Jump to content

Βοήθεια Σε Αναγνωριση Ancistrus..


milionis9

Recommended Posts

Καλησπέρα,

εδώ και ένα μήνα έχω στην κατοχή μου 6 από τα παρακάτω ψαράκια.

Θέλω βοήθεια για την αναγνώριση τους.

Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι αυτά τα οποία πλήρωσα και όχι άλλα.

Ευχαριστώ .

post-18062-0-10525900-1349892339_thumb.jpg

post-18062-0-83164900-1349892351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα πλήρωσα για dolichopterus.

από την πρώτη μέρα που μου τα έστειλαν (από Αθήνα) έχω την εντύπωση οτι δεν έχουν καμία σχέση με dolichopterus, αλλά το κατάστημα που τα πήρα μου ζήτησε πίστωση χρόνου για να μεγαλώσουν και να φανούν..

μεγάλωσαν και ακόμα το κατάστημα με αυτές τις φώτο ισχυρίζεται ότι είναι dolichopterus.

Παρεμπιπτόντως έχω πληρώσει άλλη μια φορά από άλλο μαγαζί της Αθήνας απλά sp. για dolichopterus..

Επίσης φίλος πλήρωσε σε Θεσσαλονίκη απλά sp για dolichopterus.

Ίσως αφού δεν ξέρουν πρέπει να σταματήσουν να πουλάνε dolichopterus για να μην χάνουν και την αξιοπιστία τους.

Υ.Γ. Διευκρίνηση, επειδή η Άβυσσος έχει βάλει προ παραγγελία οφείλω να πω ότι δεν είναι από εκεί.. Ο Σταύρος είναι για μένα απο τους πιο αξιόπιστους..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και 100% σίγουρος για την πρότασή μου πάντως , μη σε πάρω στο λαιμό μου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι dolichopterus τα συγκεκριμένα ancistrus...

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε που το συγκεκριμένο μαγαζί εμπιστεύεται τον προμηθευτή του και δεν την ψάχνει λίγο την δουλεία....

Ακόμη και τώρα το ίδιο πιστεύει..

Λες να είναι ancistrus dolichopterus transformer και μετά τα 6 εκατοστά γίνετε απ΄ευθείας ορίτζιναλ dolichopterus????

Τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα ψάρια σίγουρα δεν ειναι dolichopterus. Απο κει και πέρα, υπάρχει μια μεγάλη γκάμα πλέκο, μεταξύ των οποίων και τα sp3 και διάφορα άλλα είδη sp. τα οποία επειδή δεν έχουν ακόμα κάποια καταχωρημένη ονομασία πολλές φορές στις λίστες των προμηθευτών περιγράφονται ως dolichopterus επειδή είναι συγγενικό είδος. Θα δεις πολλές φορές στην Αθήνα τα sp3 να περιγράφονται ως dolichopterus και κατα βάση είναι όντως dolichopterus, μιας και πρόκειται για συγγενική ποικιλία. Δεν είναι ομως τα l183, φαντάζομαι οτι εσύ αυτά έψαχνες...

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο τα έψαχνα σαν l183, αλλά και έτσι τα ζήτησα, επειδή την είχα πατήσει παλιότερα..

το τόνισα στην συνομιλία μας η οποία έγινε ευτυχώς μέσω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Παρακολουθω το θεμα απο εχθες , που παρελαβα ενα πμ απο τον Κυριο Μηλιωνη ωστε να προχωρησουμε στην διαδικασια να μας στειλει τα Ancistrus Πισω και να του στειλουμε τα χρηματα , οπως εμεις του ειχαμε προτεινει , σε περιπτωση που τα Ancistrus τελικα δεν ηταν αυτα που ο ιδιος ηθελε.

Προφανως λογω διακριτικοτητας δεν θελησε να αναφερει το ονομα του καταστηματος απο το οποιο πηρε τα ancistrus Και τελικα δεν ηταν αυτα που ηθελε , κατι που το εκτιμουμε , αλλα δεν εχουμε κανενα προβλημα με το να αναφερθει.

Ετσι λοιπον σας γνωστοποιω οτι το καταστημα στο οποιο αναφερετε ο κυριος Μηλιωνης ειναι το Fish & Pet Planet , το καταστημα μας δηλαδη.

Το θεμα περασε σε εμενα προσωπικα μιας και σε ολες τις συζητησεις , στην αποστολη καθως και στις μετεπειτα συζητησεις , εγω ημουν αυτος που εκυπηρετησε τον Κυριο Μηλιωνη.

Οσο λοιπον δεν ειχα κανενα προβλημα με το να ανοιχτει απο τον Κυριο Μηλιωνη αυτο το θεμα εδω ωστε να παρει τις γνωμες και αλλων μελων του Forum , καθως και το να αναφερει το ονομα του καταστηματος μας (αφου αυτη ηταν η αληθεια) , αλλο τοσο προσβληθηκα απο τον ειρωνικο του τροπο με τον οποιο περιγραφει ή αναφερεται στα τεκταινομενα σε αυτο εδω το θεμα , τις εντυπωσεις που προσπαθει να περασει στους υπολοιπους που διαβαζουν ή αντιστοιχα απο τον τιτλο του θεματος που ανοιξε στην ενοτητα "Γενικα" του καταστηματος μας. ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79354 ) και χωρις βεβαια καν να γραψει περι τινος προκειται κατι που υποχρεουμαι να κανω εγω ωστε να μην μενουν σκοτεινα σημεια στην ιστορια.

Σημειωνω , οτι δεν εχω κανενα προβλημα να ζητησω συγνωμη και να αναλαβω την πληρη ευθυνη ( οπως του ειχα προτεινει , δινοντας εγγυηση με επιστροφη του ποσου που μου κατεθεσε σε τραπεζα) και οτι ολο αυτο το θεμα δεν εχει σκοπο να δικαιολογηθω οπως ο ιδιος νομιζει ή να ριξω την ευθυνη καπου αλλου. Το προβλημα που αντιμετωπιζω παραμενει στην συμπεριφορα και στον τροπο τον οποιο χρησιμοποιει ωστε να αναφερεται στο συμβαν. Αντιθετα δεν θα ειχα κανενα προβλημα με οτι και αν υποστηριζε εαν ο τροπος ηταν διαφορετικος , αντιστοιχος των αλλων μελων που εγραψαν σε αυτο το θεμα οπως το μελος dpap ο οποιος εκανε την προταση του πολυ σεμνα θελοντας προφανως να βοηθησει , ή το μελος south που λιτα και απεριτα ειπε την γνωμη του χωρις ειρωνικα σχολια , ή το μελος Astra που ανεφερε πολυ σωστα περιστατικα που εχει ακουσει ή ξερει. Σημειωνω και παλι , ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ και προσβολες.

Η ιστορια θα αναφερθει οπως ακριβως εγινε στο θεμα που παραθετω παραπανω.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνατε λάθος στο είδος κοιτάξτε να εξυπηρετήσετε τον πελάτη όπως πρέπει και όλα τα υπόλοιπα πιστεύω πως είναι περιττά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνατε λάθος στο είδος κοιτάξτε να εξυπηρετήσετε τον πελάτη όπως πρέπει και όλα τα υπόλοιπα πιστεύω πως είναι περιττά.

Καταλαβαινω απολυτα αυτα που λετε , και το εχουμε προτεινει απο την πρωτη στιγμη και βεβαια ακομα ισχυει , αλλα απο την αλλη δεν μπορει ο καθενας να κανει ειρωνικα και προσβλητικα σχολια. Νομιζω το καταλαβαινετε.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι ή όχι L183?

Αυτό δεν μπόρεσα να μάθω.

Ευχαριστώ.

Αυτο φανταζομαι κυριε Μηλιωνη οτι θα το δειξει ο καιρος.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε άνθρωπος έχει και τον δικό του χαραχτήρα και τρόπο έκφρασης.

Δυστυχώς (για τα καταστήματα) δεν γίνετε πάντα να ανοίγονται θέματα ευχαριστιών μόνο, προς αυτά.

Εφόσον έχετε το βήμα από εδώ καλός η κακός θα ασκηθεί και άσχημη κριτική μερικές φορές.Δεν γίνετε να είναι όλα πάντα τέλεια και όμορφα.

Υ.Σ 1: Ο φίλος κατ' εμέ το χειρίστηκε σχετικά καλά το θέμα και πιστέψτε με ξέρω άλλους χομπίστες που αν τους είχε συμβεί αυτό θα είχατε πολύ περισσότερη φασαρία εξ αρχής και ονομαστικά.

Υ.Σ 2:Και μην ξεχνάμε την ουσία πως το λάθος ήταν εκ μέρους του καταστήματός σας και καλό θα ήταν να εστιαστείτε εκεί και όχι στο τι είπε ο πελάτης ,εξαιτίας του λάθους σας.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε άνθρωπος έχει και τον δικό του χαραχτήρα και τρόπο έκφρασης.

Δυστυχώς (για τα καταστήματα) δεν γίνετε πάντα να ανοίγονται θέματα ευχαριστιών μόνο, προς αυτά.

Εφόσον έχετε το βήμα από εδώ καλός η κακός θα ασκηθεί και άσχημη κριτική μερικές φορές.Δεν γίνετε να είναι όλα πάντα τέλεια και όμορφα.

Υ.Σ 1: Ο φίλος κατ' εμέ το χειρίστηκε σχετικά καλά το θέμα και πιστέψτε με ξέρω άλλους χομπίστες που αν τους είχε συμβεί αυτό θα είχατε πολύ περισσότερη φασαρία εξ αρχής και ονομαστικά.

Υ.Σ 2:Και μην ξεχνάμε την ουσία πως το λάθος ήταν εκ μέρους του καταστήματός σας και καλό θα ήταν να εστιαστείτε εκεί και όχι στο τι είπε ο πελάτης ,εξαιτίας του λάθους σας.

Κυριε Βασιλη (οπως καταλαβαινω) :)

Ο καθε ανθρωπος πραγματι εχει τον δικο του τροπο εκφρασης , σε κανενα απο αυτους ομως δεν χωραει η ειρωνια και η προσβολη. Ασχετως αν εγινε λαθος απο την πλευρα μας η οχι (θα επανελθω σε λιγο) δεν επιτρεπετε σε κανεναν να αναφερετε προσβλητικα και ειρωνικα.

Ειναι σιγουρο ορι δεν περιμενω μονο θετικη κριτικη (ασχετως αν κανουμε παντα το καλυτερο γι αυτο) οπως ανεφερα και πιο πανω και ξαναπαραθετω ωστε να διαβασετε αν σας διεφυγε , και βεβαια παντα αναλαμβανω τις συνεπειες.

"Σημειωνω , οτι δεν εχω κανενα προβλημα να ζητησω συγνωμη και να αναλαβω την πληρη ευθυνη ( οπως του ειχα προτεινει , δινοντας εγγυηση με επιστροφη του ποσου που μου κατεθεσε σε τραπεζα) και οτι ολο αυτο το θεμα δεν εχει σκοπο να δικαιολογηθω οπως ο ιδιος νομιζει ή να ριξω την ευθυνη καπου αλλου. Το προβλημα που αντιμετωπιζω παραμενει στην συμπεριφορα και στον τροπο τον οποιο χρησιμοποιει ωστε να αναφερεται στο συμβαν. Αντιθετα δεν θα ειχα κανενα προβλημα με οτι και αν υποστηριζε εαν ο τροπος ηταν διαφορετικος , αντιστοιχος των αλλων μελων που εγραψαν σε αυτο το θεμα οπως το μελος dpap ο οποιος εκανε την προταση του πολυ σεμνα θελοντας προφανως να βοηθησει , ή το μελος south που λιτα και απεριτα ειπε την γνωμη του χωρις ειρωνικα σχολια , ή το μελος Astra που ανεφερε πολυ σωστα περιστατικα που εχει ακουσει ή ξερει. Σημειωνω και παλι , ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ και προσβολες."

οσον αφορα το Υ.Σ. 2 , θα σας παραθεσω το ιδιο που εστειλα και στον κυριο Μηλιωνη κατα την προσωπικη συνομιλια μας.

"Παρ'ολ'αυτα ριχνοντας μια γρηγορη ματια στο Link Που μου στειλατε (http://www.planetcat...?species_id=221) , το οποιο εχει στα More resources αλλα site Οπως το Fishbase , ITIS ,και ispecies , μπηκα στο τελευταιο και επεσα πανω σε αυτο http://ispecies.org/...terus&submit=Go το οποιο με την σειρα του με στελνει αφενως στο wiki ( http://en.wikipedia....ml?curid=407455 ) αφ'ετερου στο eol (http://eol.org/pages/224131/overview)."

Με βαση αυτο δεν εχω κανει κανενα λαθος για το οποιο πρεπει να απολογηθω , παρ'ολ'αυτα ειχα και ακομα εξακολουθω να εχω ολη την καλη διαθεση να παρω τα ψαρια πισω αφου δεν ηταν αυτα που ηθελε ο Κυριος Μηλιωνης και να του στειλω τα χρηματα τους πισω (ή οπως κατεληξε η κατασταση , θα του στειλω τα χρηματα , χωρις να παρω τα ψαρια πισω , με δικη μου αποφαση για να μην παρεξηγηθουμε και παλι) αρα καλο θα ηταν να προσεχουμε λιγο πριν ριχνουμε ευθυνες καπου και λεμε οτι καποιος κανει λαθος με κατι.

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ζαχαροπουλε θα σας το πω μια τελευταία φορά και παρακαλώ να το σεβαστείτε. Δεν πρόκειται να ξαναποστάρω εδώ.

Λεφτά δεν θελω. Τέλος.

Απλά όταν παραγγέλνω κάτι και το πληρώνω και παίρνω και εγγυήσεις γι αυτό, απαιτώ να είναι σωστό.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την ταλαιπωρία όλων σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα ήθελα σαν θεατής του όλου θέματος είναι να λυθεί το θέμα όμορφα και σωστά.

Καλό είναι να μην υπάρχουν τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις, ειδικά σε τέτοιες εποχές και μιλάω γενικά και για όλους.

Άλλωστε έχουμε μάθει ότι η αλήθεια αν δεν βγει αμέσως δεν θα αργήσει πολύ να' ρθει.

Με το καλό η έκβαση του όλου θέματος και για τους δυο.

Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα ήθελα σαν θεατής του όλου θέματος είναι να λυθεί το θέμα όμορφα και σωστά.

Καλό είναι να μην υπάρχουν τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις, ειδικά σε τέτοιες εποχές και μιλάω γενικά και για όλους.

Άλλωστε έχουμε μάθει ότι η αλήθεια αν δεν βγει αμέσως δεν θα αργήσει πολύ να' ρθει.

Με το καλό η έκβαση του όλου θέματος και για τους δυο.

Βασίλης.

+1

Πολυ σωστα τα λετε

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνει τη στιγμή που διευθετήθηκε από τους "εμπλεκόμενους" στο βήμα του συγκεκριμένου καταστήματος.

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...