Jump to content

Άλγες Κυανο-Bryopsis


Recommended Posts

Καλησπέρα. Πριν κάποιους μήνες (γύρο στους 8 αν θυμάμαι καλά) αντιμετώπιζα μεγάλο πρόβλημα με αυτές τις άλγες. Ψαχνόμουν διάβαζα και δεν μπορούσα να καταλάβω το γιατί. Με αποτέλεσμα να έχει φουντώσει η bryopsis και να έχει γίνει σαν θάμνος σε μερικά σημεία και το κυανο στον αραγωνιτη κυρίαρχο. Με τα test άκρη δεν έβγαινε γιατί μου τα έβγαζαν όλα 0 διότι τα απορροφούσε όλα η άλγη. Οι ρουτίνες μου: εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 20 λύτρα (α.ο.) το kh 7,7 με 8,3 ca 400-410 mg 1380. NH3/NH4 0 NO3 κ PO4 μου βγαίναν μηδενικά. Τελικά το πρόβλημα ήταν στον αντιφωσφορο γιατί δεν ήταν ο μεγάλης διάρκειας με αποτέλεσμα να υπάρχουν φωσφορικά στο νερό.Τελικά μπήκε ο σωστός αντιφως και σιγά σιγά όλα χάθηκαν το ενυδρείο πήγαινε πολύ καλά και πλέον φιλοξενεί κάποια μαλακά κοράλια 1 cleaner γαρίδα, 1 sexy shrimp, 1 six line wrasse, 1 salaria, 4 trochus snails, 3 nassarius snails, και 1 clown goby. Το πρόβλημα τώρα είναι πως έχει εμφανιστεί ξανά κυανο μια πάρα πολύ μικρή φουντίτσα bryopsis και μια καφέ άλγη ειναι κάτι σαν διατομική νομίζω. Αξίζει μάλλον να σημειωθεί ότι όλα είναι σε ένα βράχο.Ποιος ο λογος που εμφανίστηκαν πάλι :bigemo_harabe_net-99: :bigemo_harabe_net-99:

Υ.γ. το ενυδρείο είναι 140 λίτρα και δεν έχει αλλαχτεί καμία ρουτίνα ποτέ

Υ.γ.(2) όλες οι μετρήσεις γίνονται με salifert tests

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ οτι τάιζα πολύ οχι σε βαθμό όμως να μένει αφάγωτο αλλα τάιζα καμια 5 φορες την ημέρα βέβαια τα ψάρια είχαν τρελή ανάπτυξη. Τωρα φυσικά έχω μειώσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι προβλημα η τροφη που ριχνεις με NO3 PO4 0 μαλλον μπορεις να συνεχιζεις να ταιζεις τουλαχιστων με τον ιδιο ρυθμο

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Βάλε έναν καινούργιο αντιφώσφ.και μείωσε τάισμα.Φυσικά αν χρησιμοποιήσεις το υλικό σε ριάκτορα θα δείς σύντομα αποτελέσματα.Όλα αυτά τα φιλαράκια/πελλετς και περισσότερο τα κατεψυγμένα είναι πηγή ΝΟ3/ΡΟ4 οπότε μείωσε το τάισμα μέχρι να απαλαγείς.Αν μπορείς βγάλε τον βράχο που έπιασε την άλγη και αφαίρεσε την να μην εξαπλωθεί.Μπορείς να παίξεις και με μαγνήσιο αλλά θέλει προσοχή.Βακτήρια ρίχνεις?Κάποιο άλλο πρόσθετό/ειδική τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Εδω νομίζω πως ειναι το προβλημα με τα φίλτρα τα είχα για καμία 7 μήνες ηταν 3ων σταδίων. Τωρα τα άλλαξα έχει 2 βδομάδες και την εκανα 4ων σταδίων με DI. Το πρώτο που υποπτεύθηκα ηταν τα φίλτρα αλλα τετοιο ξεσπασμα και τόσο γρήγορο είναι δυνατών; Και σήμερα μέτρησα το νερό απο την βρύση και ηταν καλό σχετικά po4 δεν βρήκα και NO3 είχε 5 . ενώ στο ενυδρείο είμαι στα no3 10 po4 0 .

Link to comment
Share on other sites

πιο παλιά που ξαναείχα, είχα βγαλει τον βράχο τον έτριψα ειχα ανεβάσει σταδιακά το mg 1500 και μεχρι τώρα ηταν ολα οκ. Η μονη αλλαγή που υπήρξε ολους αυτους τους μηνες ηταν το mg που παλι σταδιακα πηγε στο 1320-1380. Κατεψυγμένη τροφή δεν δίνω αυτα που προσθετω στο νερό είναι special blend έχει 2 βδομαδες 1 φορα την εβδομαδα με την αλλαγη νερου και μετα απο 2 μερες της αλλαγης βαζω brightwell aquatics reef biofuel με κλειστό skimmer (mce 300) για καμιά 4 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Τds meter εχεις?

Ποσο διαβαζεις στην εξοδο της Α/Ο?

Τι αλατι χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το biofuell που ρίχνουν πολλοί χωρίς να χρησιμοποιούν ριάκτορα με ζεόλιθο δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το εφαρμόζετε...Το σύστημα είναι παρόμοιο του Zeovit.Μήπως έφτασε η ώρα να δείς ξανά την δοσολογία σου?Η πηγή άνθρακα όταν γίνεται υπερδοσολογία βγάζει κυανοβακτήριο και διατομικές μήπως όλα ξεκίνησαν απο εκεί?Στην θέση σου θα άλλαζα βακτήρια για να αλλάξω τις ισορροπίες και θα μείωνα τον άνθρακα τουλάχιστον στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το bio active. Δηλαδή μου προτείνεις να μειώσω τον άνθρακα που βάζω. Ομόλογω πωσ βάζω λίγο παραπάνω. Βακτηρία έριχνα mb7 έχει 2βδομάδες που άλλαξα σε special blend να αλλάξω πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Και το αλάτι σου Παναγιώτη περιέχει πηγή άνθρακα.Κόψε την δόση του άνθρακα στο μισό και δες πως θα πάει. Όταν στρώσει η κατάσταση την επαναφέρεις σταδιακά στην δόση συντήρησης.Το Special Blend το γύρισες αφού ξεκίνησαν τα προβλήματα ή συνέπεσε με το crash και τις άλγες?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Το special blend το ξεκίνησα αφού είδα το ξέσπασμα κ μετά. βέβαια διάβασα κάτι άρθρα για τα mb7 που δεν μου πολύ άρεσαν κ έτσι είπα να ξεκινήσω αυτα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...