Jump to content

Σωστή Χρήση Deltec Mce 600


dsidir

Recommended Posts

Μετά από 2 υπερχειλίσης που έφαγα στην μάπα τον τελευταίο καιρό , οι οποίες οφειλόνταν καθαρά σε δικό μου λάθος και κακή τοποθέτηση υλικών αποφάσισα και αγόρασα το media box για να αισθάνομαι μάλλον πιο ασφαλής. Οι ερωτήσεις μου σε αυτό το κομμάτι αφορούν την σωστή χρήση του media box. Στην σελίδα της deltec διάβασα ότι μπορείς να τοποθετήσεις ένα μικρό κομμάτι σφουγγάρι στο πάνω και στο κάτω μέρος του media box και να ρίξεις χύμα τα υλικά. Το έχει δοκιμάσει κανένας έτσι. Άλλη λύση είναι φυσικά με τις ειδικές κάλτσες που χρησιμοποιούμαι , όμως και σε αυτήν την περίπτωση αν οι κάλτσες ανέβουν ψηλά θα κλείσουν λογικά τις μικρές εγκοπές - τρύπες που υπάρχουν στο media box και λογικά το νερό θα ψάχνει άλλη διέξοδο να βγει και δεν αποκλείω την πιθανότητα υπρχείλισης πάλι. Θα ήθελα παρακαλώ τις γνώμες και τις εμπειρίες σας....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτίμησα την χρήση ενός εξωτερικού κρεμαστού φίλτρου της Eheim που

- Δεν πιάνει χώρο στο ενυδρείο

- Βάζεις και βγάζεις τα υλικά χωρίς ταλαιπωρία

- Έχει χώρο για να υποστηρίξει

- Δεν κινδυνεύεις από υπερχειλήσεις

- Κοστίζει λιγότερο απ΄το μίντια μπόξ της ντέλτεκ

my_nano_reef_60L_allview.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για συνδυασμό του media box της deltec με το deltec mce 600. Το σκιμερ είναι εξωτερικό και κρεμαστό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το media box το δουλεύω με άνθρακα και αντιφώς σε κάλτσες και δεν έχω πρόβλημα, απλά θέλουν συχνότερο καθάρισμα γιατί μπουκώνουν αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα πλημμύρας.

Και επάνω να ανέβουν όπως λες δεν υπάρχει πρόβλημα.

Προτίμησε χονδρόκοκκα υλικά.

Σφουγγάρι πάνω κάτω δεν δοκίμασα ποτέ, αλλά είναι σίγουρο ότι θα μπουκώνει πολύ γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

ok Βαγγέλη. Περίμενα με αγωνία και την δική σου άποψη γιατί ξέρω πως έχεις το ίδιο σκίμερ. Απλά παρατηρώ, ότι λίγο νερό γλύφει και από την αριστερή πλευρά του σκίμερ που υπάρχει κενό (δηλαδή δεν περνάει από τα υλικά) και σκέφτομαι μήπως αν αυξηθεί αυτή η ποσότητα νερού που περνάει από εκεί κάποια στιγμή δεν θα προλαβαίνει να επιστρέφει στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το είχα, χρησιμοποιούσα χονδροκοκκα υλίκά σε δίχτυ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - ttarkin
Link to comment
Share on other sites

αντιφώσφορο χρησιμοποιώ aqualight και άνθρακα seachem

Link to comment
Share on other sites

Αν γλύφει όπως λες, περνάει από πάνω από τα υλικά το νερό, δεν έχεις πρόβλημα πλημμύρας, αλλά ούτε και καλής φίλτρανσης....

Χονδρόκοκκα και συχνό καθάρισμα οι καλτσες

Link to comment
Share on other sites

.... καλή η θεωρία, αλλά ακόμη καλύτερη η πράξη και οι πειραματισμοί.

Έτσι λοιπόν τοποθέτησα χοντρόκοκκο σφουγγάρι στο κάτω και πάνω μέρος με τα υλικά ενδιάμεσα, ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορος... και εδώ είναι που παίζεται όλο το παιχνίδι.

Λεπτόκοκκος άνθρακας της korallen-zucht και λεπτόκοκκος αντιφώσφορος της Deltec, εμποδίζουν την ροή χωρίς ωστόσο να υπερχειλίζει.. στην πορεία πιθανών να τα κάνει όταν αρχίσουν να μπουκώνουν τα σφουγγάρια.

Χοντρόκοκκος άνθρακας Matrix της Seachem και χοντρόκοκκος αντιφώσφορος της AquaLight δεν εμποδίζουν τη ροή όσο τα προηγούμενα υλικά και η στάθμη του νερού μέχρι να υπερχειλίσει είναι μεγαλύτερη.

​Ισχύει και εδώ φυσικά το μπούκωμα των σφουγγαριών στη πορεία....

​Επίσης πρέπει να λάβουμε υπ όψιν την ποσότητα των υλικών που χρειάζεται το κάθε ενυδρείο, καθώς και την ρύθμιση αέρα στο Venturi.

Και στις δύο περιπτώσεις με κλειστό το Venturi υπερχείλιζε χωρίς όμως να υπάρχει κίνδυνος πλημμύρας.

Πάντα όταν αφαιρείτε το Media box to skimmer πρέπει να το κλείνετε διότι θα πλημμυρίσει πριν καν το καταλάβετε...εκ πείρας !!!

Κάτι ακόμη, που δεν έχω οπτική επαφή για να το δω...

Αν η ποσότητα των υλικών δεν είναι μεγάλη, οπότε θα υπάρχει και ο απαιτούμενος χώρος μέσα στο Media box, μπορεί να υπάρχει και ανάδευση των υλικών από την ροή πετυχαίνοντας έτσι έναν υποτυπώδη reactor !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...