Jump to content

Anoubies Σε ''μαύρα Χάλια''...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 5-6 μέρες έβαλα στο ενυδρείο 2 anoubies και κάτι ακόμα φυτά που μου έδωσε ο φίλος giorgosmarios.

Τα φυτά κατά την αγορά, έμειναν 1μέρα εκτός ενυδρείου, αλλά τα είχα σε μία λεκάνη με νερό. Την επόμενη ημέρα αφού τις έδεσα πολύ προσεχτικά και μαλακά επάνω στη ρίζα που πήρα από τον φίλο limo, τις έβαλα στο ενυδρείο. Το πρόβλημα μου είναι πως από την αρχή η μία είχε ένα θέμα με τα φύλλα της, αλλά είπα ότι μπορεί να είναι από την ταλαιπωρία της. Τις 2 τελευταίες μέρες όμως η μία αρχίζει τρύπες και η άλλη αρχίζουν και διαλύονται τα φύλλα της. Χρησιμοποιώ το λίπασμα της sera florena το οποίο λέει ότι τα έχει όλα.. Έριξα προχτές τις αναλογίες για τα λίτρα μου (60) αλλά σήμερα ταα φυτά έχουν την παρακάτω εικόνα.. Επειδή διάβασα αρκετά άλλα θέματα για προβλήματα με anoubies και όχι μόνο στο forum, κατέληξα ότι μάλλον είναι το κάλλιο το θέμα. Απλά αν είναι εύκολο και μία παραπάνω γνώμη.

Φωτισμός 8ώρες-Λάμπα 15w. Μπουκάλα co2 δεν υπάρχει.

post-50945-0-03889200-1349631184_thumb.jpg

post-50945-0-30572700-1349631195_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το καλιο,που οντως χρειαζεται,ενα γερο κλαδεμα στα ετσι κι αλλιως ''πεθαμενα'' φυλλα θα τις δυναμωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Οι anoubies είναι αγορασμένες από pet. έχεις να κάνεις κάποια πρόταση για υγρό ή μπορώ να βάλω και αυτό το που έχω; Κάθε πότε πρέπει να βάζω; Και το κλάδεμα πρέπει να γίνει εκτός ενυδρείου;;

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες χρειάζονται χαμηλό φωτισμό.Αν κόψεις τα φύλα όπως λέει και ο klaz σε λίγες ημέρες θα βγάλουν νέα.Δώσε χρόνο να προσαρμοστούν στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Από το υγρό που έχω να ρίξω; Εριξα προχτές και η επόμενη αλλαγή νερού στο ενυδρείο θα είναι τετάρτη ή πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σου πω οτι ποτε δεν ριχνουμε λιπασμα μετα την αλλαγη νερου που κανουμε.Καλητερα ειναι να σπας τη δοση που ριχνεις και να την κανεις εβδομαδιαια,ετσι τα φυτα σου θα αφομειωνουν καλητερα το λιπασμα.

Μη ξεχνας επεισης οτι η δοσολογια που αναγραφεται στα μπουκαλακια των λιπασματων ειναι για φουλ φυτεμενα ευδρεια,οπωτε καλο θα ηταν να ξακιναμε με την μιση και πιο κατω απο τη δοσοσλογια που αναγραφεται και σιγα σιγα να αυξανουμε αναλογα με τις απαιτησεις και την υγεια των φυτων μας.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ παίδες..!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση. Στο ενυδρείο έχω μία λάμπα κ είναι σχεδόν στο κέντρο πάνω από τις anoubies. Μήπως θα έπρεπε να βάλω έναν ανακλαστήρα να μην τη χτυπάει τόσο ή θα έχω πρόβλημα είτε με τα ψάρια, είτε με τα υπόλοιπα φυτα τα οποία είνα πλάτη στο ενυδρείο σαν φόντο;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ανακλαστηρα τοτε ειναι που θα εχεις προβλημα γιατι ο ανακλαστηρας συκεντρωνει το φως σε ενα σημειο.

Το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να μεταφερεις την ανουμπια σε πιο σκοτεινο σημειο του ενυδρειου σου γιατι θα εχεις προβλημα με καφε αλγη στα φυλλα της σε λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...