Jump to content

Sos Με Νεροχελωνα


Recommended Posts

Πρόβλημα νε νεροχελώνα έχουμε δυο νεροχελώνες και τις είχαμε στο μπαλκόνι για 4 ώρες και λιαζόταν τις αφήσαμε για κάνα τέταρτο δεν της προσέχαμε και όταν της ξαναείδαμε η μια ήταν ανάποδα μέσα στο νερό και δεν κουνιόταν την πιάσαμε την γυρίσαμε αλλά τίποτα τις πιέσαμε τα πόδια αλλά τίποτα. Τι να κάνουμε έχουν περάσει πέντε ώρες αλλά δεν έχει δώσει κανένα σημάδι ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη χελωνα πως ειναι?

Εχουμε μετρησεις τις χελωνιερας?

Τελευταια φορα που ειδατε την χελωνα σε τη κατασταση ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη χελώνα καλά είναι, η χελωνιέρα είναι 30*15 αλλά οι χελώνες είναι δυο μηνών περίπου τελευταία φορά που την είδαμε ήταν κινητική είχε φάει.

Έγινε επεξεργασία - paspao
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας είπαν όταν τις πήραμε τις χελώνες Red Ear Slider είναι ότι τώρα που είναι μικρές χρειάζονται αλλαγή του νερού κάθε μέρα και 8 γαριδούλες και για τις

δυο τίποτα άλλο. Από μόνοι μας βρήκαμε για τις βιταμίνες που χρειάζονται για την πανάδα που πιάνουν τα μάτια τους.

Γι' αυτό θέλω να με βοηθήσετε να κατασκευάσω ένα ενυδρείο από pleksi glass για να είναι οικονομικό.

1) Τη διαστάσεις να έχει για δυο χελώνες το ενυδρείο;

2) Τη σιλικόνη να χρησιμοποιήσω υπάρχει κάποια ειδική για ενυδρεία;

3) Τη φίλτρο να χρησιμοποιήσω;

4) Τη λάμπα για θερμότητα;

5) Αν υπάρχει και κάποιο σχέδιο από ενυδρείο που έφτιαξε κάποιος μόνος του για να πάρω ιδέες;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - paspao
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68453

Ξεκινα το διαβασμα!

Αν και παλι εχεις ερωτησεις μας λες και εδω ειμαστε!

Οσο για την χελωνα σου πιθανος με καποια λαθος κινηση γυρισε αναποδα, πηρε νερο μεσα της και ετσι δεν μπορουσε να αναπνευσει με πολυ απλα λογια!

Τωρα μπορει ισως και η αλλη χελωνα να την τραυματησε με καποιον τροπο!

Τεσπα μην σε παιρνει απο κατω ξεκινα το καινουργιο και θα παρακολουθω το θεμα σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όπως σου είπε και ο Γιάννης,

Οσο για την χελωνα σου πιθανος με καποια λαθος κινηση γυρισε αναποδα, πηρε νερο μεσα της και ετσι δεν μπορουσε να αναπνευσει με πολυ απλα λογια!

αυτή είναι η ποίο πιθανή αιτία θανάτου της χελώνας σου. Σαφώς μην σε πέρνει από κάτω, ξεκινα με διάβασμα των διαφόρων θεμάτων τις κατηγορίας και είμαστε εδώ για ότι απορία σου προκύψει.

Περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη της προσπάθειας σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....θα ηθελα να ρωτησω κ γω με τη σειρα μου για το χελωνακι μου...μεχρι σημερα το πρωι παιζαμε κ ετρωγε κ ηταν ζωηρη πολυ!το μεσημερι τη βρηκε η μητερα μου ανασκελα στη γυαλα της κ τη γυρισε κανονικα απο εκεινη την ωρα η μικρουλα μου αργοπεθαινει..τη πηγα το απογευμα στο pet shop που ψωνιζω τη τροφη της του ανεφερα το περιστατικο κ μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα...οτι ειναι ευτραφης κ υγιεις..οι συνθηκες διαβιωσης της ειναι αυτες που πρεπει..να αναφερω οτι το παιδι απτο pet shop μου δωσε προληπτικα να της ριχνω μια βιταμινη..τωρα ομως η χελωνιτσα μου ειναι ακουνητη μεσα στο νερο τα ματια της ειναι μονιμως ανοιχτα κ δε κανει τιποτα...πιθανολογω οτι μου πεθανε..κ εχω σαλταρει!σας παρακαλω πειτε μου τι αλλο μπορει να συμβαινει...κ αν ισχυει αυτο...τι ειναι πνιγμος?γιατι για αρρωστια το θεωρω απιθανο...ευχαριστω εκ των προτερων παιδια...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....θα ηθελα να ρωτησω κ γω με τη σειρα μου για το χελωνακι μου...μεχρι σημερα το πρωι παιζαμε κ ετρωγε κ ηταν ζωηρη πολυ!το μεσημερι τη βρηκε η μητερα μου ανασκελα στη γυαλα της κ τη γυρισε κανονικα απο εκεινη την ωρα η μικρουλα μου αργοπεθαινει..τη πηγα το απογευμα στο pet shop που ψωνιζω τη τροφη της του ανεφερα το περιστατικο κ μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα...οτι ειναι ευτραφης κ υγιεις..οι συνθηκες διαβιωσης της ειναι αυτες που πρεπει..να αναφερω οτι το παιδι απτο pet shop μου δωσε προληπτικα να της ριχνω μια βιταμινη..τωρα ομως η χελωνιτσα μου ειναι ακουνητη μεσα στο νερο τα ματια της ειναι μονιμως ανοιχτα κ δε κανει τιποτα...πιθανολογω οτι μου πεθανε..κ εχω σαλταρει!σας παρακαλω πειτε μου τι αλλο μπορει να συμβαινει...κ αν ισχυει αυτο...τι ειναι πνιγμος?γιατι για αρρωστια το θεωρω απιθανο...ευχαριστω εκ των προτερων παιδια...

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κάνε να τις πειράξεις τα άκρα (κεφάλι-πόδια) και να δεις αν αντιδράει. Αν δεν αντιδράσει είναι νεκρή,με πιθανή αιτία τον πνιγμό. Μην φρικάρεις,όλοι κάναμε λάθη. Φρόντισε στην επόμενη να τις έχεις τόσο ύψος νερού ώστε να μπορέσει να "πάρει στροφή" σε αντίστοιχη περίπτωση. Επίσης αν είναι ζωντανή, θα πρέπει να βγει για να πάρει ανασάνει.

Επίσης, άνοιξε ένα δικό σου θέμα στην κατηγορία για να μπορούμε να συζητάμε τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...