Jump to content

Diy Led Light


Bloster

Recommended Posts

Με αυτά και μ΄ αυτά είπα να κάνω και εγώ μια προσπάθεια…

Έχουμε και λέμε :

36 led royal blue όλα στα 10.000K

36 white όλα στα 10.000K

4 Actinic Violet

4 Pink

4 Cyan

4 Green

4 Red

Σύνολο 92 Led..

Πήρα 1,5 mm χιλιοστό αλουμινίου(1,26μηκος χ 26,3 πλάτος ) για να κολλήσω τα led και από πίσω αυτοσχέδια ψήκτρα από ράβδους αλουμινίου σχεδόν σε όλο το μήκος του φωτιστικού με 4 ανεμιστήρες από υπολογιστή 12V.

Χωρίς τους ανεμιστήρες ανέβασε θερμοκρασία αλλά δεν¨ ζεμάτιζε¨ οπότε έβαλα και τους ανεμιστήρες και τέλος.

Τώρα μένει να προγραμματίσω και το arduino για ανατολή και δύση

φωτογραφίες χωρίς το καπάκι του ακόμα..

pa090068.th.jpg

pa090069.th.jpg

pa100071.th.jpg

pa100073.th.jpg

pa100074.th.jpg

pa100075g.th.jpg

pa100076.th.jpg

pa100077.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω...εργασία ανέλαβε ο γνωστός ύποπτος?

Αν ψάχνεις πάντως adruino και προγραμματισμένο μπορώ να σου δώσω ιδέες...που ανακάλυψα πρόσφατα και μάλιστα πολύ οικονομικά.Αρκεί να έβαλες meanwell.

υγ.Χρειάζεσαι αντιδραστήρα για αντιφώσφορο επειγόντως.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Όχι η κατασκευή είναι εξολοκλήρου δική μου τα led είναι από τον γνωστό άγνωστο κινέζο

p.s

έβαλα ριακτορακι με αντιφωσφορο και οι αλγες επιτέλους αρχίζουν να πεθαίνουν!!!

Ότι πληροφορία για arduino είναι καλοδεχούμενη!! Είμαι σε πειραματικό στάδιο και το ψάχνω!

αυτούς έχω http://www.aquastyleonline.com/products/Maxwellen-LED-Dimmable-Driver-%2812%252d20%29x3w.html

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να το ψάξεις δεν θα βρεις άκρη...Στο λέω γιατί είμαι παθών με τους συγκεκριμένους.Από απόδοση είναι μια χαρά και σχετικά τίμιοι για την τιμή τους,αλλά δεν συνεργάζονται με adruino.Κράτα τους για την ώρα και άν κάποια στιγμή πάθουν κάτι τους αλλάζεις με meanwell.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο Άλεξ, αφού κι εγώ την "πάτησα" αφού παρήγγειλα και πήρα αυτούς σαν τους δικούς σου που δεν συνεργάζονται με arduino.

Σε θέματα θερμοκρασίας με τα λεντ δεν αντιμετωπίζω καθόλου παρότι τα δικά μου τα δουλεύω στο 90% παρά μόνο ζεσταίνονται υπερβολικά θα έλεγα

οι κοντρόλλερ αφού βράζουν από το 1ο κιόλας μισάωρο και λειτουργούν 8ωρο καθημερινά.

Ωραία κατασκευή για την ώρα, πολύ δουλειά που αν δεν την κάνεις δεν μπορείς να την καταλάβεις (εγώ στα 24 λεντ και βαρεθηκα να κολλάω)

περιμένουμε να δούμε ολοκληρωμένη την κατασκευή. (βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πλεξιγκλάς από κάτω να προστατεύεις τα λεντ και τις συνδέσεις απ΄την υγρασία)

και τέλος περιμένουμε φωτογραφίες με το φωτιστικό αναμένο σε λειτουργία !!

Καλωσήρθες λοιπόν στην ledοπαρέα ......

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και μ΄ αυτά είπα να κάνω και εγώ μια προσπάθεια…

Έχουμε και λέμε :

36 led royal blue όλα στα 10.000K τα μπλε δεν ειναι...δεν τα μετραμε καν σε kelvin

36 white όλα στα 10.000K

4 Actinic Violet

4 Pink

4 Cyan

4 Green

4 Red

Σύνολο 92 Led..

Πήρα 1,5 mm χιλιοστό αλουμινίου(1,26μηκος χ 26,3 πλάτος ) για να κολλήσω τα led και από πίσω αυτοσχέδια ψήκτρα από ράβδους αλουμινίου σχεδόν σε όλο το μήκος του φωτιστικού με 4 ανεμιστήρες από υπολογιστή 12V.

Χωρίς τους ανεμιστήρες ανέβασε θερμοκρασία αλλά δεν¨ ζεμάτιζε¨ οπότε έβαλα και τους ανεμιστήρες και τέλος.

Τώρα μένει να προγραμματίσω και το arduino για ανατολή και δύση

φωτογραφίες χωρίς το καπάκι του ακόμα..

pa090068.th.jpg

pa090069.th.jpg

pa100071.th.jpg

pa100073.th.jpg

pa100074.th.jpg

pa100075g.th.jpg

pa100076.th.jpg

pa100077.th.jpg

Εκανες πολυ ωραια δουλεια και μπραβο σου.Μερα θα γινει στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-146:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να δω πως θα πάει με το θέμα υγρασία.. έχω δει φωτιστικά χωρίς plexi που δουλεύουν πάνω από χρόνο και δεν έχουν προβλήματα. Είμαι σε δίλημμα με αυτό το θέμα γιατί πραγματικά οι γνώμες διίστανται.

Περιμένω να ακούσω γνώμες !!!

Link to comment
Share on other sites

Plexi glass είχα απο την αρχή που κατασκεύασα το φωτιστικό για προστασία αλλά μετά απο λίγο καιρό το έβγαλα γιατί βαρέθηκα κάθε τρεις και λίγο να το βγάζω για να το καθαρίζω απο τις σκόνες και επίσης διαπίστωσα ότι χάνεται και λίγο η ποιότητα του φωτός, απο τον Ιούλιο που το έχω εκτός δεν υπάρχει κάποιο θέμα με υγρασίες ή κάτι άλλο, μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.. αλλά ρωτώντας πας στην πόλη….

Ερώτηση : οι φακοί χιάζονται καθάρισμα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε joveno καλοριζικο το φωτιστικο σου!και απο θεμα κατασκευης ειναι απλα υπεροχο!συνεχισε ετσι με τις κατασκευες και εμεις ειμαστε εδω να απολαμβανουμε.περιμενουμε φωτο οταν θα μπει στο ενυδρειο και τοτε το ενυδρειο σου θα γινει πραγματικα "JOVENO"!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει φιτζι για να παρω κοραλλια εχω κατι κοραλλια να σου δωσω σαν κυπαρισσια ειναι :bigemo_harabe_net-128: και θελουν κλαδεμα!!κανονιζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει φιτζι για να παρω κοραλλια εχω κατι κοραλλια να σου δωσω σαν κυπαρισσια ειναι :bigemo_harabe_net-128: και θελουν κλαδεμα!!κανονιζουμε!!

χαχαχαχαχα :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει φιτζι για να παρω κοραλλια εχω κατι κοραλλια να σου δωσω σαν κυπαρισσια ειναι :bigemo_harabe_net-128: και θελουν κλαδεμα!!κανονιζουμε!!

Πολυ καλο!

Υ.Γ Παμ φιτζι... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου τα συγχαρητηρια μου ! υπεροχη δουλεια και προσεγμενη. (μου αρεσε ο τροπος που τοποθετησες τα χρωματα και τα εβαλες στην μεση ετσι πλαισιωνεις τα υπολοιπα led (white-blue)

ειδα το μνμ σου στο τηλ και ηθελα να σου απαντησω απο εδω ..

τα χαιρετισματα μου σε ολα τα παιδια του φορουμ και αν καποιους πληγωσα τους ζητω ενα συγνωμη

φιλε dimitrig δεν εχω κατι μαζι σου θεωρω οτι ηταν μια παρεξηγηση ευχομαι να εισαι παντα καλα!

και τελος πολλα φιλια στον alexpsycho και τα συγχαρητηρια μου σαν συντονιστης (νομιζω παιδια οτι το αξιζε...)

στον vrilo (σταυρο χαθηκαμε πιστευω να εισαι καλα)

στον θαναση( TAN ).που ξερει οτι τον αγαπω )να εισαι παντα καλα θανο

και τελος τον mano φιλε δεν σε παρεξηγω για το ποστ που καποτε ειχες ανεβασει και εμπραχτα μιλουσες για το προσωπο μου να εισαι καλα και ευχομαι τα καλυτερα για το ενυδρειο σου

Γιαννη συγνωμη για τα out of topic

ευχομαι σε ολους σας καλη συνεχεια

nikostrex

Link to comment
Share on other sites

Νάτος και ο ύποπτος..

Νικόλα τέτοιες παρεμβάσεις νομίζω δεν θίγουν κανέναν.

Ευχαριστώ και γώ με τη σειρά μου και σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη κατασκευη και μπραβο,μακαρι να καταφερω κατι τετοιο στο μελλον...κατι αλλο που με απασχολη παιδια και θα ηθελα να το αναφερω και οποιος θελει(αμα προλαβω καποια στιγμη μπορει να το κανω και εγω)ειναι οτι το αλουμινιο απ την υγρασια διαλυεται,γινετε σκονη σιγα σιγα...δεν ξερω ποσο καιρο θελει αυτο για να γινει και αμα το επιρεαζει η ισως πολυ μικρη αλατοτητα πανω απ ενα θαλασσινο ενυδρειο...απλα πιστευω οτι επρεπε να αναφερθει.τροφη για σκεψη.και παλι μπραβο παντως....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!

Όπως σας είπα ο σκελετός του φωτιστικού είναι από το παλιό μου..

Δεν έχω δυστυχώς φωτογραφίες από τον ανεμιστήρα που έβαλα, τελικά χρειάστηκε μόνο ένας ανεμιστήρας και υπερκαλύπτει όλο το φωτιστικό!! Κανένα ίχνος θερμότητας!!

P.S

Τα καλώδια από τους μετασχηματιστές θέλουν μάζεμα μην με παρεξηγήσετε…

pa130078.th.jpg

pa130079.th.jpg

pa130080.th.jpg

pa130081.th.jpg

pa130082.th.jpg

pa130083.th.jpg

pa130084.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά.Πιάσε όμως λίγο τους dimmers καλύτερα γιατί θα τρεμοπαίζουν και μην κάψεις κανέναν μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Τα dimmers τα κόλλησα με το κολλητήρι γιατί όντος τρεμόπαιζαν!! Έχω ακόμα να μαζέψω τα καλώδια , τα dimmers θα τοποθετηθούν σε αυτή την ξύλινη επιφάνια στην οποία θα γίνει τρύπα για να θηλυκώσουν.

Ξέρει κανείς για τις ιδιότητες του αλουμινίου και σε τι χρονικό διάστημα διαβρώνετε?

Αν και στο δικό μου όταν το αγόρασα μου πέρασε ο τύπος μια βαφή σαν αυτή που περνάμε στα αλουμίνια για πόρτες και παράθυρα

Link to comment
Share on other sites

Η διάβρωση είναι πολύ αργή.Αν το καθαρίζεις τακτικά και κάνεις σωστή χρήση χωρίς να πέφτουν νερά επάνω του μπορεί να μην διαβρωθεί καθόλου,για όσα χρόνια το χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν δεν το βάλεις χαμηλά στην επιφάνεια του νερού δεν θα υπάρξει πρόβλημα, τώρα που κοιτάω και το δικό μου δεν βλέπω κάποια σημεία διάβρωσης και το έχω κοντά τρεις μήνες χωρίς το plexi glass.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν το ειπα να σας τρομαξω και να σας βαλω ολους να τρεξετε να κοιταξετε αν διαβροθυκαν τα φωτιστικα σας,απλα το αναφερα,ισως κατσω να βρω παραπανω πληροφοριες για το θεμα αυτο απλα σαν γνωση...σορυ για το ποστ μπομπινγ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν το ειπα να σας τρομαξω και να σας βαλω ολους να τρεξετε να κοιταξετε αν διαβροθυκαν τα φωτιστικα σας,απλα το αναφερα,ισως κατσω να βρω παραπανω πληροφοριες για το θεμα αυτο απλα σαν γνωση...σορυ για το ποστ μπομπινγ...

Μην μασάς συζήτηση να γίνετε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...