Jump to content

60 Λιτρα Ψαροσυνθεση!


Recommended Posts

διαβαζω κ πολυ καλα μαλιστα...............

κ ποιο απο τα βυθοψαρα που προτεινες εσυ κινειτε περισσοτερο απο τον μονομαχο?..............βεβαια στο λεει ενας δισκας οποτε για μενα η κινηση ειναι περιορισμενη!!!

τεσπα χωρις αντιπαραθεση τα λιτρα ειναι καμμια πενηνταρια.......κ μεχρι εκει μπορει να παει η φαντασια μου.........αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Ας μην δημιουργουμε εντασεις!

Ο λογος που διαλεξα 60 λιτρο ενυδρειο ειναι επειδη θελω να βαλω περισσοτερα ψαρια και οχι μονομαχο!

Αν κοιταξεις τις παρουσιασεις μου στα ενυδρεα ειναι ολα μικρα ενυδρεια με μονομαχους!

Αυτη την φορα θελω κατι διαφορετικο με αρκετα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για ποια ψαρια φοβασαι να μην σου φανε τις γαριδες?Αν λες για τα kuhli εγω το ειχα με αμανο και φανταζομαι οτι θα ταιριαξει και με τις red αλλα για τον γονο δεν ξερω....Οσο για τα κοκκινα ψαρακια ειναι πολυ μικρα και τα περισσοτερα ειναι 2 εκ αλλα ισως τσιμπισουν λιγο το γονο αλλα αν βαλεις πολλα φυτα δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ψαρια φοβασαι να μην σου φανε τις γαριδες?Αν λες για τα kuhli εγω το ειχα με αμανο και φανταζομαι οτι θα ταιριαξει και με τις red αλλα για τον γονο δεν ξερω....Οσο για τα κοκκινα ψαρακια ειναι πολυ μικρα και τα περισσοτερα ειναι 2 εκ αλλα ισως τσιμπισουν λιγο το γονο αλλα αν βαλεις πολλα φυτα δεν νομιζω να εχεις προβλημα..

Λεω για τα Boraras Maculatus η αλλιως Dwarf Rasborn!

Link to comment
Share on other sites

Λεω για τα Boraras Maculatus η αλλιως Dwarf Rasborn!

Για τις ενηλικες γαριδες δεν νομιζω οτι θα τις πειραξουν αλλα για το γονο δεν ξερω....αλλα αφου θα εχεις φυτεμενο δεν νομιζω και παλι να εχεις προβλημα....Α αυτο το τολμηρο κοκκινο που βλεπεις στις φωτο ειναι επιλεκτικης αναπαραγωγης να ξερεις,κι εγω τετοιο χρωμα θα επαιρνα..

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους εδω στην Αθηνα εχω πετυχει και κατι πολυ μικρα rasboras,δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα,αν ψαξεις και γενικα αν δεν βιαζεσαι μπορει να βρεις ωραια ψαρακια,απλα θελει ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Μ'αρεσει το σκεπτικο σου!

Τι εννοει ο ποιητης? :P

Δηλαδη??

Σας μπέρδεψα λίγο; :D

Αναφέρομαι γενικά και όχι στο συγκεκριμένο ενυδρείο που δυστυχώς λόγω λίτρων μας περιορίζει στον αριθμό ψαριών που μπορούμε να "φιλοξενήσουμε". Συνήθως λοιπόν, στα πιο κοινά ψάρια δίνουμε την λιγότερη προσοχή. Πέρνουμε δύο από το ένα τέσσερα από το άλλο κλπ. Σπάνια βλέπουμε ένα συνηθισμένο ψαράκι σε ένα ενυδρείο σε ικανοποιητικό αριθμό ατόμων. Τα ψαράκια αυτά πραγματικά μεταμορφώνονται όταν είναι σε κοπάδάκι και με καλές συνθήκες νερού.

Ιδού λοιπόν το ψαράκι που αγάπησα ίσως περισσότερο από όλα όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 20 χρόνια περίπου. Είναι τα black phantom tetra! Ένα ψαράκι που δύσκολα του ρίχνει κάποιος δεύτερη ματιά στο ενυδρείο ενός μαγαζιού. Βάζοντας όμως ένα κοπαδάκι 16 ατόμων και δίνονταντας τους καλή ποιότητα νερού και σωστό περιβάλλον με μάγεψαν!!!!

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο τα αγαπημενα μου ψαρια ειναι και οι αρλεκινοι,εχουν ωραια συμπριφορα ψαριου και πιστευω οτι αν τα ειχα σε ενυδρειο μεγαλητερο απο 80 cm θα εβλεπα ακομα καλητερα πραγματα!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Giannakiw27, κάποια από τα ψάρια που έγραψες έχουν ιδιαίτερες διατροφικές συνήθειες! Είναι μικροσκοπικοί κυνηγοί και απαιτούν μικροσκοπική ζωντανή τροφή! Δε νομίζω να θέλει να μπλέξει ο φίλος savou με κάτι τέτοιο :)

Εδώ στα βόρεια από τόσο μικρά ψαράκια έχω δει περιστασιακά καποιά είδη :

Pseudomugil gertrudae

Rasbora brigittae

Corydoras pygmaeus

Hyphessobrycon amandae

Rasbora erythromicron

Link to comment
Share on other sites

Pseudomugil gertrudae-Τρομερα ψαρακια!Τα ειχα σε 40αρι και τα συστηνω ανεπιφυλακτα και για μεγαλητερο ενυδρειο!

Hyphessobrycon amandae-Αλλο ενα ειδος που εψαχνα καποτε αλλα δεν το πετυχα ποτε Αθηνα,Θεσσαλονικη υπηρχαν σε ενα μαγαζι το οποιο μου ειχες πει εσυ Θοδωρη αλλα τελικα το project εγκαταλειφθικε.Πιστευω οτι ειναι ιδανικα ψαρακια για μικρα ενυδρεια + οτι ειναι και ομορφα!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα κορυδοράκια και τα amandae τα είδα και σήμερα! Είχα πολλούς μήνες να πάω σε pet shop...

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια με τα harlequin rasbora ειναι και τα rasbora espei τα οποια βλεπω συνεχεια σε μαγαζια εδω στην Αθηνα,η διαφορα τους ειναι στο μεγαθος,αφου τα espei ειναι μικροτερα.

Link to comment
Share on other sites

τα rasbora espei ενοχλουν τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Giannakiw27, κάποια από τα ψάρια που έγραψες έχουν ιδιαίτερες διατροφικές συνήθειες! Είναι μικροσκοπικοί κυνηγοί και απαιτούν μικροσκοπική ζωντανή τροφή! Δε νομίζω να θέλει να μπλέξει ο φίλος savou με κάτι τέτοιο :)

Εδώ στα βόρεια από τόσο μικρά ψαράκια έχω δει περιστασιακά καποιά είδη :

Rasbora brigittae

Ολα θελουν ζωντανη τροφη :P . Ιδιως αυτα που τα rasbora mosquito που ειναι το κανονικο τους ονομα και θελουν ζωντανη ή κατεψυγμενη τροφη......Τα βρηκες και δεν μας ειπες να τα παρουμε????Θα σε μαλωσω :bigemo_harabe_net-55: ....Ξερασε τα ολα :P (ποιοτητα χρωματων ,τιμη,κτλ)

Link to comment
Share on other sites

τα rasbora espei ενοχλουν τις γαριδες?

Καλημερα!

Οχι δεν πειραζουν γαριδες απ οσο ξερω τουλαχιστον,τα ειχε φιλος μου σε 60αρι μαζι με ρεντ τσερυ και ειχε και γεννες απο τις γαριδες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις γυρισα και ειμαι στο κοσμο μου....Ειδα τα CPD και ξετρελαθηκααααα :P θα επαιρνα αλλα μου ειπε οτι δεν τα πουλαει αν δεν τρωνε και ηταν λιγο φοβισμενα ...Ειδα και τα pseudomigul paskai αλλα ηταν ασπρα τα περισσοτερα και καποια ειχαν λιγο κοκκινο και μου ειπε οτι μπορει να φερει και επιλεκτικης αναπαραγωγης σαν αυτα https://www.google.gr/search?hl=el&q=pseudomugil+cf.+paskai&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bpcl=35243188&biw=1920&bih=955&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=czZ1UPOSNMfatAat5YGQBQ .Παντως ωραια ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και ειδικα αν εχουμε μικρο ενυδρειο ειναι ιδανικα!Το μονο θεματακι ειναι αυτο που ειπε και ο Θοδωρας πιο πανω,οτι ειναι λιγο ντροπαλα,βεβαια εχω ακουσει και απο χομπιστες που τα ειχαν οτι ηταν μια χαρα,οπωτε ολα ειναι στον χαρακτηρα του ψαριου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd ειναι πολυ ομορφα ψαρακια και ειδικα αν εχουμε μικρο ενυδρειο ειναι ιδανικα!Το μονο θεματακι ειναι αυτο που ειπε και ο Θοδωρας πιο πανω,οτι ειναι λιγο ντροπαλα,βεβαια εχω ακουσει και απο χομπιστες που τα ειχαν οτι ηταν μια χαρα,οπωτε ολα ειναι στον χαρακτηρα του ψαριου. :)

Ναι ειναι υπεροχα ψαρια παντα τα ηθελα και ποτε δεν τα εβαλα σε ενυδρειο μου!

Αλλα δεν θελω να τα παρω και να μου χανονται!

Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα εχω αποφασησει σιγουρα οτι θα μπουνε γαριδες red cherry και corydoras pygmaeus και λεω και για 2-3 οτοκυκλους!

Tωρα ειμαι μπερδεμενος με τα αλλα, αλλα θα την βρω την λυση!

Το κυριο θεμα ειναι να βρουμε ψαρια που δεν ακουμπανε τις γαριδες!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που δεν ακουμπανε γαριδες απ οσο ξερω ειναι τα cpd,pseudomugil gertrudae,rasboras espei,hyphessobrycon amadae,pseudomugil furcatus.

Μπορεις να διαλεξεις καποιο απο αυτα αν σου αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσουν πολυ τα cpd, rasboras espei και θα ηθελα να δω και τα pseudomugil gertrudae!

Θα μπορουσα να βαλω 6-7 cpd και 6-7 απο ενα απο 2 ψαρακια

μαζι με τα corys ta otos και τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη σκεψη!

Θα εβαζα καμια 10αρια red cherry!

2-3 Otociclus affinis

5-6Corydoras pygmaeus

6-7 cpd

6-7pseudomugil gertrudae

Ειναι πολλα τα ψαρια ε?

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οχι λογο λιγων λιτρων,καλητερα να μεινεις σε μια ομαδα ψαριων,ειτε cpd,ειτε rasboras,ειτε pseudomugil.

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οχι λογο λιγων λιτρων,καλητερα να μεινεις σε μια ομαδα ψαριων,ειτε cpd,ειτε rasboras,ειτε pseudomugil.

Ναι το βρισκω απολυτα λογικο!

Ισως παω στα celestial αλλα σε μεγαλητερο αριθμο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βρισκω απολυτα λογικο!

Ισως παω στα celestial αλλα σε μεγαλητερο αριθμο ετσι?

Ναι,πιστευω οτι 10-12 ατομα μπορεις να τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,πιστευω οτι 10-12 ατομα μπορεις να τα βαλεις.

E ναι!

Αν σκευτεις οτι το ενυδρειο θα τρεχει με ενα εσωτερικο crustalProfi i100 με 2 καδους sipirax και εναν υαλοβαμβακα και ενα εξωτερικο φιλτρο απο βιολογια 8α ειμαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...