Jump to content

Τι Λαμπες


baggos777777

Recommended Posts

θελω να μου πειτε την γνωμη σας για της λαμπες τησ ατι εχω ενα ενυδρειο με lps kαι 3-4 σκηρα στα 120 λιτρα και εχω 4.39 βατ.με 1ασπρη 1μωβ και 2 μπλε,και ρωταο αν ειναι καλως συνδειασμος αυτος??η μια μπλε με την ασπρη αναβουν 8 ωρες και η μωβ με την μπλε 3 ωρες μαζι με της αλλες 2..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λόγο που ρωτάς?Δεν είσαι ικανοποιημένος με τον συνδυασμό αυτό ή θέλεις να ακούσεις και άλλες προτάσεις?

Πολλά χρόνια συντηρούσα ενυδρείο με αυτόν το συνδυασμό που έχεις αλλά με την διαφορά οτι έπαιζα λευκή 15.000Κ και ΚΖ fiji purple που την θεωρώ φοβερή λάμπα για θαλασσινό...

Πρόσφατα πρόσθεσα μερικά λέντ στο φωτιστικό μου που δίνουν κόκκινο/μόβ φάσμα αλλά και κίτρινο/πράσινο σε συνδυασμό με περισσότερο ακτινικό.

Το φάσμα φωτός παίζει τεράστιο ρόλο και δίνει άλλα χρώματα.Όλα αυτά που έχω συλλέξει κατα καιρούς θα γραφτούν σε αναλυτικό άρθρο που ετοιμάζω.

Η άλλη πρόταση που σου έχω είναι η προσθήκη ακτινικής λάμπας...που δίνει άλλη κατεύθυνση στην πορεία του κοραλλιού.

Από ισχύ πάντως νομίζω οτι είσαι καλυμμένος και μπορείς να φιλοξενήσεις σκληρά κοράλλια στα πιο ψηλά σημεία του βράχου.

Γενικά να έχεις υπόψη οτι το συνολικό φάσμα κοντά στα 10.000Κ είναι ανάπτυξη και απο 15.000 και πάνω είναι χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλεξ ευχαριστω,το φωτιστικο το εχω 2 εβδομαδες τωρα πριν ειχα λεντ του εμποριου και ειχαν χασει τα χρωματα τους τα κοραλια και τωρα παν μια χαρα,απλος βγαζω λιγες αλγες και ενυδρειο τρεχει απο τα χριστουγενα και ελεγα να βαλω μια ακτινικη.τι χρωμα εχει???και ποια να βγαλω??

Link to comment
Share on other sites

Geisemann ή ΑΤΙ.Έχω ακούσει καλά λόγια και για τις 2.

GeismanPureActinic.jpg

ATI

bulbs_chart_trueactinic_large.png

Και φτιάχνει και η arcadia.

Όταν πάρεις την λάμπα δοκίμασε την και εκεί που σου κάνει κλίκ την αφήνεις.Λογικό να βγάλεις άλγες μετά απο τέτοια αλλαγή στον φωτισμό. Τώρα αντιφώσφορο αλλαγές νερού και υπομονή.μέχρι να φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...