Jump to content

Ερώτηση Για Εξοπλισμό.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ετοιμάζομαι για την πρώτη μου απόπειρα κατασκευής θαλασσινού ενυδρείου και μιας και είμαι νέος σε αυτό θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις που αφορούν τον εξοπλισμό του ενυδρείου μου ώστε να αποφύγω λάθη που μπορεί να μετανιώσω αργότερα.

Έχω διαβάσει όσα περισσότερα άρθρα αφορούν το θαλασσινό ενυδρείο και έχω καταλήξει στην αγορά εξοπλισμού.

Αναλυτικά:

Εξοπλισμός που υπάρχει:

ενυδρείο : juwel rio 180 - 270lt

skimmer: deltec mce 300

2 κυκλοφορητές : tunze 6025 και 6045

αυτόματη υπερχείλιση: tunze 5017

Φωτισμός : Τ5 6Χ39w

Εξοπλισμός προς παραγγελία:

sump 84lt: διάσταση 0,80 Χ 0,30 Χ 0,35 : το sump θα έχει 4 χωρίσματα, στο 1ο το skimmer στο 2ο άνθρακας στο 3ο ζωντανός βράχος και στο τελευταίο η αντλία.

υπερχείλιση

ζωντανός βράχος : 20kg

Νεκρός βράχος : 5kg (για βάση)

αραγωνίτης : 20kg

αλάτι : red sea coral pro

ρεφρακτόμετρο

test salifer: ph, no3, no2, nh3

στο άμεσο μέλλον αγορά r/o (προς το παρών θα μπει αντιχλώριο).

Η επιλογές έγιναν με βάση 1ο την σωστή λειτουργία του ενυδρείου άμεσα και μακροπρόθεσμα αλλά και το οικονομικό.

πιστεύεται πως για αρχή είναι καλά αυτά που έχω επιλέξει;

το sump είναι αρκετό, η διαμόρφωση;

ο ζωντανός βράχος (20kg) θα καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου)

Άλλο εξοπλισμό που ενδεχομένως δεν γνωρίζω ότι θα χρειαστεί;

Το ενυδρείο προορίζεται για χρήση reef

οποιαδήποτε συμβουλή απαραίτητη για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου μου.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

καλα το ξεκινας.η δικη μου προταση ειναι η επιλογη διαφορετικου αλατιου.εχει ηδη πολυ ψηλα το κεχα,αν εσυ βαλεις και νερο βρυσης θα πας στο υπερπεραν το κεχα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλα το ξεκινας.η δικη μου προταση ειναι η επιλογη διαφορετικου αλατιου.εχει ηδη πολυ ψηλα το κεχα,αν εσυ βαλεις και νερο βρυσης θα πας στο υπερπεραν το κεχα σου.

Η επιλογή έγινε μετά από ένα άρθρο που διάβασα στο forum ότι είναι ένα πολύ καλό αλάτι.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο.(red sea ή tropic marin);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να ξαναδείς το θέμα του skimmer, το 300 είναι πολύ μικρό για τα λίτρα σου.

Επίσης αν μπορούσες να αυξήσεις τον βράχο κατά 8-10 κιλά θα ήταν καλύτερα.

... και αν θέλεις να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα, προγραμμάτισε από την αρχή την αγορά Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλες μαρκες πολλων αξιολογων αλατιων.κατα καιρους εχω δοκιμασει αρκετες απο αυτες.το tropic marin pro ειναι μια απο τις επιλογες μου,αλλα δεν σου το λεω για να σου το προτεινω.οπως προειπα υπαρχουν πολλα καλα αλατια στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Για στρώσιμο μια χαρά είναι αυτό το αλάτι και οικονομικό.Όταν φτάσεις στο επίπεδο να ψάχνεις καταναλώσεις,σκληρά κοράλλια,εντατικές βακτηριακές και ψάχνεις το κάτι παραπάνω στον χρωματισμό και θέλεις χαμηλό dKH το ξανασυζητάμε...Και εγώ στο δικό μου με red sea coral pro το ξεκίνησα γέμισα κοραλλίνες στον 4ο μήνα.

Το σκίμμερ σου είναι οκ γιαυτά τα λίτρα?Με το σαμπάκι που έφτιαξες θα μπορούσες να βάλεις κάποιον πιο καινούργιας κοψιάς αποβουτύρωτή..

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο με το αλάτι αλλά θα το συζητήσω και με το πωλητή.

To skimmer λέει ότι είναι μέχρι 320 lt, οριακά με παίρνει προς το παρών, ίσος αργότερα που θα είμαι καλύτερα με τα οικονομικά να πάρω ένα καλύτερο.

Τα 25kg βράχου είναι μια καλή ποσότητα για τα λίτρα μου ή θα χρειαστώ παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Όπως είπα και νωρίτερα η επιλογή έγινε με 2 βασικά κριτήρια την ποιότητα και το κόστος,

όσο και αν προσπάθησα με αρκετά μεταχειρισμένα προϊόντα που πείρα, το κόστος είναι είδη κοντά στα 1.500 ευρώ, και αν πάρω r/o και μεγαλύτερο skimmer θα ξεπεράσουν τα 2.000

Πιστεύεται ότι είναι μεγάλο ρίσκο να ξεκινήσω με αυτό το skimmer και χωρίς R/O.

Πάντως η αγορά θα γίνει μέσα σε 2 μήνες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καθυστερησε το ακομη λιγο και ξεκινησε πιο σωστα(γνωμη μου και μιλαω για τον σωστο εξοπλισμο)..οσο για το συγκεκριμενο αλατι ηδη σου ειπα.ακομη και χωρις ζωντανα και μονο με βραχο θα ηταν λαθος να ξεκινησεις με τοσο υψηλο κεχα που ειναι αφυσικο ακομη και για την ιδια τη θαλασσα.εαν δεν ξεκινησεις με οσμωση αλλα με βρυση τοτε ειναι που το κεχα θα ειναι εξωπραγματικο.

Link to comment
Share on other sites

OK με έχετε πείσει θα πάω για αγορά skimmer και r/o,

για R/O σκέφτομαι της waterwaves και για skimmer της deltec το MCE 500 ή 600.

τι λέτε για αυτά;

Link to comment
Share on other sites

ναι για την οσμωση και ναι και για το 600.(αν και απο τη στιγμη που εχεις σαμπ εχεις πολυ καλυτερες υλοποιησεις απο το 600 που ειναι για να μπαινει κρεμαστο).

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς θα ήθελα να μου πεις λίγο πιο συγκεκριμένα 1 ή 2 επιλογές.

Αν θες και με Π.Μ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...