Jump to content

Αυτοματοποιημένη Αναπλήρωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αυτοματοποιήσω την αναπλήρωση μου. Αυτή την στιγμή κάνω αυτό που κάνουμε οι περισσότεροι. Αυτόματη αναπλήρωση + γέμισμα κουβά. Το νερο που χρησιμοποιώ είναι 100% βρύσης.

Εντός του επίπλου έχω παροχή και αποχέτευση. Αυτό που είχα σκεφτεί είναι να προσθέσω μια ηλεκτροβάνα απευθείας στην βρήση και να γλιτώσω το γέμισμα του βαρελιού. Απο ότι έχω πληροφορηθεί είναι ρίσκο γιατί αν κολλήσει ανοιχτή τέλος.

Αυτό που σκέφτηκα στην πορεία είναι να συνεχίσω το βαρέλι αλλά να του προσαρμόσω ένα Floter, και μια τρύπα ψηλότερα της κανονικής στάθμης ( να βγαίνει στην αποχέτευση ) έτσι ώστε σε περίπτωση αστοχίας να μήν έχω θέμα ούτε στην αλατότητα αλλά ούτε και πλημμύρα Από εκεί και πέρα πρέπει να εμπιστευτώ το Profilux οτι δεν θα αστοχίσει και να τραβάει συνέχεια νερο (έχει κάποιες ρυθμίσεις ασφάλειας για το πόση ώρα είναι το max που μπορεί να μήνει μία εξοδος ανοιχτή).

Έχει κάνει κάποιος κάτι απο τα παραπάνω? το έχει ψάξει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια τετραωδη βανα μαζι με ενα πλαστικο φλοτερακι και καθαρισες.παραπανω απο 20 ευρω δεν θα δωσεις και θα ειναι ενα συστημα ευκολο,φτηνο και χωρις καν να χρειαζεται ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

εσυ λες κατευθείαν μέσα στο σαμπ το φλοτέρ? πια η διαφορά της τετράωδης βάνας απο της υπόλοιπες?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου.

ευκολα,ανετα και φθηνα.

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820

δες το και λογικα θα σου λυθουνε οι αποριες....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ακριβως κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου.

ευκολα,ανετα και φθηνα.

http://www.waterwave...roduct_id=29820

δες το και λογικα θα σου λυθουνε οι αποριες....

ευκολα,ανετα και φθηνα boom το ενυδριο!!

δεν συνισταται η χρηση του σε θαλασσινο νερο!!!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Συγμωμη για την επεμβαση...να κανεια το νερο που εξατμιζετε δεν θελεις;;;αν ναι βαλε μια παροχη με φλοτερ μονο,οταν θα πευτη θα στο γεμιζει σταγονα σταγονα λογο μικρης ποσοτητας την ημερα και οταν θα ειναι εκει που θελεις θα μενει κλειστο...γιατι ανπροκοιτε για θαλασσα,το νερο της βρυσεις θελει αλατι και τα σχετικα....το συστημα που αναφερεις πρεπει να το εχουν οσοι δεν εχουν παροχη κοντα τους....Οι παλαιοτεροι τι λενε;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λυση 1η ηλ. φλοτερ συνδεμενα με την ηλεκροβανα και η παροχη τους πανω σε χρονοδιακοπτη οστε να σου ανοιγει μονο μια φορα την μερα (θα αντεξει ποιο πολυ καιρο η ηλεκροβανα)η ηλεκροβανα δεν παιζει να κολισει ανοιχτη...

λυση 2η οπως λεει και ο κλαζ ενα φλοτερ (πολυ αξιοπιστο στην λεκανη μας δουλευει για πολλα χρονια)

λυση 3η συνδεεις απλα παροχη στην αναπληροση και ανοιγεις με μια βανα 2 λεπτα και την γεμιζεις χωρις να κουβαλας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...