Jump to content

Ξεκινώντας 80Lt Με Φυσικό Θαλασσινό Νερό!!!!


Proteas 1

Recommended Posts

Εδώ και τέσσερις μέρες τρέχει το 80lt dsb αραγωνίτη και θάλασσα. Γέμισα από τα λιμανάκια μετά τη Βάρκιζα.Αλατότητα 1029.Κάπου σε κάποιο site είδα ότι είναι από τις πιο καθαρά νερά.Στην περιοχή κάνουν κατάδυση σχολές δυτών.Ενώ ετοιμαζόταν για κατάδυση βλέπουν ένα τρελό με 4 μπετόνια 20lt να τα γεμίζει με κουβά.Ήρθε ένας και μου έπιασε κουβέντα "φίλε ενυδρείο;" Δικός μας σκέφτηκα.Μου επιβεβαίωσε την καθαρότητα της περιοχής αχινοί , ανεμώνες και ιππόκαμποι που τους βλέπει στις ίδιες φωλιές χρόνια.

Γύρισα σπίτι, έβαλα μια στρώσει νεκρό αραγωνίτη και θάλασσα.Αραίωσα με νερό βρύσης που είχα ετοιμάσει από την προηγούμενη, ( το παράκανα λίγο, έριξα την αλατότητα στο 1022,5 ).Μετά μπλουμ μια στρώσει ζωντανό αραγωνίτη της ocean nature.Σε μια μέρα η θολούρα χάθηκε. Λόγω προβλημάτων σε κοραλία νάνο και στο εξωτερικό φίλτρο hydro prime 10 που είχα από το γλυκό ( έσπασαν οι φτεροτές και των δύο στη δοκιμή μετά το καθάρισμα???) έβαλα για κυκλοφορία ότι είχα και αεραντλία με αερόπετρα. Το νερό κρυστάλλινο. Θα πάω με αυτά μέχρι να αλλάξω φτεροτές. Ρίχνω flakes να το στρώσω και γυρνάω τα pet shop για βράχο. Περιμένω να βρω καλά κομμάτια. Θα πάει σιγά σιγά, έχω υπομονή.

Μη ρωτάτε για ca,mg,ΝΗ4 κλπ. δεν έχω tests. Σκέφτομαι να πάρω της salifert. Θέλω και skimmer.

Από βδομάδα θα μπει ο βράχος.

Ερώτηση : καλύτερα νέα παραλαβή ή παλιότερη και ας έχει άλγη πάνω;

Σκέφτομαι ότι η νέα θα έχει καλύτερα κομμάτια να διαλέξω.

post-50928-0-23718300-1351191793_thumb.jpg

post-50928-0-33149000-1351191821_thumb.jpg

post-50928-0-26037600-1351191838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα παλαιοτερη,αν θελεις την γνωμη μου για τον παρεις ποιο στωμενο.Βεβαια παιζει ρολο και απο που θα τον παρεις.Ποιο καλη λυση ειναι να βρεις απο χομπιστα,που θα τον βρεις και ποιο φθηνα,αλλα θα ειναι και στωμενος

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Πιθανός να πάρω και παλιό και νέο. Από χομπίστα είναι δύσκολο να τρέχεις στα σπίτια για να βρεις κομμάτια που σου αρέσουν. Ομως σκέφτομαι να πάρω skimmer από αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Πιθανός να πάρω και παλιό και νέο. Από χομπίστα είναι δύσκολο να τρέχεις στα σπίτια για να βρεις κομμάτια που σου αρέσουν. Ομως σκέφτομαι να πάρω skimmer από αγγελία.

δεν θες και παρα πολλα κιλα , ετσι δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις βραχο που να σου αρεσει , αλλα και να βρεις βραχο που θα σου αρεσει μπορει στο στησιμο να μην σου ''κατσει'' οπως φανταζεσαι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Σας διαβάζω χρόνια τώρα από το γλυκό που ξεκίνησα. Με το θαλασσινό αποφάσισα να γίνω και πιο ενεργός.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες μακάρι να σου πανε ολα καλα και να έχεις ενα πολυ όμορφο αποτέλεσμα για τα τεστακια που λες αυτα έχω και εγω και είμαι πολυ ικανοποιημένος!!! καλη αρχή και υπομονη με διάβασμα......

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια καθώς και φωτογραφίες από την εξέλιξη του ενυδρείου.

Ο νανοριφομπανιστηρτζής :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από δύο μήνες, με προσπάθεια αλλαγές στο στήσιμο, απώλειες σε ψάρια από αρρώστιες (κακές επιλογές στην αγορά τους, ήταν άρρωστα) τρέξιμο στα μαγαζιά, αρχίζω να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Βέβαια όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι από ΄σας το fish only έγινε nano reef.

Οι αλλαγές συνεχίζουν με θαλασσινό νερό που από 1929 Αλατότητα την κατεβάζω στα 1022 - 1024 αναλόγως που βρίσκεται το ενυδρείο λόγω εξάτμησης. Η θερμοκρασία είναι στους 25 C . Για τις άλλες τιμές μη με ρωτάτε έχω να μετρήσεων 4-5 ημέρες και ελπίζω να το κάνω αύριο. Δεν έχω άλγες εκτός από λίγο καφέ στον αραγωνίτη, το βράχο το έχουν αναλάβει η ομάδα καθαρισμού. Στην αρχή είχα το καπάκι της εταιρείας με μια λάμπα 11w αλλά με την αλλαγή σε reef έφτιαξα ένα φωτιστικό με 2 T5 (24w x2) μία 9000 kelvin την είχα από το γλυκό καινούργια στο κουτί της και είπα να μην πάει χαμένη και μία μπλε ακτινική. Για κυκλοφορία έχω μία coralia nano 900lt και και μια απλή αντλία κυκλοφορητή 500lt νομίζω. Δοκίμασα μία sun sun αντιγραφή coralia στα 3000lt και έγινε πλυντήριο. Αντιφώσφορο και άνθρακα σε ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο. Skimer δεν έχω ακόμη, ψάχνω κάτι σε κρεμαστό εξωτερικό λόγω λίτρων, κυρίως από αγγελίες.

Τώρα από ψάρια έχω : 2 occelaris clown , 1 μανδαρίνο , 1 πολύ μικρό blue tank και 3 μικρά που δεν ξέρω πως τα λένε σαν κοπαδάκι.

Ομάδα καθαρισμού : 2 σαλιγκάρια, 1 κόκκινο ερημήτη και 1 μπλε ερημήτη.

Τώρα για τα κοράλια βοηθάτε με τα ονόματα γιατί ενώ τα είπαμε στο μαγαζί δεν τα σημείωσα και δεν τα θυμάμαι .

Και μια ανεμώνη.

post-50928-0-45135000-1356040716_thumb.jpg

post-50928-0-16907400-1356040742_thumb.jpg

post-50928-0-88197100-1356040873_thumb.jpg

post-50928-0-62237500-1356040951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος στρωμένος από καιρό εκτός από δύο κομμάτια που ήταν νέα παραλαβή προ 10-15 ημέρες και προστέθηκε. Εχουν και την περισσότερη κοραλίνη. Το blue tank θα δοθεί εν καιρό όταν θα χρειάζεται περισσότερα λίτρα. Νέα παραλαβή τον πήρα από τον κουβά και μπήκε κατευθείαν στο δικό μου ενυδρείο προ 2 ημέρες. Ναι σήμερα έφαγε μαζί με τους clown και είναι μια χαρά. Το εντυπωσιακό είναι με τον μανδαρίνο, τον έχω πάνω από μήνα. Τον είχε κρατήσει το pets hop μέχρι να στρώσει το ενυδρείο μου. Πήγαινα και τον έβλεπα, τσιμπολογούσε και γυρόφερνε αλλά το ραχιαίο πτερύγιο το είχε κατεβασμένο(αρσενικός). Οταν τον έβαλα στο δικό μου ενυδρείο το σήκωσε αμέσως , δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι οφείλεται στο θαλασσινό νερό. Δεν έχει αδυνατίσει καθόλου αντιθέτως μεγάλωσε και νομίζω ότι έχει αρχίσει και τρώει εκτός από ότι βρίσκει στο βράχο και την άμμο και λίγο κατεψυγμένη γαρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια αυτοματη αναπληρωση.Το απο 1022 στο1024 θα σου τα σκοτωσει ολα σιγα σιγα.Μανταρινο πολυ κακος εβαλες,γιατι θελει πολυ στρωμενο ενυδρειο.Απο μετρησεις πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια αυτοματη αναπληρωση.Το απο 1022 στο1024 θα σου τα σκοτωσει ολα σιγα σιγα.Μανταρινο πολυ κακος εβαλες,γιατι θελει πολυ στρωμενο ενυδρειο.Απο μετρησεις πως πας?

Συμφωνω απολυτα.Και με πολυ πολυ βραχο,ο οποιος θα μπολιαζεται συχνα πυκνα με κοπιποδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνω να εξατμιστεί πολύ νερό. Το αναπληρώνω κάθε μέρα, οπότε η μεταβολή στην Αλατότητα δεν είναι μεγάλη. Αυτό έγινε γιατί με το νέο φωτιστικό άφησα το ενυδρείο χωρίς καπάκι. Αύριο μπαίνει νέο απο πλεξιγκας και θα μειωθεί κατά πολύ η εξάτμηση.

Είχα και ένα ατύχημα. Ο ένας clown πήδηξε έξω και όταν το κατάλαβα ήταν αργά, οπότε αύριο επείγεται το καπάκι.

Όσο για τον μανδαρίνο έχει αρχίσει και τρώει και τροφή που βρίσκει στο βυθό και δεν φαγώθηκε από τα άλλα ψάρια. Και το θαλασσινό νερό που μπαίνει στις αλλαγές όλο και κάτι περιέχει. Το ότι δεν έχει αδυνατίσει μέχρι τώρα, αντίθετα έχει μεγαλώσει σημαίνει ότι δεν έχει θέμα τροφής. Θα δείξει, σίγουρα αυτά που λέτε είναι σωστά και ο γενικός κανόνας, μπορεί και το πολύ μικρό του μέγεθος να βοήθησε μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μπαίνει νέο απο πλεξιγκας και θα μειωθεί κατά πολύ η εξάτμηση.

Βαλε καλυτερα πολυγκαρμπον η λεπτο τζαμακι, το πλεξι θα πετσικαρει με το καιρο

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πλεξιγκας 10mm για να έχει αντοχή. Αν δεν αντέξει θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα στραβωσει γρηγορα φιλε.εκτος και αν του βαλεις μερικες κοντρες απο κατω

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ήθελα να σε ρωτήσω αν οι κυκλοφορητές που έχεις είναι δυνατοί, γιατί τα ακριανά κοράλλια όπως τα βλέπω έχουν ανοίξει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...