Jump to content

Hydroids Στο Ενυδρείο. Και Τώρα Τι;


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

Πριν δύο μήνες περίπου παρατήρησα στο πίσω μέρος του ενυδρείου στο βράχο και σε σημείο δύσκολα προσβάσιμο, 3-4 καφέ κλοναράκια που στην άκρη του άνοιγαν ακτινωτά "φτερά". Υποπτευόμουν hydroids αλλά δεν ανησυχούσα μέχρι που σήμερα παρατήρησα άλλα 5-6 τέτοια σε δύο αποικίες των 3 η καθεμιά στο μπροστινό μέρος του βράχου. Μιας και η φωτογράφηση τους είναι δύσκολη καθώς είναι αρκετά μικρά, παραθέτω μια φωτογραφία που βρήκα στο ιντερνετ με τη διαφορά ότι έχω πολύ λιγότερα (σύνολο 3 αποικίες των 3-4 όπως προανέφερα).

Είναι κάτι ανησυχητικό; Ο ρυθμός εξάπλωσης κατα τη γνώμη μου ειναι αργός. Να εφησυχαστώ ή να προσπαθήσω να τα αντιμετωπίσω και πως;

Συνημμένα η φωτό.

Το άρθρο από το νετ στο οποίο περιέχεται (http://www.chucksadd.../hitchodds.html) μεταξύ άλλων αναφέρει γενικά για τα hydroids ότι υποχωρούν με τον καιρό ελλείψη τροφής. Με τι τρέφονται όμως;

post-18426-0-05408400-1349380602_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - madsk1llzz
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που λές οτι είναι hydroids μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα σκευάσματα που είναι για απτασίες Joes Juice,κτλ..να τις πνίξεις με super glue...ή να τις πασαλείψεις με kalkwasser....αν θέλεις βιολογική λύση κάποια sea hares τις τρώνε αλλά δύσκολα να πετύχεις το ζωντανό που θα στις φάει αμέσως...γενικά είμαι κατά στις βιολογικές λύσεις τύπου βάζω θηρευτή να μου λύσει το πρόβλημα γιατί μετά θα έχω σίγουρα άλλο πρόβλημα απο τον θηρευτή...

Η καλύτερη λύση είναι να αφαιρέσεις τον βράχο.Να τον αφήσεις να στεγνώσει και να πεθάνουν.

Όσο υπάρχουν θρεπτικά στο νερό σου αυτά θα πολλαπλασιάζονται.

αλλά είσαι σίγουρος οτι είναι αυτό και όχι κάποιο μαλακό κοράλλι τύπου xenia?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Αλεξ σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.

Δυστυχώς είναι σε μεγάλα κομμάτια βράχου που δεν δύναται να αφαιρεθούν.

Οπότε αν δω να επεκτείνονται μάλλον θα πάω στις χημικές λύσεις.. Ποια super glue θα μου πρότεινες; Kalkwasser σε τι πυκνότητα;

Σχετικά με το αν είναι hydoids τι να πω; Είναι ακριβώς όπως στην φωτογραφία..

Link to comment
Share on other sites

Για να καλύψεις τα μικρά αυτά διαβολάκια χρειάζεσαι κυανοακριλική κόλα ή ασβεστόνερο (kalkwasser) σε αρκετά πηχτό μείγμα.Αυτές οι λύσεις είναι μόνο σε περίπτωση που βγάλεις τον βράχο γιατί το kalk θα λιώσει στο νερό και δουλειά δεν θα κάνεις θα φτάσεις μόνο dKh/Ca στον ουρανό..η κόλα πάλι...δεν γίνεται να την πασαλείψεις πάνω στον βράχο όσο αυτός είναι στο νερό.

Ξένοι χομπίστες αναφέρουν επιτυχία με τον ζάπερ για απτασίες που έχει κατασκευάσει και ο FotisGT

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76766

Link to comment
Share on other sites

Πολλά όμορφα ενυδρεία χάθηκαν στο παρελθόν εξαιτίας των Hydroids.

Οι επιλογές που έχεις είναι πάνω κάτω αυτές που σου ανέφερε ο alex.

Στην θέση σου θα αφαιρούσα τα βράχια που έχουν αποικίες με Hydroids και θα τα κούραρα ξεχωριστά.

Μπορεί αυτή η επιλογή να μην είναι και η πιο εύκολη παρεμβαίνοντας στο aquascape του ενυδρείου άλλα είναι η πιο σίγουρη.

Ότι και να αποφασίσεις προχώρα το σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα,δεν εχω δει να αναπτυσσονται γοργα.Εχω κι εγω σε ενα βραχακι με ζωανθους.Ειναι ομως ενοχλητικα γι'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...