2.75Μ χ 70Π χ 80Υ η στήλη νερού είναι στους 74 πόντους

σκίμερ υπαρχουν 2 το ένα τροφοδοτείται από την υπερχέιληση και είναι deltec ap902 και το άλλο μέσα στο σαμπ deltec TC2560 με σύστημα αυτόματου καθαρισμού του λαιμου από AVAST και καθαρισμό του κυπέλου με δική μου πατέντα...

teco chiller tr20

ρεακτορ της grotech με biopellets

uv 55w aquamedic

topoff από την tunze

Α/Ο 4 σταδίων με 2 μεβράνες

από κυκλοφορητές υπάρχουν 2 vortech mp40 και 2 κινέζικες resun wavemaker και άλλες 2 κινέζες με διπλό κεφάλι δίπλα στις vortech... μάρκας sunsun (παρά την δυσπιστία μου αρχικά μιας και αγοράστηκαν προσωρινά ακόμη λειτουργουν απροβλημάτιστα μετά από 2 χρόνια, είναι αυτό που λένε ουδεν μονιμότερο του προσωρινού)

φωτισμός αποτελείται από 6 ledbar με sunset sunrise dimming από την aqualum , 3 σπότ led και 3 πάνελ led ... πρέπει να είναι και αυτά aqualum αλλά να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι καλά πάνε 2 χρόνια που τις είχα στο παλιό μικρότερο ενυδρείο...

όλο το σύστημα έχει δικό του ηλεκτρολογικό πίνακα με ασφάλειες βραχυκυκλώματος μία ανα δύο 6αθέσια πολυμπριζα...

τέλος υπάρχει ένα iks aquastar το οποίο μου δίνει τιμές για redox, ph , και θερμοκρασία...

οι τιμές του ενυδρείου μου αυτήν την στιγμή είναι

ph 8.56

redox 378

temp 25.8 βαθμούς

νιτρικά 0,02

φωσφορικα αμωνια νιτρώδη όλα 0

ca 450

mg 1300

από ζωντανά έχουν μείνει

60κιλά ζωντανός βράχος 2 ετών γεμάτος ζωη, (πάλι καλά που δεν αρρώστησε και αυτός)

αραγονίτη έχω πολύ λίγο (τόπους τόπους) ίσα ίσα να καλύπτει το τζάμι, θα προστεθούν καμία 30αριά κιλά στο προσεχές μέλλον...

από ψάρια ζούν

1 acanthurus lineatus

1 siganus gutattus

1 rhinacanthus aculeatus

1 myripristis axella

2 paracanthurus hipatus που δεν βγάζουν την εβδομάδα, δυστυχώς δεν μπορώ να τα πιάσω είναι κρυμένα συνεχώς όταν θα τα καταφέρω θα είναι πολύ αργά...

κοράλια μου μείναν

1 bubble coral

1 βραχος με ζωανθους κοκκινοπράσινους το οποίο αναστήθηκε τις τελευταιες 15 μέρες που τρέχει το καινούργιο ενυδρειο και εξαπλώνεται με ταχύ ρυθμό

1 βράχος με σκούρο καφεπορτοκαλί ζωάνθους που και αυτός αναστήθηκε περιέργως τις τελευταιες 10 ημέρες...

να υπενθυμίσω ότι όλα τα κοράλια χάθηκαν από καταστροφή των φωτιστικών που είχα στο παλίο ενυδρείο το οποίο έτρεχε επί 1.5 χρόνο στον αυτόματο με ελάχιστες αλλαγές νερου...

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ....

περιμένω τις επόμενες μέρες κάποια μαλακά και βλέπουμε....

από ψάρια δεν ξέρω τι θα στοκάρω ακόμη... και λέω να περιμένω να καθαρίσει το ενυδρείο με την βοήθεια της uv ... υπομονή...

παρατήρησα ότι έχω ΑΠΕΙΡΑ ΑΜΕΤΡΗΤΑ στην κυριολεξία κοπιποδα, είναι κάτι μικρά σαν γαριδούλες ιμηδιαφανή άσπρα... όπου και να κοιτάξεις κατω και γύρω από τον βράχο είναι σαν μυρμύγκια που συνεχώς πολλαπλασιάζονται, αφού να φανταστείτε έβαλα ένα κυκλοφορητη πάνω στα βράχια και γέμισε ο τόπος από "τα κουστουμια που αλλάζουν" σαν χιόνι ένα πράγμα μέσα στο ενυδρείο.... πρώτη φορά βλέπω τοσα πολλα και τόσο μεγαλούτσικα, δεν φαντάζομαι ότι μπορεί να είναι κάτι άλλο εκτός από κοπίποδα, θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα βίντεο τις επόμενες μέρες.... νομίζω ότι έφτασε η ώρα να βάλω μέσα ένα μανταρίνο να γίνει τουμπανο από το φαί....,....

ελπίζω να μην κουρασα, θα ακολουθήσει φωτογραφικό υλικό αργότερα , και ελπίζω να έχει μέλλον το πράγμα και να μην συμβει άλλο κακό... φτου φοτυ μακριά από εμάς...

Link to comment
Share on other sites

Από το φωτιστικό έχασες τόσα ψάρια? Πολύ ph έχεις... Αντιφωσφορο , άνθρακα δεν έχεις? Πόσο καιρό τρέχει δεν μας είπες?

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα πολύ υπομονή για να ξαναβάλω ψαρι. Τουλάχιστον κράτα και το μικρό(!) για καραντίνα ποιος ξέρει την επόμενη φορά μπορεί να σε σώσει απο τέτοιους μπελάδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...