Jump to content

60 λίτρα ζοωτοκα


ataktoulis

Recommended Posts

Στο νέο μου ενυδρείο (Juwel Record 600) - 63lt που θα στήσω αφού ολοκληρώσω το "μεγάλο" μου με τα χρυσόψαρα θα βάλω και εγώ guppies και ήθελα να ρωτήσω πόσα να βάλω περίπου για αρχή και πόσα να αφήσω στη συνέχεια ως μέγιστο αριθμό; Στο Pet μου είπαν 2 χαρέμια για αρχή..

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Στο νέο μου ενυδρείο (Juwel Record 600) - 63lt που θα στήσω αφού ολοκληρώσω το "μεγάλο" μου με τα χρυσόψαρα θα βάλω και εγώ guppies και ήθελα να ρωτήσω πόσα να βάλω περίπου για αρχή και πόσα να αφήσω στη συνέχεια ως μέγιστο αριθμό; Στο Pet μου είπαν 2 χαρέμια για αρχή..

Ένα χαρεμάκι είναι υπεραρκετό ! ΘΑ γεμίσεις με μικρά σε σύντομο χρονικό διάστημα και δεν θα ξέρεις που να τα δώσεις. ;)

Θα έχεις υπερπληθυσμό μετά μαζί με τα προβλήματα που τον συνοδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Ένα χαρεμάκι είναι υπεραρκετό ! ΘΑ γεμίσεις με μικρά σε σύντομο χρονικό διάστημα και δεν θα ξέρεις που να τα δώσεις. ;)

Θα έχεις υπερπληθυσμό μετά μαζί με τα προβλήματα που τον συνοδεύουν.

Με καλυψες πληρως αγαπητε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε! Αλλά με τις γέννες πόσα να κρατήσω ως τελικό αριθμό; Σκέφτομαι μετά από κάποιο διάστημα να δώσω τα θυληκά μετά τις γέννες αφού τα αρσενικά μου αρέσουν πειρσσότερο και δε θα αντιμετωπίζω και πρόβλημα υπερπληθυσμού. Τι λέτε; Καθαρά περίπου 54lt είναι το Record

Link to comment
Share on other sites

mod note:

φίλε ataktoulis

δημιουργήθηκε εκ νέου νέο θέμα για να συνεχίσεις με τις ερωτήσεις σου χωρίς να επιβαρύνουμε θέματα άλλων μελών.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιος είναι ένας "άριστος" τελικός πληθυσμός για το ενυδρείο μου;

Link to comment
Share on other sites

Όσα και να γεννήσουν δεν έχεις πρόβλημα! Το 2ο τους όνομα είναι κουνελόψαρα, οπότε μην σε απασχολεί. Αν δεις ότι ο πληθυσμός ξεφεύγει, αρχίζεις και δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα καταλάβω ότι έχει ξεφύγει; Από τις τιμές του νερού, οπτικά-χωροταξικά; Πώς;;

Link to comment
Share on other sites

60 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ λίγα για ζοωτοκα ψάρια. Πολύ σύντομα θα αντιμετωπίσεις θέμα υπερπληθυσμού και η βιολογία σου κάποια στιγμή θα σταματήσει να ανταποκρίνεται εκτός του ότι θα πρέπει να βρεις τρόπους να διαθέσεις τις γέννες, αν υπάρχει η δυνατότητα μπορείς να το επιχειρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Με την καθημερινά υψηλή θερμοκρασία του περιβάλλοντος το νερό στο ενυδρείο μου έφτανε συνεχώς τους 29 βαθμούς. Η πρώτη "λύση" που χρησιμοποίησα ήταν να μην ανάψω λάμπα για 3 μέρες και να έχω ανοιχτό καπάκι. Σήμερα τοποθετήθηκαν δύο ανεμιστηράκια 40mm 6.200rpm και πριν λίγο τα έβαλα σε λειτουργία.. Η θερμοκρασία δεν ξέρω αν πέσει, αλλά το πρόβλημα είναι άλλο. Όλο το σπίτι (140 τ.μ.) μέσα σε 10 λεπτά μύρισε ψαρίλα, έντονα! Είναι λογικό;; Γιατί συμβαίνει αυτό;; Και τα 2 ανεμιστηράκια φυσάνε προς τα μέσα..

Ενδεικτική φωτό: post-50509-0-30446700-1371849752_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το μεσαίο καπάκι.Τι μετρήσεις έχεις στο ενυδρείο; Νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το μεσαίο καπάκι.Τι μετρήσεις έχεις στο ενυδρείο; Νιτρικά;

Εννοείς να το έχω μόνιμα ανοιχτό ή όση ώρα λειτουργούν οι ανεμιστήρες; Περίπου 30 φτάνουν τώρα με τη ζέστη ενώ πρώτα ήμουν στα 10. Παίζει ρόλο; Αμμωνία και νιτρώδη 0. Πάντως σήμερα που μπήκα στο σπίτι δε μύριζε καθόλου. Την έβγαλε χθες όλη την ψαρίλα μάλλον. :) :) Αν ξανασυμβεί τι να κάνω;

Πάντως κάνουν δουλειά τελικά

τα ανεμιστηράκια. Ο θερμοστάτης ανάβει συνεχώς για να κρατήσει τη θερμοκρασία στους 26.5.. Μάλλον θα χρειαστώ Controller για ανεμιστηράκια και θερμοστάτη γιατί έτσι δε λέει. ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ξανακούσει αυτό με την ψαρίλα αλλά για να το λες έτσι θα είναι .καλή περίπτωση είναι σίγουρα ο controller αν μπορείς να το βάλεις .

Link to comment
Share on other sites

H ζέστη δεν επηρεάζει τα νιτρικά, το τάισμα και οι ρουτίνες σου θέλουν προγραμματισμό.

Άνοιξε μόνιμα το μικρό καπάκι, βγάλε το θερμοστάτη από την πρίζα και ζρησιμοποίησε κοντρόλερ για να κρατήσεις σταθερή τη θερμοκρασία.

Αν αφιερώσεις χρόνο και πειραματιστείς μπορείς να πετύχεις σταθερή θερμοκρασία (στο περίπου) με ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό (συνήθως 4,5 έως 12 Volt)

Ή με την προσθήκη ανάλογου ποτενσιόμετρου για να ρυθμίσεις την ταχύτητα παεριστροφής των ανεμιστήρων.Να θυμάσαι, οποιαδήποτε μεταβολή πρέπει να γίνεται πάρα πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ξανακούσει αυτό με την ψαρίλα αλλά για να το λες έτσι θα είναι .καλή περίπτωση είναι σίγουρα ο controller αν μπορείς να το βάλεις .

Και εμένα μεγάλη εντύπωση μου έκανε γιατί ήταν και έντονη. Σήμερα ςυτυχώσμδε μυρίζει καθόλου έως και τώρα. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι επειδή περιστρέφονται πολύ γρήγορα από τα κενά στο καπάκι ωθούνται προς τα έξω όλες οι μυρωδιές που υπήρχαν μέσα.. Θα φανεί όμως και τις επόμενες μέρες..

H ζέστη δεν επηρεάζει τα νιτρικά, το τάισμα και οι ρουτίνες σου θέλουν προγραμματισμό.

Άνοιξε μόνιμα το μικρό καπάκι, βγάλε το θερμοστάτη από την πρίζα και ζρησιμοποίησε κοντρόλερ για να κρατήσεις σταθερή τη θερμοκρασία.

Αν αφιερώσεις χρόνο και πειραματιστείς μπορείς να πετύχεις σταθερή θερμοκρασία (στο περίπου) με ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό (συνήθως 4,5 έως 12 Volt)

Ή με την προσθήκη ανάλογου ποτενσιόμετρου για να ρυθμίσεις την ταχύτητα παεριστροφής των ανεμιστήρων.Να θυμάσαι, οποιαδήποτε μεταβολή πρέπει να γίνεται πάρα πολύ αργά.

Το τάισμα η αλήθεια ειπναι πως το έχω μειώσει αρκετά. Όχι τη συχνότητα, αλλά την ποσότητα. Ταΐζω 2 φορές τη μέρα εκτός Κυριακής. Οιμαλλαγές γίνονται κάθε 7 μέρες 35% και το μόνομίσως που πρέπει να αλλάξει άμεσα ειπναι η ιχθυοφόρτιση που λόγω 3ημέρου πήγε πίσω, αλλά την Τρίτη θα δοθούν 7-8 Γκάπυ γιατί είναι πλέον 13 ενήλικα, 9 νεογέννητα και 2 Μόλλυ Balloοn και μάλλον η βιολογία μου κρατιέται οριακά. Περιμένω να μου ρθει και το εξωτερικό φίλτρο από βδομάδα και ελπίζω να δουλέψουν όλα καλύτερα πολύ σύντομα αν και για ν; Πω την αλήθεια μέχρι στιγμής δεν έχω καθόλου σημάδια "κακής" λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Μη σας φαίνεται περίεργη η μυρωδιά,συνήθως τα φυτεμένα ενυδρεία μυρίζουν ελαφρώς.Επίσης ενυδρεία που δεν γίνονται σωστές ρουτίνες αλλαγής νερού μυρίζουν , λόγω υψηλής συγκέντρωσης οργανικών.Αυτό μπορούν να μας το αποδείξει και η μέτρηση υψηλών νιτρικών. Πολύ έντονες μυρωδιές ίσως οφείλονται σε απελευθέρωση παγιδευμένου υδρόθειου από το βυθό. Τότε έχουμε πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό.

Για να καταλάβεις κάτι.Η ψύξη σε ένα ενυδρείο επιτυγχάνεται μέσω της εξάτμισης νερού. Για να υπάρξει εξάτμιση πρέπει να υπάρχει ροή αέρος στην επιφάνεια του νερού. Ή ανοίγεις το μεσαίο καπάκι, ή τοποθετείς το ένα ανεμιστηράκι ώστε να τραβάει αέρα προς τα έξω. Τότε θα έχεις τη μεγαλύτερη απόδοση και δε θα κουράζονται οι ανεμιστήρες. Όταν δεν υπάρχουν σημεία διαφυγής, ενώ η δουλειά τους είναι να σπρώχνουν αέρα, έρχονται σε σημείο να τον συμπιέζουν. Το αποτέλεσμα είναι συνήθως ένα... Τους παίρνεις στο χέρι με καμένα πηνία και στη χειρότερη μπορεί να σου ρίξουν και τα ρεύματα στο ενυδρείο. Αν λείπεις διακοπές την έκατσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...