Jump to content

60Litra Φυτεμένο Ξεκίνημα!!!!!!!


Recommended Posts

Δεν χρειαζεται αντιχλωριο με την οσμωση εννοει........οσο για την αλλαγη δεν θα την εκανες εαν δεν ειχες ζωντανα μεσα, τωρα με τοση αμμωνια ειναι το λιγοτερο που μπορεις να κανεις και αν δεν εχεις σκοπο να τα γυρισεις πισω τα ψαρια αγορασε τουλαχιστων αμεσα καποιο Stop Ammo γιατι τα ψαρια σου τα εχεις καψει ηδη και μπορει μεχρι αυριο να ειναι και πολυ αργα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αμμωνια 10 τα ψαρια σου βρισκονται σε δυσκολη θεση..Κανε αλλαγη νερου και βρες μπολι απο καποιον χομπιστα κοντα σου!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω την αμαρτία μου δεν έχω τίποτα κάνει ακόμα λόγο δουλειάς τα ψαράκια μου πάνε καλά ,θα κάνω μετρήσεις και θα σας ενημερώσω!!! επειδή έχω ασχοληθεί και ποιο παλιά στο χόμπι του γλυκού νερού χωρίς βέβαια να τα ξέρω όλα και πάντα μαθαίνω από εσάς όλο και καινούρια πράγματα τα ψαράκια είναι πολύ μικρά δεν χρειάζονται πάρα πολύ οξυγόνο που να τους δημιουργώ κάποιο στρες γεια αυτό δεν φοβάμαι , είναι πολύ ανθεκτικά. Τώρα γιατί να στρεσάρω τα ψαράκια είναι άλλη ιστορία άλλα από την στιγμή που έβαλα βακτηρίδια έπρεπε να βάλω ψαράκια εντός 24 ώρες !!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω τις νεες σου μετρησεις για να ξερουμε που βαδιζεις.

τι ψαρια εχεις βαλει?

Δεν ειναι θεμα οξυγονου αλλα αμμωνιας η οποια τους καει τα βρανχυα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τα ψαράκια που έχω στο ενυδρείο λέγονται πιγκουίνος με μια μαύρη γραμμή στην μέση είναι 3 εκατοστά στο μήκος μέτρησα Ν03 και είναι 10mg !!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη δεν έχω άλλα τεστ αυτό έχω μόνο, εντάξει έχεις δίκιο δεν ξεκίνησα καλά ποτέ δεν ει μουν του μετρήματος τις αμονιας ποιο τεστ είναι ???,να πάω το βράδυ να το αγοράσω ??

Link to comment
Share on other sites

Καλα χθες μας ειπες οτι εχεις αμμωνια 10!Μηπως εννοουσες Νο3 10?

Της αμμωνιας ειναι NH4/NH3 και θα χρειαστεις και τεστ για No2

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει,απλα μας τρομαξες λιγο :)

Παρε και τα αλλα τεστ και περιμενουμε ενημερωση για ολες τις μετρησεις σου να δουμε που βρισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει φίλε μου να είσαι καλά !! τώρα θέλω να ρωτήσω πέραν από της μέτρησής που θα κάνω μου έκατσε μια ευκαιρία και μου δίνει ένας γνωστός φίλος φυτά anoubies να ξεκινάω σιγά σιγά να βάζω να στολίσω και το ενυδρείο τι λέτε ??? το ενυδρείο μου είναι 70 λίτρα από φωτισμό μια τ5 λευκή και μια τ5 ροζ !!!24wat

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες είναι πολύ εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις σίγουρα είναι το σημείο που θα τις τοποθετήσεις.

Καλό είναι να βρίσκονται σε σκιερό σημείο γιατί λόγω της μεγάλης επιφάνειας των φύλλων τους πιάνουν εύκολα άλγη.

Επίσης να έχεις στο νου σου ότι δεν φυτεύονται στο υπόστρωμα αλλά τις δένουμε-στερεώνουμε σε πέτρες/ξύλα. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το ήξερα εγώ νόμιζα ότι φυτεύονται !!! εγώ προσωπικά στο ενυδρείο μου έχω βάλει το φλουριτ και μου έχουν πει ότι μπορώ να ανοίξω μια μικρή τρύπα και να το φυτεύω!!! έχετε να δω κάποιο λινκ να δω πως τοποθετούν της ανουμπιες???

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζονται και φώτο, από μετρήσεις είμαστε Ν03 10, ΝΟ3,Ν04 0,01 λίγο θολούρα έχω στο ενυδρείο μου αλλά εύχομαι να στρώσει !!!! Τα φυτά αλλάζουν τους παραμέτρους του νερού μας ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω τις μετρήσεις σου. :)

Τα φυτά "καταναλώνουν" τα νιτρικά που δημιουργούνται από την διάσπαση της αμμωνίας και των Νο2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι μου έκανα τελικά μια αναβαθμίσει στο ενυδρείο μου από 60 λίτρα το πήγα στα 120 λίτρα , αυτό ενυδρείο το είχα από παλιά έκανα αλλαγή νερού και όλα τα σχετικά μέχρις στιγμή όλα πάνε καλά απλός θέλω να ρωτήσω με τον φωτισμό θα έχω πρόβλημα έχω μια λεύκη 14000 κελβιν και μια μοβ στα 45 w μήπως είναι δυνατός ο φωτισμός???? από φυτά στον μέλλον θέλω να βάλω και απαιτητικά ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Την 14000κ να την αλλαξης με μια 6500Κ και οσο για την μωβ τη γραφει επανω της;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να σου πω οτι για απαιτητικα φυτα δεν θα χρειαστεις μονο καλο φωτισμο αλλα και υποστρωμα,co2 και λιπασματα.

Τα εχεις ολα αυτα?Αν οχι τοτε καλητερα να μην τα δοκιμασεις μεχρι να τα εχεις γιατι θα σου χαλασουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι μου η μοβ λάμπα δεν βλέπω να γράφει τίποτα είναι 85 πόντους μήκος 45w της juwel κάτω έχω βάλει χαλίκι μόνο δεν θυμάμαι ονομασία είναι λέει γεια φυτά είναι σαν κάτι πετραδάκια λεύκα κάνει 8 ευρώ το σακί σορρυ που δεν θυμάμαι ,co2 έχω της tropica με το μπουκαλάκι !!!!με τα λιπάσματα τι γίνετε για δώσε μου λίγο τα φώτα σου?? ότι άλλο ερώτησης πείτε μου????

Link to comment
Share on other sites

Αφου λες οτι κατω εχεις πετραδακι τοτε μαλλον δεν εχεις βαλει υποστρωμα,οπωτε θα χρειαστεις πολυ χρονο για να βαλεις δυσκολα φυτα.

Απο λιπασματα θα πρεπει να κανεις εβδομαδιαια λιπανση μαλλον γιατι τα δυσκολα φυτα τα χρειαζονται τα λιπασματα για να εχουν καλη αναπτυξη,μιλαω για υγρα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο υπόστρωμα δεν έχω βάλει έχει κάποιο λινκ να διαβάσω για την διαδικασία λίπανσης ευχαριστώ!!! άφησα το θαλασσινό και μου φαίνονται βουνό τι γίνετε ρε παιδιά να είστε καλά πάντως άντε να διοργανώσετε καμιά συνάντηση στην κρητη και θα τα κανονίσουμε όλα εμείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...