Jump to content

Το Νέο Μου Γαριδοενυδρείο


Recommended Posts

Είναι πλέον έτοιμο να στηθεί και να φιλοξενήσει τα ζωντανά που βέβαια δεν έχω ακόμα αποφασίσει ποια θα είναι.

Σίγουρα θα γίνει φυτεμένο με εύκολα φυτά(μοςς, κρυκπτοκορίνες, java fern και ότι άλλο μπορέσω να βρω από κλαδέματα) και σίγουρα δεν θα βάλω CRS αφού δεν έχω δυστυχώς το χρόνο αλλά ούτε και την οικονομική άνεση για να μπορέσω να στησω το ενυδρείο όπως θα έπρεπε για το συγκεκριμένο είδος που απ ότι φαίνεται θα μου μείνει αποθημένο

DSC_0110_zps5325097c.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπραβο! Ποσα λιτρα ειναι? ειναι το anubias με το αλουμινιο?

Καλη ιδεα μου ακουγεται! Περιμενουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι της Aquatlantis με διαστάσεις 100χ40χ50 δηλαδή 200 λίτρα.

Ε μια χαρά δηλαδή για γαριδάδικο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

200 λίτρα ; Μπορείς να μια βάλεις μια ομάδα red cherry και αυτό με επιφύλαξη ... :):P

Περιμένουμε αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει ενα γαριδαδικο ενος πολυ καλου μου φιλου!

Με τετοια ενυδρεια μπορεις να κανεις τρελα γαριδαδικα!

Περιμενουμε εξελιξεις να θαυμασουμε το εργο σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω CRS αλλά δεν μπορώ

Θα ήθελα να βάλω sulawesi αλλά δεν μπορώ

Θα ήθελα να βάλω Blue tiger αλλά δεν μπορώ

Μάλλον προς tiger το βλέπω με κάνα δύο bamboo και από ψαράκια ένα κοπαδάκι oto και φυσικά iriatherina werneri

αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει θα εξαρτηθεί από το παζάρι με τον Γερμανό και το πόσο καλές τιμές θα μου κάνει

Αυτή τι στιγμή είμαι ακόμα στο hardscape.

Από υπόστρωμα έχω καταλήξει σε αυτό http://fish.aquaristic.net/Aquaclay-Ground-soil.html με μίξη από λίγο Seachem Flourite Red.

Πέτρες λάβα και μερικές ρίζες θα ολοκληρώσουν το hardscape.

Από φίλτρανση δεν μπορώ δυστυχώς να χρησιμοποιήσω Undergravel λόγω φυτών οπότε θα δουλέψει το biobox που έχει γεμάτο siporax με μια αντλία eheim 600l/h που στην αρχή θα υποστηριχθεί και με ένα Eheim 2073.

Θερμοστάτης 200watt

Φωτισμός 2χ30watt

Το θέμα της ψύξης με απασχολεί ακόμα και είναι ουσιαστικά ο καταλύτης αφού αποκλείω το chiller και τη λύση με ανεμιστηράκια, δηλαδή ότι επιλέξω από φυτά και ζωντανά θα πρέπει να αντέχουν σε θερμοκρασίες που μπορεί να φτάσουν και τους 30C το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την θερμοκρασια θα σου δεσει τα χερια δυστοιχος απο θεμα ζωντανων.Ειμαι σιγουρος πψς θα ξερεις και εσυ οτι πολλες γαριδες δεν ανεχονται θερμοκρασιες πανω απο 26 οπωτε αν θελεις καποιες απο αυτες θα πρεπει να βρεις μια λυση για να ριξεις την θερμοκρασια το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά καμία γαρίδα δεν ανέχεται θερμοκρασίες 30C για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός από τις Sulawesi ...είναι ακριβές όμως οι άτιμες! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος αυτο ειναι η αληθεια και η θερμοκρασια ειναι ενα απο τα μεγαλητερα προβληματα στα γαριδαδικα.

Link to comment
Share on other sites

αποκλείω το chiller και τη λύση με ανεμιστηράκια, δηλαδή ότι επιλέξω από φυτά και ζωντανά θα πρέπει να αντέχουν σε θερμοκρασίες που μπορεί να φτάσουν και τους 30C το καλοκαίρι.

γιατι αποκλειεις την λυση με τα ανεμιστηρακια??

αφου ειναι η πιο φθηνη λυση και εχει αποτελεσματα.....

προτιμας να χασεις τις γαριδες σου? :umm:

Link to comment
Share on other sites

γιατι αποκλειεις την λυση με τα ανεμιστηρακια??

αφου ειναι η πιο φθηνη λυση και εχει αποτελεσματα.....

προτιμας να χασεις τις γαριδες σου? :umm:

Δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και Α/Ο για να συμπληρώνω νερό, επιπλέον θα λείπω από το σπίτι κάποιες μέρες το καλοκαίρι.

Ναι μεν τα ανεμιστηράκια είναι η φθηνή λύση αλλά έχει το παραπάνω μειονέκτημα(σημαντικό για εμένα).

Για chiller δεν το συζητάω καν με την οικονομική κρίση που μας δέρνει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και Α/Ο για να συμπληρώνω νερό, επιπλέον θα λείπω από το σπίτι κάποιες μέρες το καλοκαίρι.

Ναι μεν τα ανεμιστηράκια είναι η φθηνή λύση αλλά έχει το παραπάνω μειονέκτημα(σημαντικό για εμένα).

Για chiller δεν το συζητάω καν με την οικονομική κρίση που μας δέρνει

το χομπυ μας το κανουμε επειδη μας αρεσει και μας ευχαρηστει...

αν δεν εχεις χρονο να προσθετεις νερο θα εχεις χρονο για τα υπολοιπα???

αν δεν προλαβαινουμε και δεν εχουμε χρονο καλυτερα να μην ξεκινησουμε τιποτα....

με ολη την καλη διαθεση!

Link to comment
Share on other sites

το χομπυ μας το κανουμε επειδη μας αρεσει και μας ευχαρηστει...

αν δεν εχεις χρονο να προσθετεις νερο θα εχεις χρονο για τα υπολοιπα???

αν δεν προλαβαινουμε και δεν εχουμε χρονο καλυτερα να μην ξεκινησουμε τιποτα....

με ολη την καλη διαθεση!

Αυτό ακριβώς.. τον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχω μου αρέσει να χαλαρώνω θαυμάζοντας το ενυδρείο μου. Γι αυτό άλλωστε μίλησα για φυτά χαμηλών απαιτήσεων.

Δεν έχω χρήματα να διαθέσω για Α/Ο ούτε φυσικά και για ψυκτικό.

Τα ανημιστηράκια δεν βολεύουν αφού όλο τον Αύγουστο σχεδόν θα πηγαινοέρχομαι και δεν υπάρχει άτομο να φροντίζει τις αναπληρώσεις, επιπλέον η λύση με τα ανεμιστηράκια ποτέ δεν μου άρεσε, ούτε πρακτικά ούτε αισθητικά

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα φίλε Alex όταν με το καλό το καλοκαίρι αρχίσουν να ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες... Άλωστε έχεις πικρή πείρα... Πως σκέφτεσε να το αντιμετωπίσεις για να μην έχεις την ίδια κατάληξη;

Άτιμη κρίση... :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα στην υπόγα που αντιμετώπισα ήταν η υψηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι όπου και είχα αρκετές απώλειες.

Σήμερα και επίσημα πλέον δεν υφίσταται άλλο το shrimproom.

Η εμπειρία και οι όμορφες στιγμές που μου χάρισε ήταν ανεκτίμητες, το ίδιο βέβαια και τα λάθη και οι απώλειες.

Με περισσότερη γνώση λοιπόν αλλά και ταπεινοφροσύνη ετοιμάζετε νέο project με λιγότερα ενυδρεία αλλά περισσότερα λίτρα.

Θα ενημερώσω σχετικά. :)

Δυστυχως ομως βλεπω οτι οι απωλειες και τα λαθη του παρελθοντος δεν σε εκαναν να μαθεις..... :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Μια DIY αυτόματη αναπλήρωση την αποκλειεις σαν πιθανή λύση; Δεν είναι απαραίτητο το νερό να προέρχεται απο Α/Ο, αν πηγαινοέρχεσαι και έστω μια φορά στο 2βδόμαδο κάνεις αλλαγή νερού τότε οι σκληρότητες δεν θα φτάσουν σε ενοχλητικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια DIY αυτόματη αναπλήρωση την αποκλειεις σαν πιθανή λύση; Δεν είναι απαραίτητο το νερό να προέρχεται απο Α/Ο, αν πηγαινοέρχεσαι και έστω μια φορά στο 2βδόμαδο κάνεις αλλαγή νερού τότε οι σκληρότητες δεν θα φτάσουν σε ενοχλητικά επίπεδα.

Θα εξαρτηθεί αυτό από τις γαρίδες που τελικά θα επιλέξω.

Όπως προανέφερα είμαι στα παζάρια με τον Γερμανό. Αν πάει καλά θα προμηθευτώ μερικές sulawesi και λύνω και το πρόβλημα της θερμοκρασίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα φίλε Alex όταν με το καλό το καλοκαίρι αρχίσουν να ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες... Άλωστε έχεις πικρή πείρα... Πως σκέφτεσε να το αντιμετωπίσεις για να μην έχεις την ίδια κατάληξη;

Άτιμη κρίση... :)

Η λύση φαίνεται να είναι οι Sulawesi ...Τελικά πως γίνεται ...πάλι από τους Γερμανούς εξαρτάται! :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας βρε κανένα link! :D

Τα έχω αναφέρει πολλές φορές http://www.garnelen-land.de και http://www.fraku-aquaristik.de

Ο πρώτος έχει express παράδοση αλλά ακριβά μεταφορικά ενώ ο δεύτερος στέλνει με ΕΛΤΑ και θα πρέπει να κάνεις την προσευχή σου <_<

Link to comment
Share on other sites

Κανε την παραγγελια και αναψε και μερικα κερια στην κοντινοτερη σου εκκλησια :P

Αυτο ειναι το κακο με την Ελλαδα σ αυτο το χομπι,δεν εχουμε μεγαλη ποικιλια ζωντανων οργανισμων και πρεπει να παραγγελνουμε απ εξω και με τον φοβο να χασουμε μερικα απο αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε δες κα εδώ

http://www.interaqua...g&cPath=795_849

Και εκτός από Γερμανία υπάρχει η Ιταλία και η Γαλλία.

Φαντάζομαι θα το τρέξεις με Red Cherry λίγους μηνες στην αρχή να στρώσει καλά το ενυδρείο. Για μετά οι Red Orchid είναι πολύ όμορφες και αντέχουν άνετα 32 C!!!

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε δες κα εδώ

http://www.interaqua...g&cPath=795_849

Και εκτός από Γερμανία υπάρχει η Ιταλία και η Γαλλία.

Φαντάζομαι θα το τρέξεις με Red Cherry λίγους μηνες στην αρχή να στρώσει καλά το ενυδρείο. Για μετά οι Red Orchid είναι πολύ όμορφες και αντέχουν άνετα 32 C!!!

Γιαννη μηπως ξερεις τι παιζει απο μεταφορικα στο site που εβαλες?

Εχεις παρει ποτε απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πάρει αλλά κάποιος φίλος έφερε μια χαρά king kong http://www.interaquaristik.de/aquaristikbedarf-taiwan-king-kong-garnele-p-16420-1.html?sessID=i0e9bm26jra84p1vajphlii19i2hdgpg με Express package (next-day delivery)… αν και οι γαρίδες έφτασαν όντως στην Αθήνα σε μία μέρα και από εκεί τις πείρε 2 μέρες για να φτάσουν στο σπίτι του!!

Βασικά εγώ δεν θα ξαναπάρω από εξωτερικό με απλή αποστολή δέματος αλλά με εξπρές και νομίζω πως όσοι μπαίνουν στο κόπο να αγοράσουν ακριβές γαρίδες (π.χ. 150 με 200 ευρώ για 15 γαρίδες που δεν είναι οι ‘‘ακριβές‘‘ αλλά ‘‘ο.κ.‘‘ για τους Γερμανούς) το σωστό είναι να διαλέγουν τη πιο σύντομη αποστολή. Γενικά το εξπρές πάει κάπου 60 ευρώ το δέμα των 5 κιλών αλλά στο μαγαζί αυτό λένε για 16,95 Ευρώ. Όπως και να έχει πρέπει να προηγηθεί email με το κατάστημα για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...