Jump to content

«Πάρτο» Αλλιώς… Κάνε Ένα Διάλειμμα… Φάε Kit-Kat !!!


Aiolos

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω προσωπική παράκληση προς όλα τα μέλη για τον τρόπο που συμμετέχουμε στις συζητήσεις.

Είναι γνωστό ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε πολύ εύκολα, και δεν είναι ότι κάποιος δεν τον έχει διατυπώσει σωστά, αλλά και ο τρόπος ανάγνωσης που πολλές φορές μπορεί να είναι λανθασμένος, η λεγόμενη… «παπαγαλία».

Είναι δυο παράγοντες που πρέπει να λαμβάνουμε υπ όψιν.

Πολύ συχνά έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα αντιπαραθέσεων ή και προσωπικών επιθέσεων και μια αφορμή μπορεί να είναι και οι παραπάνω λόγοι…. παρεξηγήσεις από το τίποτα!!!

Σαν μέλη μιας ενυδρειακής κοινότητας δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, αντιθέτως μάλιστα μας δένουν πολλά κοινά.

Ας περιοριστούμε λοιπόν σε αυτά και ας προσπαθήσουμε να είμαστε πιο διαλεκτικοί, πιο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε και με τον τρόπο που τα γράφουμε, αλλά και με τον τρόπο που τα διαβάζουμε.

Η συντονιστική ομάδα αναγκάζεται να διατηρεί το επίπεδο γύρω από το εκάστοτε θέμα και όταν επεμβαίνει θεωρείται από πολλούς ο μπαμπούλας και ο κακός του φόρουμ, απλά μόνο και μόνο επειδή πρέπει να τηρήσει τον κανονισμό, πράγμα αυτονόητο που θα έπρεπε όλα τα μέλη να σεβαστούν αυτούς τους κανόνες, αποδεσμεύοντας έτσι τη συντονιστική ομάδα για πιο δημιουργικές ασχολίες.

Είμαστε όλοι μέλη μιας κοινότητας για να μοιράσουμε και να μάθουμε πράγματα, είμαστε ίσοι ως προς τα δικαιώματα και το ταμπελάκι κάτω από το όνομα δεν είναι τίποτα παραπάνω από ευθύνη για τη σωστή λειτουργία του φόρουμ.

Και πιστέψτε με οι ευθύνες για την σωστή διατήρηση / συντήρηση του φόρουμ είναι πολλές που οι περισσότερες δεν γίνονται καν αντιληπτές από τα μέλη. Ας μη φορτώνουμε ακόμη περισσότερο την συντονιστική ομάδα.

Αν κάτι σας «στράβωσε» σε μια συνομιλία, ξαναδιαβάστε το, κάντε ένα διάλειμμα με kit-kat, προσπαθήστε να είστε ευγενικοί και αντιμετωπίστε τα πράγματα με χιούμορ…. πάρτο αλλιώς λοιπόν, είτε όταν γράφεις είτε όταν διαβάζεις και τις προσωπικές σας διαφορές μπορείτε να τις λύσετε με πμ…. να είστε σίγουροι ότι δεν αφορούν κανέναν άλλον!!!

Ευχαριστώ για την κατανόηση και την συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Tο μονο που με χαλασε σε ολο το θεμα ειναι οτι ενω αλλα ηθελα να γραψω αναγκαζομαι να γραψω αλλα ....

Εαν το συγκεκριμενο θεμα μπαινει ως ανακοινωση τοτε θεωριτικα θα επρεπε να ηταν κλειδωμενο , εαν ομως το θεμα αυτο δεν ειναι ανακοινωση και ειναι θεμα προς συζητηση ποιος ο λογος να μου βγαζει αυτο το μηνυμα ? : Αυτό το μήνυμα θα χρειαστεί την έγκριση από έναν Διαχειριστή πριν τη εμφάνιση.

Για την ιστορια : ας ριξουμε ολοι νερο στο κρασι μας και να ''προχωρησουμε'' ποιο περα ( ηρεμα εφόσον το επιτρεπουν οι συνθηκες )

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια : ας ριξουμε ολοι νερο στο κρασι μας και να ''προχωρησουμε'' ποιο περα ( ηρεμα εφόσον το επιτρεπουν οι συνθηκες )

οι συνθήκες απ όλους διαμορφώνονται... στο χέρι όλων μας είναι να κρατάμε το επίπεδο εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

οι συνθήκες απ όλους διαμορφώνονται... στο χέρι όλων μας είναι να κρατάμε το επίπεδο εκεί που πρέπει.

Σωστα Βαγγελη.Οταν ομως οι προκλησεις ειναι συνεχεις απο καποια πλευρα,καποια στιγμη κανεις μπαμ και ξεσπας.

Το θεμα ειναι τι δουλεια εχουν οι προκλησεις σε ενα ενυδρειακο φορουμ;;;Μαλλον εχει να κανει με αυτα τα τετραποδα που καθεσαι πανωτους ,:D και με επιδειξη ισχυος........

Ο καιρος αλλαξε ομως,και πιστευω τα πραματα θα κυλησουν ομαλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η έγκριση που απαιτείται πλέον σε μέρος από τα θέματα του φόρουμ αλλά και στις αγγελίες

τόσο για την σωστή τήρηση των κανονισμών όσο και την αποφυγή παρεξηγήσεων λόγω "άστοχης" διατύπωσης

κάθε άλλο παρά αρμόζει στην ευρύτερη φιλοσοφία της ελεύθερης τοποθέτησης ενός φόρουμ ψυχαγωγίας και χόμπυ.

Η λογοκρισία εξάλλου είναι πλέον της μόδας στην σύγχρονη κοινωνία που χτίζουμε τα τελευταία χρόνια.

Λυπάμαι που αντί να τοποθετηθώ στην τοποθέτηση του διαχειριστή βρήκα ευκαιρία να παρατηρήσω τα γεγονότα,

χαίρομαι όμως που έχω ακόμα την δυνατότητα να γράψω την άποψή μου και να μου ανταπαντήσει ο επόμενος επ' αυτού.

ϊσως είναι ένας από τους λόγους που βρίσκομαι εδώ, όσο ...

Καλή συνέχεια.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η έγκριση που απαιτείται πλέον σε μέρος από τα θέματα του φόρουμ αλλά και στις αγγελίες

τόσο για την σωστή τήρηση των κανονισμών όσο και την αποφυγή παρεξηγήσεων λόγω "άστοχης" διατύπωσης

κάθε άλλο παρά αρμόζει στην ευρύτερη φιλοσοφία της ελεύθερης τοποθέτησης ενός φόρουμ ψυχαγωγίας και χόμπυ.

Η λογοκρισία εξάλλου είναι πλέον της μόδας στην σύγχρονη κοινωνία που χτίζουμε τα τελευταία χρόνια.

Λυπάμαι που αντί να τοποθετηθώ στην τοποθέτηση του διαχειριστή βρήκα ευκαιρία να παρατηρήσω τα γεγονότα,

χαίρομαι όμως που έχω ακόμα την δυνατότητα να γράψω την άποψή μου και να μου ανταπαντήσει ο επόμενος επ' αυτού.

ϊσως είναι ένας από τους λόγους που βρίσκομαι εδώ, όσο ...

Καλή συνέχεια.

Κ

Ασε τα οσο.... κι εδω θα εισαι συνεχεια :)

Ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

λογοκρισια εδω μεσα?δεν το νομιζω.μαλλον δεν ξερετε αλλου τι γινεται,..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η έγκριση που απαιτείται πλέον σε μέρος από τα θέματα του φόρουμ αλλά και στις αγγελίες

τόσο για την σωστή τήρηση των κανονισμών όσο και την αποφυγή παρεξηγήσεων λόγω "άστοχης" διατύπωσης

κάθε άλλο παρά αρμόζει στην ευρύτερη φιλοσοφία της ελεύθερης τοποθέτησης ενός φόρουμ ψυχαγωγίας και χόμπυ.

Η λογοκρισία εξάλλου είναι πλέον της μόδας στην σύγχρονη κοινωνία που χτίζουμε τα τελευταία χρόνια.

Λυπάμαι που αντί να τοποθετηθώ στην τοποθέτηση του διαχειριστή βρήκα ευκαιρία να παρατηρήσω τα γεγονότα,

χαίρομαι όμως που έχω ακόμα την δυνατότητα να γράψω την άποψή μου και να μου ανταπαντήσει ο επόμενος επ' αυτού.

ϊσως είναι ένας από τους λόγους που βρίσκομαι εδώ, όσο ...

Καλή συνέχεια.

Κ

Κάποια θεματικά μπορεί να χρειάζονται έγκριση γιατί προφανώς θα υπάρχουν κάποιοι λόγοι στα συγκεκριμένα θέματα.

Όσον αφορά το θέμα των αγγελιών..., (μεγάλο θέμα) αλλά δυστυχώς πολλοί δεν σέβονται τους κανόνες.

Το να εκφράσει την άποψη του ο καθένας φυσικά και είναι ελεύθερος να το κάνει, το ότι κατά καιρούς διαγράφονται διάφορες αναρτήσεις δεν έχει να κάνει με λογοκρισία (που ζούμε άλλωστε), αλλά με τη σωστή διατήρηση του θέματος.

Αν υπήρχε θέμα λογοκρισίας θα ήταν όλο το φόρουμ κλειδωμένο !!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα... ότι τρώει ο καθένας και τον "ηρεμεί" καλό είναι.... να αποφεύγετε το red bull (μεταφορικά το εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

χα χα... ότι τρώει ο καθένας και τον "ηρεμεί" καλό είναι.... να αποφεύγετε το red bull (μεταφορικά το εννοώ)

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

χα χα... ότι τρώει ο καθένας και τον "ηρεμεί" καλό είναι.... να αποφεύγετε το red bull (μεταφορικά το εννοώ)

κανονικα πρεπει να κανω ''αναφορα'' σε αυτο το μηνυμα γιατι διαβαζουν και μικρα παιδια :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μου ανοίξατε την όρεξη, πάω να φάω μια σοκολάτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να κανω ''αναφορα'' σε αυτο το μηνυμα γιατι διαβαζουν και μικρα παιδια :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Βρώμικο μυαλό Γιώργη... πίτσες εννοούσα βρε συ!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια θέματα πάντα συμμετέχω και θέλω να πω τα εξής:

Ποτέ μην κρίνεται κάποιον από τον γραπτό του λόγο δεν είναι όλοι φιλόλογοι ώστε να τους βγαίνει ένας ευκολοδιάβαστος, μεστός και θερμός λόγος.

Υπάρχουν μέλει που γράφουν παγωμένα ενώ ας τους γνωρίσεις από κοντά είναι μια χαρά παιδιά.

Υπάρχουν μέλει που έχουν πολύ χιούμορ, άλλοι που είναι απότομη, άλλοι ανορθόγραφοι, κοκ, με απλά λόγια υπάρχουν γραπτά από κάθε λογίς καρύδια.

Όσο για την λογοκρισία δυστυχώς υπάρχει και θα υπάρχει και καλά κάνει και υπάρχει εν μέρη.

Θα εξηγήσω συνοπτικά γιατί.

Είναι μεγάλο δώρο η ελευθερία του ανθρώπου και του λόγου του, αλλά δυστυχώς αυτήν την ελευθεριά την καταχρόμαστε συνέχεια και με πρόσχημα την ελευθερία του λόγου λέμε ότι σαχλό σάπιο και ηλίθιο μας κατέβει θίγοντας τον συνάνθρωπο μας, έτσι σιγά σιγά αυτή η κατάχρηση καταντά ασυδοσία και δεν έχει καμιά σχέση με την ουσιαστική και πραγματική ελευθερία.

Τέτοια ελευθερία να μας λείπει.

Αμήν

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο κάνεις δεν έχει την απαίτηση τα μέλη που συμμετέχουν να είναι φιλόλογοι ή συγγραφείς ή και εγώ δεν ξέρω τι.... αλλά όσο για ένα απλό και κατανοητό κειμενάκι για να εκφραστεί η θέση τους, λίγο πολύ όλοι τα καταφέρνουν.

Ο όρος "λογοκρισία" έχει πολύ διαφορετική βαρύτητα και έννοια με τον τρόπο που την θέτει ο καθένας... άλλο πράγμα η απαγόρευση στο να εκφραστεί μια γνώμη και εντελώς διαφορετικό πράγμα το "συμμάζεμα" δημοσιεύσεων, . όπως το ξεκαθαρίζεις άλλωστε στην παρέμβασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Geosid στο θεματικό Aquazone forum and portal σε όλα τα thread απαιτείται εγκριση ,σύγνώμη που χαλώ την κουβέντα ,φεύγω και πάω στις λίμνες ,χαίρεται

Link to comment
Share on other sites

Μου ανοίξατε την όρεξη, πάω να φάω μια σοκολάτα!!!!

kinder bueno ή kit kat???? :P Mακάρι να τα έβλεπαν όλοι έτσι τα πράγματα αλλά και ο Στράτος έχει δίκιο...μαζεύεις μαζεύεις και τελικά ξεσπάς...και δικαίως μερικές φορές. Δεν είμαι υπέρ του μπάτε σκύλοι αλέστε αλλά και η κάθε είδους επιβολή γνώμης είναι ισάξια με τη λογοκρισία και επιφέρει τα ίδια αποτελέσματα. Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ εδώ και μέρες..αλλά όπως και να χει ΟΝΤΩΣ δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Geosid στο θεματικό Aquazone forum and portal σε όλα τα thread απαιτείται εγκριση ,σύγνώμη που χαλώ την κουβέντα ,φεύγω και πάω στις λίμνες ,χαίρεται

Δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο Σωκρατη

Εαν ισχυει κατι τετοιο τοτε λαθος μου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα.Κατι που προσβαλλει στον καδο αυτανδρο!!!

Κατι που γραφεται για να εκφρασει αντιθεση,αλλα με τροπο που δεν προσβαλλει κανεναν και τιποτα,δεν υπαρχει λογος να διαγραφει.

Αυτα απο τον λιμενεργατη :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός της σπόντας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...