Jump to content

Deltec Mce 600 Ή Aquac Remora


Proteas 1

Recommended Posts

Σκέφτομαι να στήσω ένα FO θαλασσινό 80lt με ένα ζευγάρι clown fish κυρίως και για skimmer λέω να πάρω ένα από τα παραπάνω μοντέλα. Θα παρακαλούσα κάποιος που τα έχει δουλέψει να μου προτείνει πιο από τα δυο είναι καλύτερο. Ξέρω ότι και τα δύο θα μου κάνουν τη δουλειά αλλά με ενδιαφέρει επίσης ο θόρυβος , συντήρηση , βλάβες - αντοχή στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το Deltec MCE 600 είναι υπερβολή για αυτά τα λίτρα το 300άρι είναι γάντι.Mε το AquaC Remora ειναι πιο σωστό μέγεθος για αυτά τα λίτρα να μην σου πώ οτι άνετα συντηρεί και reef.Και οι δύο εταιρίες είναι γνωστές και αξιόπιστες.

Τόσο μικρό fish only γιατί θέλεις να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Tο πρωτο πολυ καλο και αξιοπιστο,αλλα και πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου.Με δυο κλοουνακια και το 300 πολυ ειναι.Θα σου ελεγα να το παρεις σαν επενδηση,γιατι δεν ειμαι πολυ σιγουρος πως θα γλυτωσεις τοσο ευκολα ( με δυο κλοουν :bigemo_harabe_net-65: )απο τα αλατια.Το δευτερο δεν το ξερω καθολου.Καλη συνεχεια σε οτι ακολουθησεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tο πρωτο πολυ καλο και αξιοπιστο,αλλα και πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου.Με δυο κλοουνακια και το 300 πολυ ειναι.Θα σου ελεγα να το παρεις σαν επενδηση,γιατι δεν ειμαι πολυ σιγουρος πως θα γλυτωσεις τοσο ευκολα ( με δυο κλοουν :bigemo_harabe_net-65: )απο τα αλατια.Το δευτερο δεν το ξερω καθολου.Καλη συνεχεια σε οτι ακολουθησεις :thumbup:

Δεν μπορω να μην συμφωνησω :D

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι να μην ξαναγοράζω skimmer σε πιθανή μελλοντική αναβάθμιση. Εχω εμπειρία μόνο απλό γλυκό φυτεμένο και τα 80lt θα είναι σε πιο λογικό κόστος για να μάθω το αλάτι. Φυσικά και γνωρίζω ότι αν δώ ότι τα καταφέρω θα προχωρήσω σε μαλακά κοράλια και τελικά σε reef. Προσπαθώ να κάνω αγορές επενδύσεις. Το αίσθημα θέλω να βάλω και άλλα ψάρια και το ένα ή το άλλο το γνωρίζω πολύ καλά από το γλυκό.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και τις ευχές. Το θαλασσινό είναι πολύ παλιό όνειρο. Το μελετάω ,διαβάζω το φόρουμ και σχεδιάζω το σύστημα. Θα κάνω τις αγορές μου σιγά σιγά και θα ξεκινήσω. Τα Νέμο είναι αγαπημένα και λόγω lt , ανθεκτικότητας , και δυο μικρών παιδιών η κατάλληλη επιλογή.

Κάθε βοήθεια και συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

Αν δεν έβαζαν όσο μεγάλο skimmer τι θα προτείνετε σε κρεμαστό πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Με 2 κλόουν προσωπικά δε θα έβαζα καν σκίμερ, εκτός αν δεν πρόκειται να περιοριστείς σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην αλατοπαρέα !

Ρίξε μια ματιά και εδώ αφού το ανέβασα προχτές και νομίζω ότι θα την πάρεις την απάντησή σου.

Όσο για την επιλογή σου στα 80L είναι σχεδόν το ίδιο με τα 60L και τα 100L.

Σε κανένα από αυτά δεν θα βάλεις την "Ντόρις" παρέα με τα "Νέμο" λόγω όγκου.

Και κανένα από τα παραπάνω δεν έχει την "ευκολία" ενός 200L αφού οι παράμετροι λόγω ποσότητας επιρρεάζονται εύκολα.

Σκέψου λοιπόν τι πιθανότητες υπάρχουν για μελοντική αναβάθμιση και κάνε "σωστές" αγορές.

Απ΄την άλλη το κόστος συντήρησης ενός 100+ λίτρα είναι ανάλογο αφού θα χρειαστείς αλάτια για τις αλλαγές και

σίγουρα η συντήρηση του θα είναι ανάλογη.

Προσωπικά, πρόσφατα απέκτησα το "τέρας" ένα Deltec MCE-600 για το 60Lιτρο μου και πάει .... πετσί !

Είμαι έτοιμος από πλευράς σκίμμερ για έως ,μισό τόνο ! (λέμε τώρα)

Καλή επιτυχία σε ότι καταλήξεις και περιμένουμε σύντομα παρουσίαση !

Κ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι να μην ξαναγοράζω skimmer σε πιθανή μελλοντική αναβάθμιση. Εχω εμπειρία μόνο απλό γλυκό φυτεμένο και τα 80lt θα είναι σε πιο λογικό κόστος για να μάθω το αλάτι. Φυσικά και γνωρίζω ότι αν δώ ότι τα καταφέρω θα προχωρήσω σε μαλακά κοράλια και τελικά σε reef. Προσπαθώ να κάνω αγορές επενδύσεις. Το αίσθημα θέλω να βάλω και άλλα ψάρια και το ένα ή το άλλο το γνωρίζω πολύ καλά από το γλυκό.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και τις ευχές. Το θαλασσινό είναι πολύ παλιό όνειρο. Το μελετάω ,διαβάζω το φόρουμ και σχεδιάζω το σύστημα. Θα κάνω τις αγορές μου σιγά σιγά και θα ξεκινήσω. Τα Νέμο είναι αγαπημένα και λόγω lt , ανθεκτικότητας , και δυο μικρών παιδιών η κατάλληλη επιλογή.

Κάθε βοήθεια και συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

Αν δεν έβαζαν όσο μεγάλο skimmer τι θα προτείνετε σε κρεμαστό πάντα?

To Deltec 300 παει γαντι για το ενυδρειο σου και με κοραλακια μεσα

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις πριν στήσεις πήγαινε από τώρα στα 180-240 λ πάρε και το mce600 από τώρα για να μην κάνεις διπλά έξοδα

Φιλικά στο λέω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...