Jump to content

Χαμηλη Τάση Δεη Μετα Απο Διακοπή Ρεύματος


fmnstr

Recommended Posts

Καλημερα σας. Θα μπω κατευθειαν στο θέμα. Μετα απο διακοπή της ΔΕΗ (ευτυχώς έμεινα σπιτι για να βρω φορητη αεραντλια κλπ) επανήλθε το ρεύμα με χαμηλη (ίσως) τάση. Σε τηλ επικοινωνία με τη ΔΕΗ κάτι μου είπαν ότι λείπει μια φάση αν κατάλαβα καλα. Το θέμα είναι ότι όλα τα φίλτρα, κυκλοφορήτες κλπ ή δεν δούλευαν ή έκαναν θόρυβο χωρίς να λειτουργουν. Απο τη ΔΕΗ ισχυρίστηκαν ότι δεν θα παθαιναν τπτ. Εγω αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν δεν ήμουν σπίτι να τα βγάλω απο τη πρίζα. Ισχύει ότι τα πηνια τους κλπ δεν θα είχαν ταλαιπωρία ή και βλάβη απο όλο αυτο;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να τα βγαλεις,γιατι οταν θα μπει και η τριτη φαση,θα ανεβουν τα βολτ,και μπορει να στα καψει.Οτι εχεις σε ρευμα βγαλτο τωρα

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Τα χω βγάλει ήδη. Σιγα μην περίμενα ότι είναι ασφαλές να κανουν έτσι τα μοτερ των φιλτρων. Απλα αναρωτιέμαι πρώτον τι θα γινόταν αν δεν ήμουν εδω και δεύτερον ότι ο υπάλληλος της ΔΕΗ μου έλεγε ότι δεν παθαίνουν τπτ. Και επειδη ξέρω ότι δεν θα με αποζημιωναν ρωτάω για του λόγου το αληθές.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχουμε πολυ κακια εμπειρια με το ρευμα.Ανοιξε ενα φως να βλεπεις ποτε θα αναψει σωστα,και τοτε να τα βαλεις στην πριζα.Εχω καψει ψυγειο και τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως μπορεις να βρεις λύση να μπαίνει σε λειτουργία η αεραντλία μπαταρίας.

Εγω ττο έχω κανει και δουλευει μια χαρα εδω και σχεδον 1 χρονο!!!

Το μόνο που κανω είναι απλα να αλλαζω μπαταρίες καθε 6 μηνες για λόγους ασφαλείας.

Οριστε και ένα λινκ για να σε βοηθησει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70410&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω νικολουτσο. Κ εδω να πω πόσο σημαντικό είναι να χεις έτοιμη λύση για περιπτώσεις διακοπής. Εγω ετρεχα να βρω αεραντλια μπαταρίας απο φίλο.

Το θέμα όμως το κάνω για το πόσο μπορείς να προφυλάχτεις απο τα παιχνίδια της ΔΕΗ. Με τη χαμηλή τάση που δώσανε για πάνω απο μια ώρα δεν ξέρω αν θα την πάλευαν τα φίλτρα κλπ. Μόνο να ακούγατε πως κάνανε. Και μια τέτοια περίπτωση πως μπορείς να την προβλέψεις και να προφυλάχτεις. Εκτός αν έχουν δίκιο στη ΔΕΗ και δεν παθαίνουν τπτ. Εγω πιστεύω ότι κ να αντέξουν θα φθείρονται σημαντικά. Τεσπα. Όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω σοβαρο θεμα εδω που μενω με πτωσεις τασης και μαλιστα αρκετα συχνες.επειδη μαλιστα εχω και 3φασικο το προβλημα μου γινεται ακομη πιο εντονο και ισως και επικινδυνο για τις συσκευες..ενα θα πω πω εχω καψει αρκετα ups !! Στην προσπαθεια μου να προστατεψω τα μηχανηματα μου.σε αυτη την χυμα χωρα με τα προβληματικα δικτυα της δεη δυστυχως μαθαινεις να ζεις με τετοια προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...