Jump to content

Επιλογή Ancistrus Για Δισκοενυδείο


jonedessa

Recommended Posts

Φτιάχνω ένα δισκοενυδρείο 450 λίτρα και θα ήθελα να βάλω 2 Ancistrus, εαν είναι δυνατόν ζευγάρι , καθώς είναι φιλήσυχα.

Σκεφτόμουν τους Sp3 μέχρι που είδα αυτό το βίντεο, μου άρεσαν είναι εύκολο να βρεθούν

Υπάρχει και κάποιο άλλο είδος, που μπορώ να βρω εύκολα , να αναπαράγεται να βάλω στο ενυδρείο μου ?

Έγινε επεξεργασία - jonedessa
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι την καλυτερη απαντηση θα την παρεις απο τον Χρηστο ( south ) οπου διατηρει αρκετο καιρο δισκαδικο με διαφορα ειδη !!!

Εγω καποτε ειχα sp3 ( οχι Service Pack 3 ) :P

Link to comment
Share on other sites

Και που θα τα βαλεις μηπως θα τα βλεπεις;

μπορει να τα δει οταν σκαβουν ( οι δουλοι ) αχαχαχχαχ :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

μπορει να τα δει οταν σκαβουν ( οι δουλοι ) αχαχαχχαχ :bigemo_harabe_net-74:

Μα δε σκαβουν.Ολοι μερα τρωνε και χ@ζ@υν!!! χαχαχαχααααα

Πιγκαλ που τους χρειαζεται :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω ένα δισκοενυδρείο 450 λίτρα και θα ήθελα να βάλω 2 Ancistrus, εαν είναι δυνατόν ζευγάρι , καθώς είναι φιλήσυχα.

Σκεφτόμουν τους Sp3 μέχρι που είδα αυτό το βίντεο, μου άρεσαν είναι εύκολο να βρεθούν

Υπάρχει και κάποιο άλλο είδος, που μπορώ να βρω εύκολα , να αναπαράγεται να βάλω στο ενυδρείο μου ?

Υπεροχα ψαρια,μια χαρα θα ειναι με τους δισκους.Δυσκολο να τα βρεις ωστοσο,σε αντιθεση με τα sp3.Εαν τα θελεις απλα για μοστρα σκεψου και τους golden nugget.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 cirrhosus σε 600λιτρο με 10 δισκους. κανενα προβλημα κ λατρευουν τις ριζες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι dolichopterus είναι πράγματι όμορφα ancistrus αλλά δύσκολο σχετικά να βρεθούν, (αρκετοί δίνουν sp3 ή ancistrus cf. currhoses για dolichopterus!! )

όπως σου προτεινε και ο Δημητριος τα golden nugget ειναι πανέμορφα αλλά αρκετά ακριβότερα απο τα ancistrus cf. currhoses(sp3) τα οποία είναι αφενός φτήνα και αφετέρου ζευγαρώνουν πολύ εύκολα...

Εγώ θα σου πρότεινα ένα ζευγάρι ancistrus cf. currhoses για.. αρχή ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σάν κύριο κριτήριο θα πρέπει να έχεις το PH αλλά και την θερμοκρασία που θα διατηρείς στο ενυδρείο.Πολλα από τα γατόψαρα που έχουμε στα ενυδρεία μας στην πραγματικότητα ζούν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από όσο πιστεύουμε.

Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψην και την ροή μιάς και τα περισσότερα είδη από λορικαριίδες θέλουν αρκετό ρεύμα σε αντίθεση με τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...