Jump to content

Pl Λαμπες


odis

Recommended Posts

καλησπερα σας εχω μια ερωτηση

θελω να φτιαξω ενα nano reef 100λ με μ****α κοραλακια

και εχω καπια φωτηστηκα pl των 26w

και ψαχνω λαμπες βρηκα μεχρι 6,500k αυτες:

http://www.ebay.co.uk/itm/5-x-PL-LAMPS-DAYLIGHT-26W-2-PIN-4-PIN-DAYLIGHT-6500K-CFL-/170909145617?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D2530153196157375716%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D170909145617%26

τι λετε μου κανουν? η θα εχω προβληματα και αν εχω πια θα ειναι αυτα?

με 4 λαμπες τετοιες ειμια οκ?

τα φωτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Για reef ενυδρείο θέλεις άλλο φάσμα...τα 6.500Κ είναι για φυτά.Στο θαλασσινό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γεμίσεις άλγες. Ψάξε να βρείς κάτι σε διαφορετικό φάσμα.Είμαι σίγουρος οτι θα βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο συνιστουσα. Οχι οτι τις εχω δοκιμασει, αλλα ξεροντας οτι με καμια παναγια δεν θα παραμεινεις στα μ****α κοραλια - με καμια παναγια λεμε - τοτε ξεκινα απο την αρχη με μετριο φωτισμο πχ. ενα φωτιστικο με 2Τ5 λαμπες στα 50Ε και στην πορεια προσθετεις ακομα ενα...

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Για reef ενυδρείο θέλεις άλλο φάσμα...τα 6.500Κ είναι για φυτά.Στο θαλασσινό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γεμίσεις άλγες. Ψάξε να βρείς κάτι σε διαφορετικό φάσμα.Είμαι σίγουρος οτι θα βρείς.

δεν βρησκω ρε γμωτο :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο συνιστουσα. Οχι οτι τις εχω δοκιμασει, αλλα ξεροντας οτι με καμια παναγια δεν θα παραμεινεις στα μ****α κοραλια - με καμια παναγια λεμε - τοτε ξεκινα απο την αρχη με μετριο φωτισμο πχ. ενα φωτιστικο με 2Τ5 λαμπες στα 50Ε και στην πορεια προσθετεις ακομα ενα...

δεν μου αρεσουν τα σκληρα για μ****α μονο παω σηρουρα και ξερω οτι 2 τ5 θα ημουν μια χαρα αλλα θα ηθελα αφου υπαρχει ρτο φωτηστικο να βρω λαμπες γι αυτο να περιορισω οσο γηνεται τα εξοδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν λάμπες PL με περισσότερα κελβιν από 6500...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως υπαρχουν και για ενυδρειακη χρηση.Παντως με μπλε φωτισμο τα 6500 kelvin διορθωνονται ανετα.Θα σου ελεγα ομως οπως και τα αλλα παιδια να πας σε κατι αλλο γιατι ο φωτισμος ειναι απο τα σημαντικοτερα πραγματα σε ενα reef ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Παντως με μπλε φωτισμο τα 6500 kelvin διορθωνονται ανετα

σηγνωμη τι ενωεις με αυτο?

μορε ενταξει και εγω προτημω να παω σε τ5 παραδηγμα αλλα θελω να την βγαλω πιο φθηνα αν γινεται τουλαχηστων για αρχη :P

η σκεφτομαι να παιξω με 4 λαμπες των 26w pl 6500κ

και να βαλω ακι 2 τ5 ακτηνικες 39w

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

σηγνωμη τι ενωεις με αυτο?

μορε ενταξει και εγω προτημω να παω σε τ5 παραδηγμα αλλα θελω να την βγαλω πιο φθηνα αν γινεται τουλαχηστων για αρχη :P

η σκεφτομαι να παιξω με 4 λαμπες των 26w pl 6500κ

και να βαλω ακι 2 τ5 ακτηνικες 39w

Αυτο που θελω να πω ειναι πως αν βαλεις και μπλε φωτισμο τα 6500κ απλα θα αλαξουν πρως τα πανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πιο πανω μιλησες αρκετες φορες για οικονομια....το λινκ που εδωσες απο ebay δινει τη μια λαμπα 8 λιρες. Θελεις να παρεις 4.δλδ 4*8=32 λιρες + 8 λιρες μεταφορικα = 40 λιρες δλδ 50κατι ευρω...

Αν το ενυδρειο σου ειναι μεχρι 81cm μηκος υπαρχει φωτιστικο με 2 τ5 24w Aqualight Odyssea με 50κατι ευρω... μαζι με 2 λαμπες (η Caulastrea μου ηταν τουμπανο για μηνες με αυτες τις λαμπες)

Αν το ενυδρειο σου ειναι μεγαλυτερο, δινοντας κανα 20αρικο παραπανω παιρνεις το μεγαλυτερο κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

Φωτιστικο μαζι με λαμπες παλι λεω...

ODYSSEA_20_50cm_T5HO_Dual_lamp_aquarium.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πιο πανω μιλησες αρκετες φορες για οικονομια....το λινκ που εδωσες απο ebay δινει τη μια λαμπα 8 λιρες. Θελεις να παρεις 4.δλδ 4*8=32 λιρες + 8 λιρες μεταφορικα = 40 λιρες δλδ 50κατι ευρω...

ε οχι ακρηβοσ ειναι 5 λαμπες 8 λιρες :P εκτος και αν δεν καταλαβα εγω καλα γιατι και τα αγκληκα μου ειναι λιγο χαλια αλλα μου αρεσει και η απηλογη σου θα το κηταξω αν και το ενηδριο εχει μηκος ενα μετρο

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω ειναι πως αν βαλεις και μπλε φωτισμο τα 6500κ απλα θα αλαξουν πρως τα πανω ;)

α ναι ισχιει αυτο? πολυ οραια :)

Link to comment
Share on other sites

ε οχι ακρηβοσ ειναι 5 λαμπες 8 λιρες :P εκτος και αν δεν καταλαβα εγω καλα γιατι και τα αγκληκα μου ειναι λιγο χαλια αλλα μου αρεσει και η απηλογη σου θα το κηταξω αν και το ενηδριο εχει μηκος ενα μετρο

μαλλον δεν καταλαβες καλα την αγγελια στο ebay...

η μια λαμπα κοστιζει 8 λιρες. Εσυ θελεις 4..... οποτε για τις λαμπες θα πληρωσεις 32 λιρες + 8 λιρες τα εξοδα αποστολης... (2 λιρες καθε λαμπα...)

Link to comment
Share on other sites

εχεισ δικιο!!! Τωρα ξαναειδα την εικονα που λεει Χ5!... 5 λαμπες 8 λιρες!? Και το σκεφτεσαι? Μακρυα! Πιστευω θα ειναι απογοητευτικος φωτισμος....αλλα εσυ αποφασιζεις...

Μη κανεις τα λαθη που καναμε ολοι μας ως αρχαριοι. Ξεκινουσαμε παντα με κινητρο το φθηνο και παντα ξοδευαμε μια περιουσια μεχρι να αγοραζαμε κατι αξιολογο... Στη θεση σου δεν θα το επιχειρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...