Jump to content

Ξεκινημα..


smoof

Recommended Posts

Γεια σας!! Αποκτησα το τριτο και μεγαλυτερο ενυδρειο μου. 120*50υψος*40. Ειμαι ακομα στη διαδικασια κατασκευης του καπακιου και αλλων ''περιφερειακων''. Η αρχικη σκεψη ειναι η εξης: Υποστρωμα της ΑΜΤΡΑ για 60λιτρα(δοκιμασμενο απο εναν φιλο με αρκετα καλα αποτελεσματα σε 200λιτρο) σε συνδιασμο με Ιnitial sticks και 3χιλ χαλικι. 3 λαμπες που ακομα ψαχνω για το ποιες θα ειναι και co2 της hagen με σκαλα(πιθανον να βαλω 2). Θελω τη γνωμη σας για τον συνδιασμο και παρατηρησεις..

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες τι σκέφτεσαι να βάλεις? T8, T5, PC? Αν είναι τα το κάνεις φυτεμένο εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις καμιά PC. Είναι τρομερές αυτές οι λάμπες.

Όσο για το CO2 της Hagen καλό μεν αλλά μου φαίνεται λίγο για τα λίτρα σου. Γιατί δεν πας σε μπουκάλα CO2?

Link to comment
Share on other sites

το co2 της hagen είναι ένα καλό και έτοιμο DIY CO2. Για τα λίτρα σου αν θές να έχεις CO2 θα πρέπει να πάς σε μπουκάλα.

Στην ενότητα "κατάλογοι καταστημάτων" θα δείς την πρόνοια για μπουκάλα και το κατάστημα Ακριτίδης για μανόμετρο. Πέραν αυτού στην Σπ. Πάτση θα βρείς και πολλά άλλα καταστήματα για μανόμετρο και needle valve

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα της ΑΜΤΡΑ για 60λιτρα(δοκιμασμενο απο εναν φιλο με αρκετα καλα αποτελεσματα σε 200λιτρο) σε συνδιασμο με Ιnitial sticks και 3χιλ χαλικι. 3 λαμπες που ακομα ψαχνω για το ποιες θα ειναι και co2 της hagen με σκαλα(πιθανον να βαλω 2).

2909[/snapback]

Το υπόστρωμα της ΑΜΤΡΑ δεν το ξέρω. Φαντάζομαι θα είναι κάτι αντίστοιχο με της tetra ή sera και προτείνω λίγο παραπάνω (το διπλάσιο). Βέβαια και τα initial sticks κάνουν καλή δουλειά αλλά θα χρειαστείς αρκετά.

Για φωτισμό 4Χ36 Τ8 ή 4Χ39 T5 αναλόγως βέβαια και των αναγκών των φυτών που θα βάλεις. Θα είσαι σε αναλογια 0,60w/λίτρο+.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες θα ειναι Τ8 αλλα το καπακι επειδη ειναι diy εχω προβλεψει την περιπτωση Τ5 αργοτερα. Για μπουκαλα ποσα χρηματα θα μου στοιχησει συνολο? Σκεφτομουν να μην βαλω 4 λαμπες και πολυ λιπασμα επειδη δεν θα εχω αρκετο co2,εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι.. Αλλαξαν τα σχεδια.. 2 λαμπες aqua glo,1 sera plant και ψαχνω για τεταρτη...CO2 μπουκαλα που θα παραλαβω σε μερικες μερες και υποστρωμα sera σε συνδιασμο με μερικα Initial sticks.. Πειτε μου τη γνωμη σας,τις συμβουλες και οπωσδηποτε τις παρατηρησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω άλλη μία sera plant ή καλύτερα μία grolux. Οσον αφορά το υπόστρωμα ο συνδυασμός είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...