Jump to content

Ερωτηση Για Paracanthurus Hepatus Blue Tang


Recommended Posts

Θελω να κανω την εξης ερωτηση για το συγκεκριμενο ψαρι.Βλεπουμε σε διαφορα καταστηματα να ερχετε το ψαρακι αυτο σε μεγεθος S.Αυτο καποια στιγμη θα μεγαλωσει αρκετα οπως εχουμε δει σε διαφορα μεγαλα ενυδρεια ή παραμενει σε αυτο το μεγεθος?Γιατι το εχω δει και σε mini reef μαζι πχ με 1-2 ocellaris.Μπορουμε δλδ να το βαλουμε και σε reeφακια ή θα γινει κανα τερατακι και θα πρεπει να το τοποθετησουμε σε αλλο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Κ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ...ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΝΑΝΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...

Link to comment
Share on other sites

Προχτές αναφέρθηκε και συζητήθηκε το ίδιο θέμα σε άλλο πόστ.

Διαβάζετε βρε παιδιά και τα υπόλοιπα θέματα πριν κάνετε ερωτήσεις, κάντε και καμμιά αναζήτηση στην μηχανή που "κάθεται" όλη μέρα άπραγη.

Έτσι για να μάθουμε σιγά σιγά να δραστηριοποιόύμαστε και να μην τα περιμένουμε όλα έτοιμα ....

Με καλή διάθεση η παρατήρησή μου

Καλή συνέχεια

Κ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως γινεται τερατακι...θα μπορεις να το βαλεις μεσα αλλα σε nano αντε να το κρατησεις 2-3 μηνες κ ισως να σου λεω κ πολυ!

ολα αυτα αν δεν φρικαρει απο το μικρο χωρο κ πεθανει απο αρρωστια η χωρις προφανη αιτια μεσα σε 2 εβδομαδες!

για νανο ειναι καλυτερη επιλογη ενας χτενοχετος η το mimic tang ακοοομα καλυτερη!

γνωστο καταστημα εχει κ τωρα που μιλαμε

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως γινεται τερατακι...θα μπορεις να το βαλεις μεσα αλλα σε nano αντε να το κρατησεις 2-3 μηνες κ ισως να σου λεω κ πολυ!

ολα αυτα αν δεν φρικαρει απο το μικρο χωρο κ πεθανει απο αρρωστια η χωρις προφανη αιτια μεσα σε 2 εβδομαδες!

για νανο ειναι καλυτερη επιλογη ενας χτενοχετος η το chronix tang ακοοομα καλυτερη!

γνωστο καταστημα εχει κ τωρα που μιλαμε

Για nano στην κυριολεξια το tang ειναι απαγορευτικο.

Ctenochaetus και pyropherus ακομα πιο απαγορευτικα γιατι δεν εχουν στασιδι.Blue tang εχω δει σε πολλα nano σε μικρο μεγεθος,που παραδοξως αργουν αρκετα να μεγαλωσουν.

Link to comment
Share on other sites

στρατο ακομα κ αυτα που αναφερω ειναι για περιορισμενο χρονικο διαστημα!

συμφωνω 100% οτι σε νανο δεν πρεπει καν να μπει τανγκ!

το pyroferus δεν ειναι το mimic,γι'αυτο εβαλα το λινκ!

βεβαια με τις ονομασιες υπαρχει πολυ μπερδεμα για το συγκεκριμενο ψαρακι!

το εχω δει να λεγεται κ lemonpeel ενω δεν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφακι μου,αυτο που εβαλες ειναι το tristis.Το λενε και mimic.

To chronix που εγραψες πιο πανω το λενε και half black tang ειναι το pyropherus και το λενε και αυτο mimic.

Πιασ'τ'αυγο και κουρεφτο δηλαδη................... :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

....με ειρωνευεσαι ρεεεεεεεε.....ραντεβου στη πλατεια κολωνακιου!

να πιουμε κ ενα καφε πριν πλακωθουμε! :bigemo_harabe_net-82:

ναι ρε συ ολα ιδια τα εχουν κ εγω εψαχνα ποση ωρα να το βρω κ παλι μπερδεμα....

ευτυχως που εισαι κ εσυ αδερφε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Για nano στην κυριολεξια το tang ειναι απαγορευτικο.

Ctenochaetus και pyropherus ακομα πιο απαγορευτικα γιατι δεν εχουν στασιδι.Blue tang εχω δει σε πολλα nano σε μικρο μεγεθος,που παραδοξως αργουν αρκετα να μεγαλωσουν.

Ναι αυτό συμβαίνει σε πολλά ψάρια λόγω χώρου.Ένα κλοουνάκι πχ που έχω 7 χρόνια το είχα πάρει μωρό,μεγάλωσε,έφτασε 4 εκατοστά.....Όταν το μετακόμισα τον Γενάρη έγινε σε 2 μήνες διπλό.

Τις ιστορίες με τις γκέισες που δέναν τα πόδια τους να μην μεγαλώσουν τις έχεις ακούσει?

Παραδόξως το ίδιο συμβαίνει και με αυτά.

Μακροχρόνιες επιπτώσεις στην υγεία τους δεν γνωρίζω ούτε έχω διαβάσει κάτι πάνω σε αυτό.Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν συμβαίνει το ίδιο σε όλα τα είδη.Πόσο μάλλον σε ακανθούρους...αλήθεια τί έχουν πάθει όλοι με αυτά?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...